flat design na stronach www
Tworzenie stron WWW
0

Flat design na stronach www – jego cechy, zalety i wady

Flat design to styl projektowania stron internetowych, który zdobywa coraz większą popularność wśród twórców i użytkowników. Ale czym dokładnie jest flat design i dlaczego warto go wykorzystać w projektowaniu stron www?

Co to jest flat design?

Flat design to styl, który stawia na prostotę i minimalizm. Skupia się na dwuwymiarowych elementach, jasnych kolorach i przede wszystkim treści. Strony internetowe wykorzystujące flat design wyglądają przejrzyście, świeżo i nowocześnie. Pomimo swojej prostoty, wymaga doświadczenia, ponieważ bez zastosowania trójwymiarowych grafik i rozbudowanych animacji, projektant musi przeprowadzić użytkownika przez stronę w sposób intuicyjny.

Dlaczego warto wykorzystywać flat design?

Główną przyczyną powstania flat designu była potrzeba optymalizacji stron internetowych pod kątem użytkowników smartfonów. Skomplikowane konstrukcje i bogate animacje mogą powodować, że strona ładuje się dłużej na urządzeniach mobilnych. Projektowanie płaskie zapewnia szybkie ładowanie, czytelność i funkcjonalność strony www. Jest to elastyczne rozwiązanie, które można łatwo dostosować do różnych ekranów.

Kluczowe elementy flat design

Do najważniejszych elementów stylu flat design należą:

  • Typografia – proste kroje czcionek, które skupiają uwagę na treści.
  • Kolorystyka – lekka i jednolita paleta kolorów, która nie odwraca uwagi od głównego przekazu.
  • Proste elementy graficzne – charakterystyczne dla tego stylu są proste piktogramy i ikony bez gradientów czy zaokrągleń.
  • Minimalizm – ograniczenie niepotrzebnych elementów sprawia, że strona jest bardziej przejrzysta i funkcjonalna.

Zalety stylu flat design w projektowaniu stron internetowych

  1. Prostota – jedną z głównych zalet flat designu jest jego prostota. Flat design charakteryzuje się minimalizmem i używaniem prostych, ale wyraźnych elementów graficznych. Dzięki temu strona jest czytelna i łatwa do przyswojenia. Użytkownicy nie muszą męczyć się z nadmiarem informacji i są w stanie skupić się na treści strony.
  2. Szybkość ładowania – flat design wykorzystuje minimalną ilość elementów graficznych, co wpływa na szybkość ładowania strony. Strony internetowe zaprojektowane w flat designie ładują się szybciej niż strony, które wykorzystują duże ilości elementów graficznych.
  3. Łatwość w utrzymaniu spójności wizualnej – flat design charakteryzuje się stałym stylem graficznym, który można łatwo utrzymać na całej stronie internetowej. Dzięki temu strona internetowa jest spójna wizualnie i buduje silny wizerunek marki.

Wady stylu flat design w projektowaniu stron internetowych

  1. Brak hierarchii – w flat designie elementy graficzne są płaskie, bez cieniowania i teksturowania. To może utrudnić utworzenie hierarchii informacji, co prowadzi do trudności w ustaleniu, który element jest ważniejszy od innych.
  2. Trudności w rozróżnianiu interaktywnych elementów – w flat designie, interaktywne elementy są często płaskie, bez cieniowania i efektów specjalnych, co może utrudnić ich rozróżnienie. Może to prowadzić do trudności w korzystaniu z strony przez użytkowników.
  3. Niezbyt atrakcyjny wygląd – flat design skupia się przede wszystkim na prostocie i minimalizmie, co może sprawić, że interfejs strony www będzie wyglądał nudno i nieatrakcyjnie.

Przykłady zastosowania flat design

Najbardziej znane firmy, które korzystają z flat design, to m.in. Windows (w wersji 8), Apple czy Google. Wielu twórców decyduje się na projektowanie całych stron w tym stylu, ale można go również wykorzystać w konkretnych projektach, takich jak infografiki czy reklamy. Warto zwrócić uwagę na takie marki jak Dior, Zara czy Chanel, które również w pewnym stopniu wykorzystują flat design na swoich stronach internetowych.

Podsumowanie

Podsumowując, flat design to styl, który łączy w sobie prostotę z funkcjonalnością. Jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników, którzy cenią sobie przejrzystość i szybkość działania stron internetowych. Jeśli pracujesz nad nowym projektem strony www być może warto rozważyć zastosowanie flat design.

Tworzenie stron www – sprawdź ofertę

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Przebudowa strony www - ile to kosztuje?
Przebudowa strony www – ile to kosztuje?
strony www typy
Typy stron www
Kolorystyka na stronie www - jak wybrać?
Kolorystyka na stronie www – jak wybrać?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona