Hosting WWW
Hosting
0

Hosting WWW

Aby strona internetowa mogła pojawić się w internecie, potrzeba dwóch rzeczy: serwera, na którym będą znajdowały się pliki strony (używamy do tego także określenia ‘hosting’) oraz domeny, czyli adresu, pod którym strona będzie działała. My skupimy się na tym pierwszym.

Hosting polega na udostępnieniu przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni, której firma hostingowa jest właścicielem. W ramach takiej usługi można wykupić cały serwer lub tylko jego część (w zależności od wielkości naszej strony oraz przewidywanego obciążenia). Przy zakupie usługi określany jest szereg parametrów, takich jak: rozmiar dysku (czyli w skrócie ilość miejsca, który otrzymujemy na naszą stronę), maksymalna ilość przesłanych danych w skali miesiąca (najczęściej nazywa się to zwyczajnie transferem), ilość i rozmiary baz danych, konta pocztowe, maksymalna liczba podpiętych domen, a także informacje o wersji oprogramowania oraz systemu operacyjnego serwera. Dzięki tym informacjom można bez problemu wybrać taki hosting, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Usługodawca powinien zadbać o to, aby jego serwery działały poprawnie oraz nieustannie, zaś połączenie z internetem było niezachwiane. W tym celu regularnie sprawdza stan techniczny dysków oraz wszystkich podzespołów, które są konieczne do poprawnego funkcjonowania całego serwera, monitoruje również nieustannie stan połączenia technicznego z internetem. Zapewnia też ochronę danych osobowych swoich klientów, a także powiązanych z nimi kont (dotyczy to zarówno kradzieży z biura firmy, jak i włamania na serwer dokonanego przez internet).

W sieci można znaleźć zarówno płatne usługi hostingowe jak i darmowe. Darmowy hosting różni się tym, że posiada z reguły niższe parametry (przede wszystkim szybkość łącza, ale także miesięczny limit transferu, przestrzeń dyskowa przeznaczona na stronę, niższa liczba baz danych) oraz różne ograniczenia (umieszczanie przez dostawcę reklam na stronie klienta, brak dostępu do baz danych).

Należy przyjąć, że większe możliwości oraz stabilność serwera dają usługi płatne (często gwarantują kilku lub kilkunastodniowy okres próbny, w którym możemy testować konto bez żadnych ograniczeń, a później zadecydować, czy chcemy wykupić abonament). Przed wyborem hostingu należy dokładnie zastanowić się jakie są nasze potrzeby, dzięki czemu łatwiej wybierzemy odpowiednią dla nas ofertę.

Rate this post
Podobne posty
hosting www
Jaki hosting wybrać dla swojej strony www?
Hosting jako ważny element Internetu
Hosting jako ważny element Internetu
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?