aktualizacja wordpress
Bezpieczeństwo
0

Jak bezpiecznie aktualizować stronę www na WordPressie?

Aktualizacje to nieodłączny element zarządzania stroną internetową, zwłaszcza jeśli chodzi o platformę WordPress. Regularne aktualizacje strony www, systemu CMS WordPress, motywów i wtyczek zapewniają nie tylko nowe funkcjonalności, ale także i ochronę przed zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem. W tym artykule postaram się krótko omówić dlaczego warto aktualizować WordPressa, kiedy i jak często to robić.

Dlaczego warto aktualizować strony www na WordPressie?

Aktualizacje WordPressa są niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze, zapewniają bezpieczeństwo poprzez łatanie luk, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Po drugie, aktualizacje wprowadzają nowe funkcje i usprawnienia, które poprawiają funkcjonalność i wydajność Twojej strony www. Regularne aktualizacje pomagają również w utrzymaniu zgodności z najnowszymi standardami technologicznymi i SEO, co jest kluczowe dla widoczności Twojej strony internetowej w wyszukiwarkach.

Kiedy najlepiej aktualizować stronę www na WordPressie?

Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci wybrać optymalny czas na aktualizację:

 • Unikaj aktualizacji podczas dużych kampanii marketingowych lub ważnych wydarzeń na Twojej stronie www. Jeśli nie jest to pilna aktualizacja bezpieczeństwa, lepiej poczekać, aż duże działania się zakończą, aby uniknąć potencjalnych problemów i przerw w dostępności strony internetowej.
 • Sprawdź godziny wsparcia technicznego Twojego dostawcy hostingu przed przeprowadzeniem aktualizacji. W razie problemów chcesz mieć pewność, że pomoc będzie dostępna. Unikaj aktualizacji w późnych godzinach nocnych i w weekendy, gdy wsparcie może być ograniczone.
 • Wykorzystaj dane z Google Analytics, przeanalizuj kiedy ruch na Twojej stronie jest najniższy i zaplanuj aktualizacje na te okresy.

Automatyczna aktualizacja strony WordPress

WordPress oferuje możliwość automatycznych aktualizacji, co jest wygodne, ale niesie ryzyko. Automatyczne aktualizacje mogą czasem powodować konflikty z wtyczkami lub motywami. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć aktualną kopię zapasową, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Porada: Rozważ pozostawienie krytycznych lub skomplikowanych wtyczek do ręcznej aktualizacji, aby móc lepiej kontrolować proces i uniknąć potencjalnych konfliktów.

Ręczna aktualizacja strony WordPress

Ręczna aktualizacja daje Ci największą kontrolę, ale wymaga również najwięcej pracy. Oto jak to zrobić krok po kroku:

 • Zawsze zacznij od wykonania pełnej kopii zapasowej.
 • Przetestuj aktualizacje w środowisku testowym jeśli to możliwe, aby sprawdzić, czy nie ma konfliktów lub problemów z działaniem strony www.
 • Aktualizuj wtyczki i motywy przed aktualizacją rdzenia WordPressa, aby upewnić się, że są zgodne z najnowszą wersją.
 • Po aktualizacji sprawdź stronę pod kątem problemów z działaniem motywu i innymi funkcjonalnościami.

Aktualizacja strony na WordPressie – dobre praktyki

Zarządzanie stroną internetową, zwłaszcza opartą na WordPressie, wymaga przestrzegania pewnych zasad i praktyk, aby zapewnić jej bezpieczne funkcjonowanie. Oto kilka kluczowych punktów, które należy mieć na uwadze:

 • Kopie zapasowe to podstawa: Niezależnie od skomplikowania Twojej strony internetowej, kluczowe jest posiadanie aktualnych kopii zapasowych. W sytuacji awarii, spowodowanej na przykład nieudaną aktualizacją, szybkie przywrócenie strony pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Posiadając kopię zapasową, możesz spokojnie analizować przyczyny problemów, planować kolejne kroki i przeprowadzać niezbędne testy bez pośpiechu.
 • Stworzenie środowiska testowego: Dla stron złożonych, z licznymi wtyczkami i spersonalizowanymi funkcjonalnościami, niezwykle ważne jest posiadanie dedykowanego środowiska testowego. Pozwala to na bezpieczne przeprowadzenie i weryfikację wszystkich aktualizacji bez ryzyka zakłócenia działania strony www. Dopiero po całkowitym upewnieniu się, że aktualizacje na wersji testowej przebiegły pomyślnie, powinno się je zastosować na stronie internetowej w wersji produkcyjnej.
 • Ostrożność przy większych aktualizacjach: Przed uruchomieniem automatycznych aktualizacji, zawsze sprawdź numer nowej wersji WordPressa lub wtyczek. Gdy zauważysz, że aktualizacja jest znacząca (na przykład skok z wersji 2.9.3 na 5.0.0), oznacza to, że może ona wprowadzać istotne zmiany. Takie aktualizacje mogą nieść za sobą ryzyko niekompatybilności lub innych problemów. W takich przypadkach konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z listą zmian.
 • Szybkie działanie w przypadku problemów: Jeśli aktualizacja nie powiedzie się, kluczowe jest, aby jak najszybciej przywrócić poprzednią, stabilną wersję strony z kopii zapasowej. Pamiętaj, że aktualizacje wtyczek mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem w stosunku do aktualizacji core WordPressa. Czasami bezpieczniej jest poczekać kilka dni po wydaniu nowej wersji WordPressa, aby upewnić się, że wszystkie używane wtyczki są już dostosowane do najnowszej wersji cms WordPress.

Podsumowanie

Bezpieczne aktualizacje to klucz do utrzymania strony www opartej na WordPressie w optymalnej kondycji. Pamiętając o wyżej wymienionych praktykach, możesz minimalizować ryzyko problemów i dbać o bezpieczeństwo swojej witryny. Niezależnie od tego, czy wybierasz automatyczne, czy ręczne aktualizacje, kluczem jest regularność i ostrożność.

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Dbaj o siebie w sieci
Dbaj o siebie w sieci

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona