Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie
E-commerce, SEO/SEM
0

Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie

Sklep internetowy  może stracić dużą liczbę klientów jeśli jego właściciel nie ma zaplanowanej i przemyślanej strategii SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek). Optymalizacja sklepów internetowych pod kątem wyszukiwarek to zestaw działań mających na celu ulepszenie sklepów internetowych bądź stron www w taki sposób, aby uzyskać możliwie największy ruch organiczny z wyszukiwarek internetowych. PrestaShop jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce, oferując wiele wbudowanych funkcji, które mogą pomóc w pozycjonowaniu sklepu PrestaShop. Jednak samo posiadanie sklepu na tej platformie nie gwarantuje sukcesu. Kluczem jest optymalizacja i pozycjonowanie sklepu PrestaShop. Każdy sklep internetowy wykorzystuje różne metody generowania ruchu. Poniżej omówię kilka prostych metod, które w dłuższej perspektywie pozwolą na wygenerowanie w sklepie internetowym opartym o Prestashop większej ilości ruchu z wyszukiwarek internetowych.

Pozycjonowanie Prestashop a responsywny motyw sklepu internetowego

Responsywność odgrywa jedną z kluczowych ról w sklepie internetowym, w momencie kiedy użytkownicy korzystają ze sklepu na urządzeniach mobilnych. Musisz zadbać o to aby Twój sklep internetowy był responsywny. W przeciwnym razie stracisz ogromną część potencjalnego ruchu i potencjalnych klientów. Aby skutecznie prowadzić pozycjonowanie sklepu internetowego PrestaShop, ważne jest, aby sklep był responsywny. W dobie urządzeń mobilnych, responsywność jest kluczem do przyciągnięcia większej liczby klientów. Więcej o tworzeniu responsywnych sklepów znajdziesz tutaj.

Pozycjonowanie Prestashop – czas ładowania sklepu internetowego

Czas ładowania strony jest jednym z kluczowych czynników dla pozycjonowania sklepu PrestaShop. Czynniki rankingu wyszukiwarek to sygnały używane przez wyszukiwarki do pozycjonowania stron i sklepów internetowych.

Im szybciej strona internetowa się ładuje, tym wyższa jest jej pozycja w rankingu. PrestaShop posiada dodatkowe ustawienia, które przyspieszają działanie sklepu internetowego:

 • Przejdź do Zaawansowane > Wydajność > Ustawienia dotyczące Smarty pamięć podręczną ustaw na „Tak”,
 • Zaawansowane > Wydajność, Funkcjonalność CCC, włącz wszystkie punkty

Możemy również skorzystać z płatnych modułów pozwalających na optymalizację Prestashop np.:

Prestashop Presta Speed – image optimization lub Page Cache Ultimate Module

Optymalizacja sklepów internetowych – przyjazne adresy URL

Przyjazne adresy URL w kontekście optymalizacji sklepów internetowych PrestaShop odgrywają kluczową rolę. Pomagają one wyszukiwarkom skutecznie zidentyfikować produkty i dopasować wynik wyszukiwania do konkretnego zapytania wpisanego przez użytkownika. Są one nieodzownym elementem w procesie pozycjonowania sklepu PrestaShop.

Aby zilustrować różnicę, porównajmy adres URL optymalizowany pod kątem SEO z tym, który nie jest:

Nieprzyjazny adres URL: https://sklepinternetowy.pl/index.php?id_product=1325&controller=product

Przyjazny dla pozycjonowania sklepu PrestaShop adres URL: http://sklepinternetowy.pl/marynarki/2143-marynarka-bawelniana-calamar-niebieska.html

Jeśli chcesz włączyć przyjazne adresy URL w PrestaShop i zoptymalizować je pod kątem  SEO PrestaShop, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. W panelu administracyjnym PrestaShop przejdź do: Preferencje > Ruch > SEO & URL > Ustawienia URL.
 2. Ustaw opcję “Przyjazny adres URL” na „tak”. Upewnij się, że Twój serwer wspiera przepisywanie adresów URL, co jest kluczowe dla optymalizacji sklepu PrestaShop.

 

Optymalizacja Prestashop – znaczniki meta

Produkty, kategorie, do których należą i strony CMS mają swoje własne ustawienia SEO i powinieneś z nich korzystać. Przyjrzyjmy się ustawieniom kategorii. Przejdź do Katalog > Kategorie , wybierz kategorię i kliknij „Edytuj”.

Tutaj dostępne są kolejne ustawienia SEO:

 • Opis – zawsze dodawaj opis do kategorii i podkategorii następnego poziomu, ponieważ jest on również indeksowany przez roboty wyszukiwarek internetowych
 • Meta tytuł – tytuł Twojej kategorii (nie powinien być dłuższy niż 70 znaków)
 • Meta opis – opis kategorii (nie powinien być dłuższy niż 160 znaków)
 • Meta słowa kluczowe – tutaj możesz dodać słowa kluczowe dla określonej kategorii
 • Przyjazny adres URL — dostosuj przyjazny adres URL dla tej strony kategorii

Strony produktów mają następujące pola, których wartości możemy ustawić:

 • Tytuł meta
 • Meta opis
 • Przyjazny URL (można wygenerować – generator używa nazwy produktu)

Strony CMS to strony usług o treści takiej jak O nas, Koszty dostawy, Regulamin i wszelkie inne strony, które można utworzyć za pomocą opcji Wygląd > Strony. Dla stron możemy ustawić następujące parametry:

 • Tytuł meta
 • Meta opis
 • Meta słowa kluczowe
 • Przyjazny adres URL

Dane strukturalne

Dane strukturalne są wprowadzane w kodzie każdej strony, dzięki czemu wyszukiwarki mogą pobrać więcej informacji o Twoich produktach (cena, rabat, recenzje itp.) i udostępnić je użytkownikom.

Sprawdź, czy motyw Prestashop, którego używasz w swoim sklepie internetowym ma poprawnie  zaimplementowane dane strukturalne dla produktów, kategorii, opinii klientów itp. Więcej informacji na temat danych strukturalnych znajdziecie na naszym blogu we wpisie: Strony www – do czego służą dane strukturalne

Mapa witryny

Mapa witryny to strona, która pokazuje strukturę Twojego sklepu internetowego. Pomaga robotom wyszukiwania w lepszej nawigacji i indeksowaniu. W każdym sklepie internetowym dobrze zaprojektowana struktura to podstawa. Powinieneś o tym pomyśleć w pierwszej kolejności.

Mapa witryny jest ważna nie tylko dla skutecznej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, ale także dla wygody odwiedzających. Osoba odwiedzająca sklep internetowy musi znaleźć niezbędne informacje lub towary, wykonując nie więcej niż 3-4 kliknięcia myszą.

Dość często właściciele sklepów i stron internetowych zastanawiają się, dlaczego dwie podobne witryny są tak różne pod względem ruchu i pozycji w różnych wyszukiwarkach. Odpowiedź jest dość prosta. Jedna strona zbudowana jest z przemyślaną strukturą i systemem nawigacji, a druga jest daleka od ideału.

Dobrze zaprojektowana mapa witryny pomoże wydłużyć czas spędzany przez odwiedzających w sklepie internetowym i zmniejszy współczynnik odrzuceń, a tym samym zwiększy jego ocenę w wyszukiwarkach internetowych.

Optymalizacja sklepów internetowych – wnioski

Optymalizacja sklepów internetowych to proces ciągłego doskonalenia i dostosowywania do potrzeb klientów. Dlatego tak ważne jest, aby stale monitorować ruch na stronie i mierzyć swoje wyniki, aby zidentyfikować obszary do poprawy.

Podsumowując, optymalizacja sklepu internetowego jest kluczowa dla jego sukcesu. Optymalizacja PrestaShop i pozycjonowanie to ważne elementy, które pomogą Ci zwiększyć widoczność swojego sklepu internetowego i przyciągnąć nowych klientów. Regularne monitorowanie ruchu i dostosowywanie strategii SEO do aktualnych potrzeb klientów jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu sklepu internetowego PrestaShop.

5/5 - (14 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie sklepów internetowych – jakie są etapy założenia sklepu
Tworzenie sklepów internetowych – jakie są etapy założenia sklepu?
seo link
Link building
Pozycjonowanie w mapach google – jak osiągnąć wyższą pozycję ?
Pozycjonowanie w mapach google – jak osiągnąć wyższą pozycję ?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona