Woocommerce katalog produktów
E-commerce
0

Woocommerce jako katalog produktów

WooCommerce to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce dla WordPressa, oferujące użytkownikom potężne narzędzia do budowy sklepów internetowych. Dzięki swojej elastyczności, WooCommerce stał się wyborem nie tylko dla sprzedawców detalicznych, ale także dla firm poszukujących efektywnego sposobu na prezentację swoich produktów online bez konieczności sprzedaży. Wykorzystanie WooCommerce jako katalogu produktów otwiera nowe możliwości dla biznesów, umożliwiając im pokazanie oferty w atrakcyjny i profesjonalny sposób.

W tym artykule przyjrzymy się, jak można przekształcić WooCommerce w zaawansowany katalog produktów. Omówimy, dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie, jak skonfigurować WooCommerce aby pełnił on rolę katalogu produktów.

Podstawowa konfiguracja WooCommerce z użyciem pluginów do katalogu produktów

Aby przekształcić WooCommerce w zaawansowany katalog produktów, kluczowe jest wykorzystanie dodatkowych pluginów. Te narzędzia pozwalają na dostosowanie funkcjonalności sklepu do potrzeb katalogu, wyłączając opcje zakupu i płatności, a także oferując dodatkowe opcje zarządzania wyświetlaniem produktów.

Wybór pluginu katalogu produktów

 1. YITH WooCommerce Catalog Mode: Ten popularny plugin pozwala na łatwe przekształcenie sklepu WooCommerce w katalog produktów, wyłączając funkcje koszyka i procesu zakupu. Umożliwia również personalizację komunikatów i przycisków, co jest przydatne w komunikacji z klientami.
 2. WooCommerce Catalog Enquiry: Plugin ten dodaje funkcjonalność zapytań do produktów w Twoim katalogu, umożliwiając klientom kontaktowanie się w sprawie produktów bez możliwości bezpośredniego zakupu. Jest to szczególnie przydatne dla modeli biznesowych B2B lub w przypadkach, gdy produkty wymagają indywidualnej wyceny.
 3. WooCommerce Product Catalog Mode & Enquiry Form: Łączy funkcje trybu katalogu z formularzem zapytania, oferując kompleksowe rozwiązanie dla firm, które chcą prezentować swoje produkty bez opcji zakupu online. Pozwala na dostosowanie wyglądu i funkcji katalogu, w tym ukrywanie cen i przycisków zakupu.

Konfiguracja i dostosowanie

Po wybraniu odpowiedniego pluginu, proces konfiguracji zazwyczaj obejmuje kilka kroków:

 • Instalacja i aktywacja: Podobnie jak przy innych wtyczkach WordPress, pierwszym krokiem jest instalacja i aktywacja wybranego pluginu do katalogu produktów.
 • Konfiguracja ustawień: Większość pluginów do katalogu oferuje panel ustawień, w którym można dostosować różne aspekty działania katalogu, takie jak wyłączenie funkcji zakupu, ukrywanie cen, czy dostosowywanie przycisków i komunikatów do klienta.
 • Personalizacja wyglądu: Niektóre pluginy oferują opcje personalizacji wyglądu katalogu, w tym zmianę tekstu na przyciskach czy dostosowanie formularzy zapytań.

Wybór odpowiedniego motywu dla katalogu produktów

Aby Twój katalog produktów przyciągał uwagę i był przyjazny dla użytkowników, ważne jest, aby odpowiednio dostosować jego wygląd. WordPress i WooCommerce oferują wiele możliwości personalizacji, które można dodatkowo rozszerzyć za pomocą odpowiednich motywów i pluginów.

Wybór motywu, który jest kompatybilny z WooCommerce i zaprojektowany z myślą o prezentacji produktów, jest kluczowy. Oto kilka rekomendacji i przykładów:

 • Astra: Jest to lekki i szybki motyw, który oferuje pełną kompatybilność z WooCommerce i pozwala na łatwe tworzenie atrakcyjnego katalogu produktów.
 • OceanWP: Ten uniwersalny motyw zapewnia wiele opcji personalizacji i jest doskonale przystosowany do tworzenia katalogów produktów z WooCommerce.
 • Flatsome: Z myślą o sklepach WooCommerce, Flatsome oferuje zaawansowane opcje personalizacji i jest idealny dla bardziej kompleksowych katalogów produktów.

Zarządzanie produktami w WooCommerce

Efektywne zarządzanie produktami jest kluczowe dla sukcesu każdego katalogu. WooCommerce oferuje szeroki zakres opcji, które pomagają w organizacji i prezentacji produktów. Oto jak możesz zarządzać produktami w swoim katalogu WooCommerce:

Dodawanie i edycja produktów

 • Dodawanie nowych produktów: W panelu administracyjnym WordPress, przejdź do WooCommerce > Produkty > Dodaj nowy. Tutaj możesz wprowadzić nazwę produktu, opis, kategorie, tagi oraz dodać zdjęcia. W kontekście katalogu, możesz pominąć pola dotyczące ceny i innych opcji zakupu.
 • Edycja istniejących produktów: Możesz łatwo aktualizować swoje produkty, przechodząc do listy produktów i wybierając produkt, który chcesz edytować. To pozwala na bieżąco aktualizować informacje o produkcie, zdjęcia oraz inne elementy.

Organizacja produktów: kategorie, tagi i atrybuty

 • Kategorie produktów: Użyj kategorii, aby uporządkować produkty w łatwy do przeglądania sposób. Kategorie pomagają klientom szybko znaleźć produkty, które ich interesują.
 • Tagi produktów: Tagi oferują dodatkowy sposób klasyfikacji i wyszukiwania produktów. Mogą być używane do opisania produktów według bardziej szczegółowych cech.
 • Atrybuty produktów: Atrybuty pozwalają na specyfikację dodatkowych informacji o produkcie, takich jak kolor, rozmiar, materiał itp. Są one szczególnie przydatne przy filtrowaniu produktów w katalogu.

Wykorzystanie zdjęć i galerii

 • Zdjęcia produktów: Wysokiej jakości zdjęcia są niezbędne dla atrakcyjnej prezentacji produktów. WooCommerce pozwala na dodanie głównego zdjęcia produktu oraz galerii zdjęć, aby pokazać produkt z różnych perspektyw.
 • Optymalizacja zdjęć: Upewnij się, że zdjęcia są zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania strony. Narzędzia takie jak Smush mogą pomóc w kompresji i optymalizacji obrazów bez utraty jakości.

SEO i promocja katalogu produktów

Optymalizacja katalogu produktów pod kątem wyszukiwarek (SEO) oraz skuteczna promocja online są kluczowe dla zwiększenia jego widoczności i przyciągnięcia potencjalnych klientów. Oto kilka strategii, które pomogą Ci wypromować Twój katalog produktów WooCommerce i poprawić jego pozycję w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja SEO dla katalogu produktów

 • Słowa kluczowe: Przeprowadź badanie słów kluczowych, aby zrozumieć, jak potencjalni klienci szukają produktów, które oferujesz. Włącz te słowa kluczowe do tytułów produktów, opisów, metatagów i adresów URL, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach.
 • Optymalizacja obrazów: Upewnij się, że wszystkie obrazy produktów są zoptymalizowane pod kątem SEO, w tym poprzez dodanie opisowych tagów ALT. To nie tylko pomoże w pozycjonowaniu, ale także przyspieszy ładowanie strony.
 • Struktura linków wewnętrznych: Buduj silną strukturę linków wewnętrznych, łącząc powiązane produkty, kategorie i treści bloga. To pomaga wyszukiwarkom w indeksowaniu strony.
 • Responsywność i szybkość strony: Upewnij się, że Twój katalog jest responsywny i szybko się ładuje na wszystkich urządzeniach. Google premiuje strony przyjazne dla urządzeń mobilnych, co ma bezpośredni wpływ na rankingi wyników wyszukiwania.

Strategie promocji katalogu produktów

 • Marketing treści: Publikuj wysokiej jakości treści związane z Twoimi produktami, takie jak artykuły blogowe, poradniki, recenzje. To nie tylko buduje zaufanie i autorytet marki, ale także przyciąga ruch organiczny.
 • Media społecznościowe: Aktywnie promuj swój katalog produktów na odpowiednich platformach mediów społecznościowych. Używaj atrakcyjnych obrazów produktów, hashtagów i angażujących opisów, aby zwiększyć zasięg i interakcje.
 • Email marketing: Buduj listę subskrybentów i regularnie wysyłaj im newslettery z aktualizacjami katalogu, promocjami i ekskluzywnymi ofertami. To skuteczny sposób na utrzymanie zainteresowania i budowanie lojalności wśród klientów.
 • Reklama płatna: Rozważ użycie płatnej reklamy online, takiej jak Google Ads czy reklama na Facebooku, aby docierać do szerszej grupy potencjalnych klientów. Precyzyjne targetowanie pozwala na dotarcie do osób zainteresowanych Twoimi produktami.

 

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
personalizacja oferty w sklepie internetowym
Personalizacja oferty w sklepie internetowym – narzędzia, strategie, korzyści
Sklepy internetowe – wskaźniki ecommerce które powinieneś śledzić
Sklepy internetowe – wskaźniki ecommerce które powinieneś śledzić
Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?
Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona