Ataki phishingowe plagą Internetu
Bezpieczeństwo
0

Ataki phishingowe plagą Internetu

Ataki hakerów na strony różnych instytucji lub firmy są niestety coraz częstszym procederem. Internetowi złodzieje upodobali sobie szczególnie branżę bankowości internetowej. W ostatnim czasie nasiliły się ataki phishingowe na wielu klientów banków. Należy być świadomym tego niebezpieczeństwa, musimy być wyczuleni na taktyki, jakie w stosunku do nas mogą używać internetowi hakerzy.

Atak phisingowy wystawia na próbę nasze zaufanie do banku. Najczęściej polega na wysyłaniu fałszywych wiadomości przez internetowych złodziei pod pozorem wyłudzenie od nas poufnych danych. Wiele osób daje się nabrać na taki manewr. Najważniejsze zasada, jaka może przydać się każdemu z nas, jest zachowanie ostrożności do takich wiadomości. Jeżeli ktoś prosi nas o poufne dane, powinniśmy się pierw przekonać czy rzeczywiście możemy mieć zaufanie do takiej osoby.

Oprócz zachowania należytej ostrożności można także przeprowadzić kilka czynności, które pomogą nam dojść do tego czy wiadomość jest prawdziwa lub fałszywa. W pierwszej kolejności można po prostu skontaktować się z bankiem, aby upewnić się czy rzeczywiście wymaga od nas potwierdzenia poufnych informacji. Jeżeli nawet wiadomość wydaje się być prawdziwa nie powinno nas to odciągać od kontaktu z właściwym bankiem. Następnie dobrze jest wychwycić pewne błędy, jakie może popełnić internetowy haker. To w końcu też człowiek i jak każdy z nas popełnia błędy. Mogą to być błędy pisowni niektórych wyrazów, błędy składniowe, nielogiczne zdania lub dziwny tok myślenia nadawcy. Nie powinniśmy się przejmować wizerunkiem banku w przysłanym do nas mailu, gdyż jest to najprostszy trick, jaki ma przeciwko nam haker.

Teraz trochę o łączach w takiej fałszywej wiadomości. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie powinniśmy być wyczuleni, dlatego należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie klikać łączy w wiadomościach, co, do których nie mamy zaufania. Takie niebezpieczne łącze może być już widmem wirusa i możemy mieć później tylko same problemy. Taki link może nas również przenieść do strony, gdzie możemy zaktualizować swoje dane, lecz nie róbmy tego. Ostrożność jest w tym wypadku najważniejsza. Adres do naszego banku zawsze wpisujmy własnoręcznie w przeglądarce, nie pozwólmy, aby ktoś nas do takiego adresu prowadził sam jak za rączkę. Kolejną ważną rzeczą, jaką należy wiedzieć o łączach jest ich właściwa konstrukcja. Wiarygodne i zaufane łącza, do których musimy się logować powinny zaczynać się od “https: //’, oznacza to, że strona jest szyfrowana i ma odpowiednie zabezpieczenia. A więc jeżeli jest inaczej, powinna nam w głowie zapalić się żarówka, że coś może być nie tak.

Na końcu jedna z ważnych informacji, jeżeli nie najważniejszych. Pamiętajmy o wszelkich aktualizacjach przeglądarki i oprogramowania antyspamowego czy antywirusowego. Najnowsze znaczy lepsze, a więc nowe wersje oprogramowania mogę lepiej poradzić sobie z wykryciem błędu już w zarodku. Jeżeli zastosujemy się do powyższych porad, żaden atak phisingowy nie będzie nam straszny. Żaden złodziej nie położy ręki na naszych pieniądzach i będziemy mogli czuć się bezpieczni.

Podobne posty
Bezpieczeństwo stron www – różnice pomiędzy certyfikatami SSL
Bezpieczeństwo stron www – różnice pomiędzy certyfikatami SSL
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Call Now Button+48 691 498 206