Bezpieczne zakupy w internecie
Bezpieczeństwo
0

Bezpieczne zakupy w internecie

Jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez internautów zaraz po odpaleniu przeglądarki, to obok portali społecznościowych, sklep internetowy. Korzystanie z serwisów aukcyjnych jest obecnie dość powszechna forma robienia zakupów. Wraz z rozwojem sieci sklepów internetowych, wielu ludzi decyduje się na zakupy bezpośrednio na stronie marki.

Hasło “sklep internetowy” kryje w sobie co najmniej kilka różnych form sprzedaży. Począwszy od wspomnianych aukcji internetowych, istnieje coraz szybciej rozwijająca się sieć sklepów internetowych, które bazują jedynie na posiadaniu odpowiedniego profilu w popularnym serwisie aukcyjnym. Swoje towary sprzedają na aukcjach, ale również sztywno je wyceniają, wystawiając do natychmiastowej sprzedaży. Najczęściej sklepy te oferują m.in. ubrania i części samochodowe. Nie wiadomo jednak, jaki procent tych sklepów posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, co ma dla nas, jako klientów, znaczenie, gdy zakupiony towar będziemy chcieli poddać ewentualnej gwarancji. Wiele przypadków takich sklepów, pojawiających się na chwilę w serwisach aukcyjnych to zwykłe oszustwa. Ich rzekomi właściciele po kilku miesiącach działalności znikają z przestrzeni wirtualnej, nie są dostępni pod telefonami, ich adresy okazują się fałszywe, a szanse na odzyskanie pieniędzy po takich feralnych zakupach maleją z dnia na dzień.

Sklep internetowy konkretnej marki

Znacznie bezpieczniejszą formą na zakupy w internecie jest tradycyjny sklep internetowy konkretnej marki. Działa to następująco – marka X posiada swoje sklepy w jednym lub kilku miastach. Żeby wspomóc swoją sprzedaż uruchamia na swojej stronie sklep internetowy, w którym zakupy można zrobić od ręki, po zarejestrowaniu się jako użytkownik. Dostępność produktów jest różna, najczęściej jednak w sklepie internetowym znajdziemy więcej produktów, niż w tradycyjnym. Często dlatego, że firma wyprzedaje np. zeszłoroczną kolekcję w swoim fizycznie istniejącym sklepie, a pozostałości wystawia w swoim sklepie internetowym za jeszcze niższą cenę. Są również producenci, którzy tworzą sklep internetowy na potrzeby sprzedaży swoich produktów. Czasem jest to tylko jeden produkt. Tutaj ryzyko zostania oszukanym maleje niemalże do zera. Istnieje co prawda prawdopodobieństwo, że podczas płacenia za zakupy w internecie padniemy ofiarą oszustwa hakerów, ale trzeba pamiętać, że dotyczy ono nie tylko płacenia za zakupy w internecie.

Sklep internetowy, który istnieje tylko w internecie

Istnieje też inna forma sprzedaży w internecie, czyli sklep internetowy, który istnieje tylko w internecie. Oczywiście posiada swój adres, pod którym zarejestrowana jest firma, ale adres ten służy tylko formalnym urzędowym sprawom. Taki sklep internetowy działający tylko w internecie skupia w sobie produkty wielu producentów i marek. Najczęściej ceny są zróżnicowane, tzn. sklep internetowy wystawia do sprzedaży produkty zarówno tanie, dostępne dla każdego, jak i renomowane, w droższych cenach. Formy płatności w takim sklepie najczęściej wyglądają podobnie, jak na serwisach aukcyjnych. Sklep internetowy najczęściej respektuje przelew internetowy, gotówkę za pobraniem (za dodatkową opłatą), albo płatność przez serwis płatniczy, których obecnie w polskim internecie pojawia się coraz więcej. W przypadku zakupów w takim sklepie prawdopodobieństwo zostania oszukanym jest niewielkie, ale jednak jest. Dlatego podczas robienia zakupów w internecie zawsze należy być ostrożnym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sklep internetowy faktycznie funkcjonuje, sprawdźmy w sieci rekomendacje, czy przestrogi. Każdorazowo sprawdzajmy opinie internautów na temat sklepu, żeby potwierdzić, czy faktycznie on istnieje, opinie na temat przesyłki, terminowości i innych szczegółów transakcji. Wtedy możemy być pewni, że zakupy w internecie będą udane.

Rate this post
Podobne posty
Certyfikat SSL a pozycjonowanie strony www
Certyfikat SSL a pozycjonowanie strony www
Dbaj o siebie w sieci
Dbaj o siebie w sieci
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Call Now Button