Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Bezpieczeństwo
0

Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami

Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami

Wykorzystywanie komputerów firmowych do prywatnych celów to nie tylko mniejsza produktywność pracowników, ale również strata czasu i pieniędzy. Co ważniejsze, takie działanie wystawia na ryzyko bezpieczeństwo sieci firmowej i stanowi zagrożenie dla krytycznych danych.

Kontaktowanie się za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych, odwiedzanie rozrywkowych stron internetowych lub pobieranie plików z torrentów – takie działania są powszechne wśród pracowników. Jednak wszystkie mogą być potencjalnie groźne dla komputerów firmowych, ponieważ zasoby, z których korzystają pracownicy, najczęściej wykorzystywane są również przez cyberprzestępców, którzy chcą przeniknąć do sieci korporacyjnej podczas przeprowadzania ataków ukierunkowanych.

Ataki ukierunkowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w dziedzinie cyberzagrożeń. Przez ostatnie 3-4 lata zarówno małe firmy, jak i znane na całym świecie korporacje padały ofiarą cyberprzestępców. Aby uzyskać do dostęp do sieci firmowych, oszuści często stosują metody socjotechniki i wykorzystują luki w zabezpieczeniu oprogramowania.

Największym zagrożeniem związanym z atakiem ukierunkowanym jest to, że umożliwia on włamanie się do sieci korporacyjnej i uzyskanie dostępu do poufnych danych firmowych poprzez zainfekowanie tylko jednego komputera. Od tego momentu kontrolę przejmuje specjalne szkodliwe oprogramowanie, które znajduje inne podatne na ataki węzły w sieci korporacyjnej w celu uzyskania dostępu do danych, które interesują cyberprzestępców.

Żadna ze znanych technologii nie może skutecznie chronić przed atakami ukierunkowanymi, jeżeli nie jest dobrze zintegrowana z firmowymi politykami bezpieczeństwa. Administratorzy oraz specjaliści ds. bezpieczeństwa IT powinni stosować środki administracyjne, aby zapobiec jakiemukolwiek ryzyku infekcji na skutek nieostrożności użytkowników lub braku ich wiedzy z zakresu IT. Obejmują one szkolenia użytkowników w zakresie bezpieczeństwa podczas pracy na komputerze, wprowadzenie kontroli nad prawami i przywilejami dostępu oraz skanowanie systemów w celu wykrycia luk w zabezpieczeniach oraz niewykorzystywanych usług sieciowych.

Więcej informacji na temat ochrony przed atakami ukierunkowanymi zawiera artykuł „Polityki dotyczące bezpieczeństwa: nadużywanie zasobów”.

Źródło: Kaspersky Lab

Podobne posty
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?
Ataki phishingowe plagą Internetu

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak promować biznes w sieci?

Praktycznie nie sposób dziś wyobrazić sobie skutecznego prowadzenia biznesu bez uwzględnienia marketingu w sieci. Coraz więcej usług wyszukiwane jest via...

Zamknij