Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Bezpieczeństwo
0

Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami

Wykorzystywanie komputerów firmowych do prywatnych celów to nie tylko mniejsza produktywność pracowników, ale również strata czasu i pieniędzy. Co ważniejsze, takie działanie wystawia na ryzyko bezpieczeństwo sieci firmowej i stanowi zagrożenie dla krytycznych danych.

Kontaktowanie się za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych, odwiedzanie rozrywkowych stron internetowych lub pobieranie plików z torrentów – takie działania są powszechne wśród pracowników. Jednak wszystkie mogą być potencjalnie groźne dla komputerów firmowych, ponieważ zasoby, z których korzystają pracownicy, najczęściej wykorzystywane są również przez cyberprzestępców, którzy chcą przeniknąć do sieci korporacyjnej podczas przeprowadzania ataków ukierunkowanych.

Ataki ukierunkowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w dziedzinie cyberzagrożeń. Przez ostatnie 3-4 lata zarówno małe firmy, jak i znane na całym świecie korporacje padały ofiarą cyberprzestępców. Aby uzyskać do dostęp do sieci firmowych, oszuści często stosują metody socjotechniki i wykorzystują luki w zabezpieczeniu oprogramowania.

Największym zagrożeniem związanym z atakiem ukierunkowanym jest to, że umożliwia on włamanie się do sieci korporacyjnej i uzyskanie dostępu do poufnych danych firmowych poprzez zainfekowanie tylko jednego komputera. Od tego momentu kontrolę przejmuje specjalne szkodliwe oprogramowanie, które znajduje inne podatne na ataki węzły w sieci korporacyjnej w celu uzyskania dostępu do danych, które interesują cyberprzestępców.

Żadna ze znanych technologii nie może skutecznie chronić przed atakami ukierunkowanymi, jeżeli nie jest dobrze zintegrowana z firmowymi politykami bezpieczeństwa. Administratorzy oraz specjaliści ds. bezpieczeństwa IT powinni stosować środki administracyjne, aby zapobiec jakiemukolwiek ryzyku infekcji na skutek nieostrożności użytkowników lub braku ich wiedzy z zakresu IT. Obejmują one szkolenia użytkowników w zakresie bezpieczeństwa podczas pracy na komputerze, wprowadzenie kontroli nad prawami i przywilejami dostępu oraz skanowanie systemów w celu wykrycia luk w zabezpieczeniach oraz niewykorzystywanych usług sieciowych.

Więcej informacji na temat ochrony przed atakami ukierunkowanymi zawiera artykuł „Polityki dotyczące bezpieczeństwa: nadużywanie zasobów”.

Źródło: Kaspersky Lab

Rate this post
Podobne posty
Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?
Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?
Kto powinien mieć własny certyfikat SSL?
Kto powinien mieć własny certyfikat SSL?
Jak zabezpieczyć sklep internetowy?
Jak zabezpieczyć sklep internetowy?
Call Now Button