Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?
Bezpieczeństwo, Tworzenie stron WWW
0

Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?

Bez względu na to, czy posiadasz małą firmową stronę www opartą o system CMS WordPress, czy dużą korporacyjną witrynę lub sklep internetowy oparty o Woocommerce niechciany spam z formularzy kontaktowych to problemy, które wcześniej czy później będziesz musiał rozwiązać. Każda forma spamu powoduje ogromną stratę czasu, ponieważ musisz przejść przez setki, jeśli nie tysiące różnych wpisów, aby znaleźć prawdziwych użytkowników i kupujących wśród bardzo wielu wiadomości spamowych.

Dlaczego formularze kontaktowe na stronie internetowej są ważne?

Formularze kontaktowe to praktycznie  podstawowa funkcjonalność prawie każdej strony www na WordPressie. Chociaż mają one przede wszystkim umożliwić odwiedzającym kontaktowanie się z Tobą, są również skutecznym sposobem zbierania informacji o klientach i opinii od odwiedzających.

Formularze kontaktowe można wykorzystać w następujących celach:

 • Aby dać potencjalnym klientom możliwość skontaktowania się z Tobą;
 • Aby zrozumieć, co klienci myślą o Twoich produktach lub usługach i odpowiednio je ulepszać;
 • Aby zbierać informacje o produktach lub usługach, które mogą być przydatne w przyszłych kampaniach marketingowych;
 • Aby uzyskać referencje od zadowolonych klientów;
 • Aby umożliwić kontakt w sprawie promocji i współpracy.

Co to jest spam formularzowy?

Z technicznego punktu widzenia spam formularzowy ma miejsce wtedy, kiedy osoby lub złośliwe oprogramowanie przesyłają niechciane wiadomości za pośrednictwem formularzy kontaktowych na stronach internetowych.

Mówiąc prościej, spam formularzowy występuje, gdy jakiś rodzaj niechcianych wiadomości przedostaje się przez formularz na Twojej stronie www i trafia na Twoją skrzynkę email.

Czym są spamboty?

Spamboty to programy komputerowe stworzone w celu przesyłania fałszywych informacji do formularza kontaktowego lub formularza rejestracji.

Dlaczego pojawia się spam?

Spam jest zwykle wysyłany z dwóch powodów:

 1. Cele komercyjne, sprzedaż produktów lub usług;
 2. Złośliwe zamiary rozprzestrzeniania wirusów lub kradzieży danych ze stron i sklepów internetowych.

W większości przypadków spamerzy używają zautomatyzowanego oprogramowania do skanowania stron internetowych w poszukiwaniu formularzy i przesyłania ich z losowymi danymi. Jednym z powodów, dla których to robią, jest to, że chcą wysłać jak najwięcej wiadomości, mając nadzieję, że niektóre z nich dotrą do prawdziwych osób, które mogą kliknąć ich linki lub kupić ich produkty. 

Jakie są konsekwencje spamu z formularza kontaktowego?

 • Otrzymujesz wiele niechcianych wiadomości, które zapełniają Twoją skrzynkę odbiorczą i odwracają Twoją uwagę od e-maili, które są naprawdę ważne;
 • Tracisz czas na ręczne usuwanie wszystkich niechcianych wiadomości;
 • Reputacja Twojej strony www może ucierpieć, jeśli spamerzy wykorzystają ją do rozpowszechniania złośliwych treści;
 • Twoja strona internetowa może zostać umieszczona na czarnej liście przez dostawców poczty e-mail, jeśli zostanie z niej wysłanych zbyt wiele spamerskich wiadomości.

  Jak zatrzymać spam z formularza kontaktowego na stronie internetowej opartej o WordPress?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zatrzymanie spamu w formularzach kontaktowych. Poniżej omówię krótko kilka sposobów, które pomogą zablokować spam z formularza na Twojej stronie internetowej

Użyj reCAPTCHA

reCAPTCHA to mechanizm od Google, gdzie odwiedzający mogą łatwo przesunąć kursor myszy nad pole wyboru, a narzędzie dowie się, że nie jest to automatyczny bot spamujący. Jeśli używasz wersji CAPTCHA v2 Invisible, mechanizm generuje pytanie związane z pojawiającymi się obrazami (np. „Zaznacz wszystkie obrazy z sygnalizacją świetlną”), aby upewnić się, że formularza nie wypełnia spambot.

Dostępna jest również wersja reCAPTCHA v3, która wykorzystuje wewnętrzny system rankingowy do śledzenia zachowania użytkowników na Twojej stronie www i wykrywania nadużyć odwiedzających bez konieczności proszenia użytkowników o zrobienie czegokolwiek.

Użyj metody Honeypot

Jeśli nie jesteś fanem mechanizmu reCAPTCHA , zawsze możesz skorzystać z metody honeypot.

Honeypoty to małe fragmenty kodu, które są zasadniczo używane do łapania spambotów poprzez prezentowanie ukrytego pola formularza kontaktowego tylko botom spamującym.

Użyj dodatkowych pluginów antyspamowych WordPress

Aby zablokować spam z formularza kontaktowego możesz także użyć pluginów antyspamowych , takich jak Akismet, WordPress Zero Spam czy Antispam Bee, które chronią całą stronę internetową nie tylko przed spamem z formularzy kontaktowych ale także przed spamem w komentarzach pod wpisami blogowymi.

5/5 - (3 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
strona www
Strona www czy profil w mediach społecznościowych – co jest lepsze?
Jak pozyskiwać klientów dzięki stronie www ?
Jak pozyskiwać klientów dzięki stronie www ?
strona www dla lekarza
Strona www dla lekarza – ważne elementy

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button