Co to jest cache (pamięć podręczna) strony www i dlaczego jest taki ważny?
Hosting, Tworzenie stron WWW
0

Co to jest cache (pamięć podręczna) strony www i dlaczego jest taki ważny?

Cache (pamięć podręczna) to część sprzętu lub oprogramowania, która przechowuje dane, dzięki czemu przyszłe żądania dotyczące danych strony www mogą być obsługiwane szybciej.

Wszystko sprowadza się do przechowywania żądanych danych w celu późniejszego łatwiejszego i szybszego dostępu do nich. Zarówno przeglądarka, jak i serwer tworzą pamięć podręczną w celu zwiększenia wydajności . Jeśli używasz pamięci podręcznej poprawnie, Twoja strona www będzie działać szybciej, a wraz z większą szybkością pojawią się wysokie współczynniki konwersji.

Rodzaje pamięci podręcznej

Pamięć podręczna witryny

Pamięć podręczna witryny przechowuje dane strony www podczas pierwszego jej ładowania. Za każdym razem, gdy użytkownik powraca do Twojej witryny, zapisane elementy są szybko dostępne i wyświetlane odwiedzającym.

Jest to rodzaj buforowania po stronie użytkownika, co oznacza, że wszystkie przechowywane elementy strony www są kontrolowane właśnie przez użytkownika końcowego. Jako właściciel strony www jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji, to ustawienie parametru, który określa jak długo zawartość pozostaje w pamięci podręcznej.

Jeśli strona zawiera elementy, które nigdy się nie zmieniają, możesz ustawić długą datę wygaśnięcia pamięci podręcznej. Jednak elementy, które zmieniają się regularnie, powinny mieć krótsze okresy ważności, aby były często odświeżane. W przeciwnym razie witryna będzie nadal wyświetlać nieaktualną zawartość nawet po opublikowaniu aktualizacji.

Pamięć podręczna przeglądarki

Pamięć podręczna przeglądarki to rodzaj buforowania strony www wbudowany w przeglądarkę internetową użytkownika końcowego. Elementy witryny są przechowywane przez przeglądarkę na komputerze użytkownika i grupowane z innymi plikami powiązanymi z zawartością. Pamięć podręczna przeglądarki może zawierać całe strony HTML, pliki CSS, obrazy, pliki video i inną zawartość multimedialną.

Pamięć podręczna przeglądarki pokrywa się z pamięcią podręczna witryny, ponieważ oba te systemy są systemami obsługiwanymi po stronie klienta. Podstawowa różnica polega na tym, że to przeglądarka, a nie użytkownik końcowy, kontroluje pamięć podręczną. Wszystkie przeglądarki mają pamięć podręczną, która usuwa stare pliki bez potrzeby interwencji użytkownika.

Pamięć podręczna serwera

Pamięć podręczna serwera to pojęcie zbiorcze obejmujące wiele różnych typów pamięci podręcznej. Obejmuje to buforowanie Content Delivery Network (CDN), buforowanie obiektów i buforowanie kodu operacji. Każdy przechowuje inną zawartość na serwerze Twojej witryny. Ten rodzaj buforowania jest administrowany przez właścicieli witryn bez udziału użytkowników końcowych.

Cache serwera to jedna z najlepszych metod zmniejszania obciążenia serwera. Po wysłaniu żądania serwer sprawdza, czy w pamięci tymczasowej nie ma niezbędnej zawartości, zanim w całości przetworzy żądanie.

Jeśli żądana treść jest dostępna w pamięci podręcznej serwera, zostanie od razu zwrócona do przeglądarki. Dzięki temu serwer może obsługiwać większy ruch i szybciej zwracać strony internetowe.

Metody używane do konfigurowania pamięci podręcznej serwera różnią się w zależności od konkretnego typu pamięci podręcznej, którą chcesz zaimplementować. Cloudflare to popularny CDN dla stron www opartych o CMS WordPress.

Typowe problemy z buforowaniem witryn

Jakkolwiek świetny jest system pamięci podręcznej to czasem może on powodować problemy z funkcjonowaniem strony www. Te problemy mogą być w szczególności związane z urządzeniem użytkownika, siecią użytkownika lub hostingiem.

Problemy z pamięcią podręczną – urządzenie użytkownika

Pamięć podręczna przeglądarki nie aktualizowała się prawidłowo, więc użytkownik wciąż widzi stare treści. Tutaj wystarczy wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki (patrz Pamięć podręczna przeglądarki).

Problemy z pamięcią podręczną – hosting

Zmiany są wprowadzane na stronie www, ale użytkownik nie może ich wyświetlić w przeglądarce, nawet po wyczyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki. Może to być spowodowane buforowaniem po stronie serwera: serwer wyświetla stare dane z pamięci podręcznej. Wyczyszczenie pamięci podręcznej po stronie serwera to zadanie administratora hostingu.

5/5 - (6 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie i projektowanie stron www Kielce
Tworzenie i projektowanie stron www Kielce
Dobrze zaprojektowana strona internetowa
Dobrze zaprojektowana strona internetowa
Co musisz wiedzieć zanim zlecisz projekt i uruchomisz stronę www?
Co musisz wiedzieć zanim zlecisz projekt i uruchomisz stronę www?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona