Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?
Bezpieczeństwo, E-commerce
0

Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?

Każdy z nas z roku na rok coraz bardziej przyzwyczaja się do zakupów w sklepach internetowych. Kupując produkty w sklepach online nie musimy jechać do zatłoczonego centrum handlowego, unikamy poszukiwania miejsca parkingowego czy stania w długich kolejkach. Ponieważ zakupy w internecie stają się coraz bardziej powszechne, ważne jest, aby upewnić się, że podczas takich zakupów nasze dane i pieniądze na koncie bankowym będą bezpieczne. Poniżej przedstawię kilka wskazówek, które mogą poprawić bezpieczeństwo podczas zakupów w sklepach internetowych.

Sprawdź bezpieczeństwo sklepu internetowego

Jeśli zauważysz, że adres sklepu internetowego zaczyna się od HTTPS, a nie HTTP, a na pasku adresu znajduje się ikonka zielonej kłódki, oznacza to, że witryna jest bezpieczna. Sklep korzysta z certyfikatu SSL, który szyfruje informacje, przesyłane pomiędzy serwerem www a przeglądarką internetową. Nie wszystkie sklepy internetowe posiadają certyfikat SSL. Chociaż przeglądanie takich sklepów może być bezpieczne, należy unikać udostępniania jakichkolwiek wrażliwych informacji w sklepach, które nie posiadają certyfikatu SSL.

Unikaj publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi

Nie podawaj poufnych informacji – takich jak numery kart kredytowych do zakupów online w miejscach publicznych takich jak kawiarnie czy centra handlowe, gdzie inni mogą widzieć, jak wprowadzasz informacje wrażliwe takie jak np. hasło do konta bankowego. Robiąc zakupy online dobrze jest korzystać z własnej sieci Wi-Fi w miejscu, które jest bezpieczne. Jeśli naprawdę musisz zrobić zakupy online w miejscu publicznym zrób to korzystając z hotspotu w swoim telefonie komórkowym.

Zaktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe

Aktualizacja oprogramowania antywirusowego jest jedną z najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje dane. Tego typu aktualizacje oprogramowania są często publikowane w celu poprawy bezpieczeństwa i zwalczania nowych ataków hakerskich, które są stale rozwijane. Następnym razem, gdy zobaczysz alert dotyczący aktualizacji oprogramowania antywirusowego wykonaj ją najszybciej jak to możliwe.

Twórz silne, unikalne hasła

Używanie tego samego hasła do różnych kont w sklepach internetowych nie jest bezpieczne.
Silne hasło to takie które zawiera co najmniej 12 znaków, w tym znaki specjalne. Oczywiście trudno jest zapamiętać ponad sto haseł. Jednym ze sposobów na zarządzanie dużą ilością haseł jest użycie menedżera haseł (który będzie również zawierał bezpieczny generator haseł) . Jest to dobra opcja dla użytkowników, którzy cenią sobie bezpieczeństwo. Oprogramowanie tego typu może tworzyć zaawansowane hasła do różnych kont, a następnie przechowywać je zaszyfrowane. Używając tego rodzaju oprogramowania, wystarczy pamiętać tylko jedno hasło.

Podsumowanie

Niestety najsłabszym ogniwem jeśli chodzi o bezpieczne zakupy w Internecie jest często ludzkie zachowanie i złe nawyki. Zacznij korzystać z powyższych porad już dziś. W miarę przyzwyczajenia się do stosowania tych praktyk będziesz mógł się czuć się bardziej bezpiecznie podczas zakupów w sklepach internetowych.

Zdjęcie: Austin Distel

5/5 - (12 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Bezpieczne zakupy w internecie
Bezpieczne zakupy w internecie
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
sklepy internetowe kielce
Jak wypromować sklep internetowy korzystając z mediów społecznościowych?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button