sklepy internetowe
E-commerce
1

Sklepy internetowe: OpenCart czy WooCommerce – porównanie

Branża e-commerce staje się coraz bardziej popularna wśród młodych przedsiębiorców chcących spróbować swoich sił w e-biznesie. Dzieje się tak za sprawą pojawiania się coraz to nowych skryptów do prowadzenia i obsługi sklepu internetowego oraz stosunkowo niewielkimi (ale tylko pozornie) kosztami uruchomienia nowego biznesu. Kiedy ktoś zdecyduje się już na prowadzenie sklepu internetowego to podstawowym aspektem na samym początku jest wybór narzędzia, na którym oprzeć przyszły sklep i z którego przyjdzie nam korzystać przez najbliższe lata.

Faktem jest, że nie istnieje idealne rozwiązanie, które zadowoli każdego. Wybierając platformę do prowadzenia sklepu internetowego należy jednak poświęcić trochę czasu na to aby zapoznać się z najnowszymi trendami na rynku e-commerce.

Różnorodność rozwiązań eCommerce jest ogromna, a użytkownicy mają mnóstwo opcji do wyboru. Poniżej postaram się porównać 2 narzędzia, które są stosunkowo proste w obsłudze, pozwalają na szybkie uruchomienie sklepu internetowego i przede wszystkim są darmowe. Mowa tutaj o OpenCart i WooCommerce.

Proces instalacji

WooCommerce został stworzony jako plugin do WordPressa, więc instalacja CMS jest koniecznością. Można pobrać i zainstalować bezpośrednio ze strony https://wordpress.org/plugins/WooCommerce/ lub z poziomu kokpitu WordPressa.

Instalację OpenCart również możemy przeprowadzić na 2 sposoby – zainstalować go ręcznie lub za pomocą dostępnego skryptu instalatora. Pierwszy sposób jest trochę bardziej skomplikowany, ale daje więcej możliwości personalizacji sklepu już na samym początku.

Funkcjonalności

Oba skrypty posiadają wiele ciekawych funkcji, które sprawiają, że prowadzenie sklepu internetowego jest stosunkowo proste. Zarówno OpenCart jak i WooCommerce umożliwiają tworzenie nieograniczonej liczby kategorii, dodanie nieograniczone produktów i sprzedaży produktów cyfrowych. Więcej informacji na temat ich głównych funkcjonalności znajdziecie poniżej:

  • Multistore i wielojęzyczność Oba skrypty mogą domyślnie obsłużyć wiele języków, ale WooCommerce w odróżnieniu od OpenCart-a nie obsługuje funkcji Multistore co oznacza, że przy pomocy WooCommerce nie będziemy mogli prowadzić wielu sklepów w obrębie jednej instalacji skryptu.
  • Bramki płatności OpenCart ma domyślnie zainstalowane ponad 24 opcje płatności, co daje mu w tym przypadku zdecydowaną przewagę nad WooCommerce.
  • Metody wysyłki. Oba skrypty mają domyślnie zainstalowane wiele opcji wysyłki np. stawkę ryczałtową i bezpłatną wysyłkę. Ponadto, inne metody wysyłki mogą być dodawane przez instalacje dodatkowych rozszerzeń.
  • Raporty Zarówno WooCommerce jak i OpenCart dają użytkownikowi dostęp do zaawansowanych raportów sprzedaży z poziomu panelu administratora.
  • Kupony rabatowe Oba skrypty posiadają wbudowany system kuponów rabatowych

Wnioski

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc wybór należy do Ciebie. Jeśli obecnie prowadzisz witrynę opartą o CMS WordPress i chcesz wzbogacić stronę o sprzedaż towarów, WooCommerce będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje możliwość sprzedaży na istniejącej stronie internetowej.

5/5 - (29 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Dobrze zaprojektowany sklep internetowy – jak go rozpoznać?
Dobrze zaprojektowany sklep internetowy – jak go rozpoznać?
Business-to-Business(B2B)
Modele biznesowe w sklepach internetowych
sklepy internetowe kielce
Jak wypromować sklep internetowy korzystając z mediów społecznościowych?
1 komentarz
  • Reply

    Przy większej ilości produktów i duzym ruchu nie polecałbym stawiać WooCommerce. Lepiej sprawdza się tu OpenCart i najlepiej z bazą PostgreSQL.

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button