Czym są wskaźniki internetowe Core Web Vitals?
SEO/SEM
0

Czym są wskaźniki internetowe Core Web Vitals?

Core Web Vitals to zbiór określonych wskaźników, które wyszukiwarka Google uważa za istotne dla poprawy doświadczenia użytkowania strony internetowej. Core Web Vitals składa się z trzech konkretnych wskaźników: LCP, FID i CLS. Krótko mówiąc, Core Web Vitals to wskaźniki na podstawie których wyszukiwarka Google będzie oceniać jakość Twojej strony www.

Wskaźnik LCP

Wskaźnik ten mierzy wydajność ładowania strony www. Jest to czas potrzebny do załadowania największego elementu strony internetowej. Może to być: grafika, video skrypt .js lub zawartość tekstowa. Wartość tego wskaźnika nie powinna przekraczać czasu 2,5 sekundy. Jeśli wskaźnik ten przyjmuje wartości do 2,5 sekundy wtedy wynik oceniany jest przez Google jako pozytywny. Wyniki od 2,5 do 4 sekund traktowane są jako przeciętne i należałoby je poprawić. Wartości LCP przekraczające 4 sekundy określane są jako słabe. W przypadku dużych stron internetowych zawierających dużo skryptów js, multimediów i funkcjonalności niestandardowych osiągnięcie wartości LCP na poziomie 2,5 sekundy może stanowić prawdziwe wyzwanie.

Wskaźnik FID

FID to wskaźnik mierzący czas od momentu rozpoczęcia ładowania strony www do pełnej interakcji witryny z użytkownikiem. Idealne wartości dla wskaźnika FID wynoszą w granicach 100 milisekund. Wartości pomiędzy 100, a 300 milisekund traktowane są jako wartości które należy poprawić, wyniki powyżej 300 milisekund traktowane są jako słabe i oceniane negatywnie. Duże wartości FID a co za tym idzie opóźnienie interakcji może powodować to, że część użytkowników opuści naszą stronę internetową. Ma to kluczowe znaczenie w szczególności na urządzeniach mobilnych.

Wskaźnik CLS

CLS to wskaźnik, który mierzy stabilność wizualną układu strony internetowej. Wskaźnik ten jest sumą przesunięć elementów na stronie www w trakcie jej wczytywania. Co ważne wskaźnik ten dotyczy przesunięć, które nie są związane z żadnym działaniem użytkownika znajdującego się w witrynie internetowej. Wartości optymalne dla tego wskaźnika powinny być mniejsze od 0,1. Wartości powyżej 0,25 traktowane są jako te, które wymagają poprawy.

Jakimi narzędziami mierzyć wskaźniki Core Web Vitals?

Narzędzi do sprawdzenia wskaźników Core Web Vitals jest co najmniej kilka, poniżej wymienię 2 z których sam korzystam na co dzień:

Google Search Console

Korzystając z narzędzia Google Search Console możemy sprawdzić raport podstawowych wskaźników internetowych (Core Web Vitals)  przygotowany na podstawie rzeczywistych danych o korzystaniu. Raport ten znajdziemy po zalogowaniu się w Google Search Console w sekcji Ulepszenia > Podstawowe wskaźniki internetowe. W raporcie znajdziemy informacje problemach występujących na stronie www ze wskazaniem konkretnych podstron, których ten problem dotyczy.

PageSpeed Insight

Narzędzie PageSpeed Insight pozwala sprawdzić informacje o Core Web Vitals dla pojedynczego adresu URL. Dla różnych podstron tej samej strony www wyniki mogą się różnić, dobrze jest sprawdzić zakładki różnego typu (np. zakładka opisowa, zakładka z portfolio, sekcje video), a dla  sklepu internetowego warto sprawdzić dane dla strony głównej, strony kategorii czy stron konkretnych produktów.

5/5 - (2 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Pozycjonowanie – za co Google może ukarać stronę www?
Pozycjonowanie – za co Google może ukarać stronę www?
Czym jest Long Tail Seo?
Czym jest Long Tail Seo?
Analiza ruchu na stronie www – Google Analytics
Analiza ruchu na stronie www – Google Analytics

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button