Dbaj o siebie w sieci
Bezpieczeństwo
0

Dbaj o siebie w sieci

Naszą codzienność coraz szczelniej wypełnia Internet i świat mediów elektronicznych. Niektórzy nawet zasypiają nad Outlook’iem lub smartfonem, by kolejny dzień znowu od niego zaczynać, rezygnując nawet z kontaktu z najbliższymi. Ale na tym opiera się współczesna praca. Czy zastanawiamy się czasami nad własnym bezpieczeństwem w sieci? Przecież tak głośno było ostatnio o sprawie udostępniania danych osobowych przez informatycznych gigantów amerykańskim służbom. A ile innych niebezpieczeństw zagraża zwykłemu użytkownikowi światowej sieci, o których jeszcze nie wiemy?

Z badania przeprowadzonego przez Eurobarometr (ec.europa.eu) wynika, że 70% Polaków uważa, że w ostatnim czasie światowa sieć stała się niebezpieczna. Negatywną ocenę otrzymała też władza publiczna, która zdaniem respondentów nie potrafi zabezpieczyć naszych danych osobowych (71%). Wielu z nas ma pozakładane konta, nawet na więcej niż jednym portalu społecznościom. Stąd też ponad połowa Polaków obawia się kradzieży swoich danych osobowych.

Na szczęście niewielu rodaków doświadczyło na własnej skórze ataku, szantażu czy kradzieży danych, ale wciąż za mało mówi się o tym jak dbać o swoją prywatność w sieci. A przecież strzeżonego pan Bóg strzeże. Nikt nie każe od razu uśmiercać się na facebook’u, czy twitterze. Trzeba tylko przyswoić pewne zasady, a od razu możemy spać spokojniej. Oto one:

 • Używaj trybu chronionego w swojej przeglądarce internetowej, co powoduje, że na komputerze nie zapisują się informacje o historii Twojego surfowania.
 • Staraj się nie wpisywać pełnej daty urodzenia w serwisach, a zwłaszcza w nieznanych.
 • Jak logujesz się do konta bankowego zawsze sprawdzaj, czy adres zaczyna się od ‘https’. Oznacza to wykorzystanie specjalnego protokołu zapewniającego szyfrowanie przesyłanych danych.
 • Nie używaj banalnych haseł, wykorzystuj nie tylko litery, ale cyfry i znaki specjalne. Wystrzegaj się też używania jednego hasła do kilku kont.
 • Zainstaluj program antywirusowy, nie tylko w komputerze, ale również na swoim smartfonie (aż 40% użytkowników smartfonów nie ma podstawowego programu antywirusowego).
 • Nie korzystaj z niezabezpieczonych hasłem sieci wi-fi. Hotspoty to prawdziwy raj dla złodziei danych.
 • Nie publikuj na facebook’u zdjęć jak leci ze swojego albumu. Szanuj swoje życie prywatne.
 • Jeśli w danym momencie w swoim telefonie nie używasz Bluetooth bądź wi-fi, wyłącz te funkcje.
 • Aktualizuj oprogramowanie w telefonie i bazę wirusów.
 • Nie instaluj nieznajomego oprogramowania.
 • Archiwizuje swoje dane na zewnętrznych nośnikach.
 • Nie zakładaj kont na dziwnych portalach, zwłaszcza zagranicznych i spoza Starego Kontynentu.

Trzeba pamiętać, że cyberprzestępczość to nie wymysł pisarzy science-fiction, tylko realne zagrożenie czyhające na każdego, kto choć na chwilę zajrzy do sieci. To prawda, że Internet to nieocenione miejsce. Niestety pomimo, że jest bardzo pomocnym narzędziem w życiu, potrafi też narobić sporo problemów. Głównie jednak z powodu naszego braku roztropności, dlatego tym bardziej warto być przezornym i odpowiednio zabezpieczonym.

Rate this post
Podobne posty
Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?
Czy zakupy w sklepach internetowych są bezpieczne?
Ataki phishingowe plagą Internetu
Ataki phishingowe plagą Internetu
Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?
Strony na WordPressie – jak zablokować spam z formularza kontaktowego?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button