Najbardziej irytujące elementy na stronach www
Tworzenie stron WWW
2

Najbardziej irytujące elementy na stronach www

Webdesignerzy i firmy zajmujące się tworzeniem stron www starają się projektować witryny w ten sposób aby były łatwe w użytkowaniu, przystosowane do urządzeń mobilnych, nowoczesne i atrakcyjne wizualnie. Jednak na wielu stronach www możemy trafić na elementy, które drażnią i irytują użytkowników a ostatecznie doprowadzają do utraty potencjalnych klientów. Poniżej przedstawię listę elementów, które moim zdaniem są najbardziej denerwujące dla użytkowników.

Wyskakujące okienka (popupy)

Popupy mogą być bardzo skuteczne w budowaniu listy e-mailowej, jeśli są stosowane we właściwy sposób. Jeśli jednak nie są używane z rozwagą, mogą być zmorą użytkownika i szybko zwiększać współczynnik odrzuceń. Popupy pojawiające się znikąd “przed zamknięciem strony internetowej” mogą być naprawdę denerwujące. Rozumiem, że chodzi o zdobycie adresu mailowego, ale jeśli ktoś proponuje ciekawe treści to sam zapisuję się na newsletter, nie potrzebuję do tego aż tak nachalnych komunikatów.

Automatycznie odtwarzane wideo i audio w tle

Pewnie każdy z was był kiedyś w sytuacji kiedy podczas przeglądania internetu i otwarciu kilku kart w przeglądarce internetowej nagle w jednej z nich odtwarzał się niechciany plik wideo lub audio w tle? Czy dla kogoś z was było to przyjemne doświadczenie? Chyba nie.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej na urządzeniach mobilnych kiedy to niechciany plik wideo lub audio niepotrzebnie „zżera” pakiet transmisji danych.

Zły kontrast, nieprzyjemne kolory

Zbyt mały, podobnie jak zbyt duży kontrast, a także nieprzyjemne schematy kolorów, mogą mieć taki sam męczący wpływ na wzrok potencjalnych użytkowników. Bez względu na to, jak ważna jest treść zawarta na Twojej stronie www, oczy i wzrok są zawsze ważniejsze, więc jeśli trafiam na strony na których kontrast i kolorystyka są źle dobrane często kończy się to opuszczeniem takiej witryny.

Zbyt wiele różnych fontów

Zbyt wiele fontów na stronie internetowej sprawia wrażenie, że ​​tekst jest mniej a sama strona www jest nieuporządkowana. “Zbyt wiele” oznacza tutaj więcej niż dwa lub trzy.

Blokady oprogramowania blokującego reklamy

Korzystam z oprogramowania blokującego reklamy, głównie w celu blokowania natrętnych wyskakujących popupów i reklam wideo (patrz wyżej). Istnieją również kwestie prywatności związane z reklamami i kodami śledzenia, które tworzą obraz moich nawyków przeglądania internetu. Są to uzasadnione powody blokowania reklam. W niektórych przypadkach w momencie wykrycia np. AdBlocka strona www nie zezwoli na dalsze działania (patrz np. onet.pl). W takiej sytuacji jeśli nie widzę zawartości witryny to po prostu z niej wychodzę.

Bezpłatne treści

“Bezpłatne” pobranie treści jest oferowane zazwyczaj w zamian za zapisanie się na listy mailingowe lub podanie innych danych osobowych, które następnie są sprzedawane firmom marketingowym. Tak więc, mimo że nie zapłaciłeś gotówki za treści, sprzedałeś swoje dane osobowe nieznanej firmie, która może je wykorzystać w dowolnym celu. (A ludzie nadal zastanawiają się, dlaczego dostają tyle spamu).

Podsumowanie

Powyższa lista to tylko kilka rzeczy, za które ludzie mogą znienawidzić stronę www. Dajcie znać w komentarzach co was najbardziej irytuje na stronach internetowych.

Zdjęcie: [1]

1.8/5 - (170 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Reklama odsłonowa na stronie WWW
Reklama odsłonowa na stronie WWW
Strony www – ważne elementy strony głównej
Strony www – ważne elementy strony głównej
Dlaczego warto mieć firmową stronę WWW
komentarze 2
  • Jean
    Reply

    Jeżeli chodzi o dźwięki w tle to kolega z agencji promocyjnej E-prom podpowiedział mi, że dobrze jest używać Opery ponieważ posiada funkcję wyciszania na kartach, więc ten problem można zminimalizować 🙂

  • Agnieszka
    Reply

    Automatycznie włączająca się muzyka czy wideo to definitywnie mój nr 1 na tej liście. A w połączeniu z pop-upami… zło w czystej postaci!

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button