Strony www – jak wybrać właściwą domenę?
Domeny, Tworzenie stron WWW
0

Strony www – jak wybrać właściwą domenę?

Jeśli planujesz założenie strony www pierwszym krokiem jaki musisz zrobić jest wybór odpowiedniej nazwy domeny. Dobra nazwa domeny jest ważna dla sukcesu Twojej firmowej strony www sklepu internetowego lub bloga. W końcu to, w jaki sposób Twoi potencjalni klienci. Ponadto istnieje kilka dobrych praktyk dotyczących wyboru nazw domen. Dziś postaram się omówić kilka z nich.

Wybierz odpowiednie rozszerzenie domeny

Wybierając nazwę domeny dla swojej strony www musisz również wybrać odpowiednie rozszerzenie domeny. Rozszerzenie domeny to po prostu przyrostek lub ostatnia część nazwy domeny. Na przykład z nazwą domeny siplex.pl .pl jest rozszerzeniem domeny. Istnieje wiele różnych rozszerzeń domen, z których najczęściej używane są:

  • rozszerzenia specyficzne dla kraju – istnieją rozszerzenia domen specyficzne dla określonych krajów, takich jak .pl dla Polski czy .de dla Niemiec.
  • .com (komercyjny) – jest to rozszerzenie domeny, które pierwotnie zostało stworzone dla firm, ale w chwili obecnej można go używać do każdego rodzaju stron www.
  • .biz (biznes) – to rozszerzenie domeny zostało również stworzone głównie dla firm, których preferowane nazwy domenowe z rozszerzeniami krajowymi lub .com zostały już zajęte
  • .org (organizacja) – pierwotnie stworzone dla organizacji non-profit i stron charytatywnych, ale teraz to rozszerzenie domeny może być używane przez każdego.
  • .net (sieć) – alternatywa dla rozszerzenia domeny .com, z którego każdy może korzystać, ale pierwotnie zostało stworzone do użytku w infrastrukturze sieci.
  • .edu (edukacja) – rozszerzenie domeny stworzone z myślą o instytucjach związanych ze szkolnictwem.
  • .gov (administracja rządowa) – z tego rozszerzenia domeny mogą korzystać tylko podmioty rządowe.

Wybierz domenę łatwą w pisowni

Pomyśl o najpopularniejszych stronach internetowych na świecie. Co przychodzi ci na myśl?

Google, Facebook, Twitter, Instagram

Jedną wspólną cechą tych wszystkich domen jest to, że łatwo je przeliterować.

Internauci powinni mieć możliwość bezproblemowego wpisania nazwy domeny. Jeśli musisz wyjaśnić pisownię więcej niż jeden raz, aby można ją było zrozumieć to znaczy, że jest ona zbyt skomplikowana. Staraj się również unikać podwójnych liter. Na przykład nazwa domeny, taka jak Glassstatues.com, prawdopodobnie zostanie nieprawidłowo wpisana przez użytkowników. Domena musi być prosta do pisania i łatwa do zapamiętania.

Wybierz krótką nazwę domeny

Nikt nie chce wpisywać nazwy domeny o długości 64 znaków. Jest to nie tylko denerwujące dla użytkowników, ale także zwiększa ryzyko błędów pisowni, które powodują utratę potencjalnego ruchu na Twojej stronie www

O wiele lepiej jest mieć nazwę domeny, która jest krótka i łatwa do zapamiętania. Dobrze jest kiedy nazwa domeny nie przekracza 15 znaków. 

W nazwie domeny unikaj myślników

Wybierając nazwę domeny Należy również unikać używania myślników, ponieważ myślniki są często kojarzone z domenami spamowymi. Jeśli nie chcesz aby Twoja witryna była kojarzona z niebezpieczną stroną www lepiej zrezygnuj z myślnika w nazwie domeny. Myślniki prowadzą także do błędów pisowni, ponieważ wielu użytkowników zapomina dodać myślnik podczas wpisywania nazwy domeny.

Sprawdź historię domeny za pomocą Wayback Machine (web.archive.org)

W niektórych przypadkach nazwa domeny, którą próbujesz zarejestrować, mogła zostać zarejestrowana w przeszłości, ale następnie została porzucona przez właściciela. Jednak dobrze jest sprawdzić do czego dana domena była wykorzystywana czy wcześniej była na niej jakaś firmowa strona www czy np. tylko zaplecze wykorzystywane do pozycjonowania innych stron.

Istnieje kilka sposobów przeglądania historii nazw domen. Jedno z bardziej popularnych narzędzi, które możemy wykorzystać do tego celu to Wayback Machine (web.archive.org) .

W naszym przypadku sprawdzenie przez Wayback Machine pozwala nam sprawdzić, czy domena, którą jesteśmy zainteresowani, była kiedykolwiek wykorzystywana do czegoś znaczącego (np. czy była na niej kiedyś witryna innej firmy).

4.9/5 - (28 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
projektowanie sklepów internetowych bekpolmasz.pl by siplex - Obrazek 1
Aktualizacja sklepu internetowego dla firmy BEKPOLMASZ
Dodatkowe elementy na stronach www
Dodatkowe elementy na stronach www
Ile kosztuje strona internetowa?
Ile kosztuje strona internetowa?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button