Porównanie najpopularniejszych systemów zarządzania treścią: Drupal, Joomla czy WordPress
Tworzenie stron WWW
2

Porównanie najpopularniejszych systemów zarządzania treścią: Drupal, Joomla czy WordPress

Firmy, które chcą wdrożyć nową stronę internetową lub zmodernizować witrynę już istniejącą często zastanawiają się, który system zarządzania treścią (CMS) do tego wykorzystać. W chwili obecnej trzy najbardziej popularne systemy CMS to: Drupal, Joomla i WordPress i to właśnie te CMS-y będę chciał ze sobą porównać.

Każdy z tych trzech systemów CMS to oprogramowanie typu open-source, można je pobrać za darmo z Internetu.

Drupal

System CMS, który przeznaczony głównie do budowy dużych i skomplikowanych stron internetowych. Wymaga od użytkownika dużej wiedzy i poświęcenia większej ilości czasu, niż pozostałe systemy CMS. System ten opiera się na tworzeniu nowych funkcjonalności poprzez dodawanie nowych modułów, które mogą być ze sobą powiązane. Jest rozwijany i używany przez dużą społeczność ludzi z całego świata. Drupala można użyć praktycznie do każdego rodzaju projektu: od osobistych blogów, do aplikacji i serwisów korporacyjnych.

System ten jest jednym z najbardziej uniwersalnych systemów CMS, ale ze względu na poziom wiedzy jaki trzeba posiadać aby go swobodnie używać jest niestety mało popularny. Pocieszające jest to, że każda kolejna wersja Drupala jest coraz bardziej przyjazna dla użytkownika.

Joomla

Joomla cieszy się większą popularnością niż Drupal. Pod względem funkcjonalności i łatwością używania jest czymś pomiędzy Drupalem a WordPressem. Nowy użytkownik może zapoznać się zarządzania treścią Joomla, poznać jego i strukturę i zasadę działania w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki swojej elastycznej strukturze, Joomla pozwala użytkownikom na tworzenie dość niestandardowych rozwiązań na stronach internetowych. Dodatkowo system ten można w szybki i prosty sposób przekształcić w sklep internetowy, serwis społeczności owy czy forum.

Joomla oferuje obszerną bazę modułów, które można wykorzystać na swojej stronie internetowej. Problem w tym, że dla niektórych modułów ciężko znaleźć jakiekolwiek wsparcie techniczne.

WordPress

WordPress jest najpopularniejszym i najprostszym w obsłudze system CMS w tym zestawieniu. Pierwotnie Worpress był systemem blogowym, ale z upływem czasu przekształcił się w pełnoprawny system CMS z bardzo obszerną bazą dodatków, motywów i wtyczek. Popularność tego systemu CMS wcale mnie nie dziwi, gdyż jest to bez wątpienia najbardziej przyjazny dla początkującego użytkownika.

WordpPress najlepiej sprawdza się w przypadku „stron wizytówek” i prostych stron firmowych niemniej jednak w chwili obecnej istnieje dość pokaźna ilość pluginów, które pozwalają wdrożyć w oparciu o WordPressa sklep internetowy, system ogłoszeń, forum czy nawet system rezerwacji.

Wnioski

Każdy z przedstawionych przeze mnie CMSów posiada wady i zalety. Drupal jest bardzo elastyczny i w oparciu o ten system CMS można wdrożyć każdy, nawet najbardziej skomplikowany projekt. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że obsługa Drupala jest bardzo problematyczna dla początkującego użytkownika. WordPress jest intuicyjny i prosty w obsłudze, ale posiada ograniczenia, które uniemożliwiają wdrażanie bardziej złożonych projektów. Joomla jest rozwiązaniem pośrednim między Drupalem a WordPressem pod względem funkcjonalności i obsługi.

Pamiętajmy o tym, że każdy z przedstawionych CMS-ów jest darmowy. Każdy może je przetestować i wybrać ten, który będzie mu najlepiej odpowiadał.

Tworzenie strony internetowej – sprawdź ofertę

5/5 - (6 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Czym są strony internetowe AMP
Czym są strony internetowe AMP?
Strony internetowe dla lokalnych firm – jak je dobrze  zaprojektować?
Strony internetowe dla lokalnych firm – jak je dobrze zaprojektować?
aktualizacja strony www
Czy moja strona www wymaga zmiany?