Jak wybrać odpowiednie fonty do strony www?
Tworzenie stron WWW
0

Jak wybrać odpowiednie fonty do strony www?

Tworzenie stron internetowych to proces składający się z wielu etapów, w tym także wyboru odpowiednich fontów. Fonty są nieodłącznym elementem każdej strony internetowej i od ich odpowiedniego dobrania zależy nie tylko czytelność treści na stronie www, ale również to jakie wrażenie strona internetowa wywiera na użytkownikach. W tym wpisie omówię kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie fonty do strony www.

Określ charakter strony www

Pierwszym krokiem jest określenie charakteru strony. Czy jest to strona firmowa, sklep internetowy, blog czy może strona dla artysty? Wybór fontów powinien być dopasowany do charakteru strony internetowej. Dla przykładu, na stronie www dla artysty możemy wykorzystać bardziej oryginalne i artystyczne fonty, podczas gdy strona firmowa powinna być bardziej profesjonalna i czytelna.

Wybierz czytelne fonty

Nie ma sensu wybierać pięknych fontów, które są nieczytelne dla użytkowników. Fonty powinny być czytelne i łatwe do odczytania. Warto zwrócić uwagę na wielkość i grubość fontu. Niektóre fonty wyglądają dobrze tylko w większych rozmiarach, a inne są czytelne nawet w mniejszych rozmiarach.

Dobierz odpowiedni kontrast

Dobrze dobrany kontrast między tekstem a tłem jest kluczowy dla czytelności strony internetowej. Fonty powinny być wyraźnie widoczne i czytelne, nawet na kolorowym tle. Warto zwrócić uwagę na to, aby fonty były wystarczająco kontrastowe, a jednocześnie nie rażące dla oczu.

Zadbaj o spójność z marką

Wybrane fonty powinny być spójne z marką, którą reprezentują. Jeśli na przykład tworzysz stronę internetową dla hotelu, fonty powinny być eleganckie i stylowe. Jeśli zaś strona ma reprezentować innowacyjną i nowoczesną firmę, fonty powinny być odważne.

Czcionki bezszeryfowe i szeryfowe czyli jaki krój pisma wybrać?

W świecie typografii istnieją różne grupy fontów, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Wśród nich wyróżnia się dwie podstawowe grupy: fonty szeryfowe i bezszeryfowe.

  • Fonty szeryfowe – nazywane również klasycznymi lub antykwa. Wyróżnia je obecność małych “nóżek” zwanych szeryfami na końcach liter. Dzięki temu fonty te charakteryzują się elegancją i tradycyjnym stylem, dlatego często wykorzystywane są w projektach, które mają na celu przekazanie powagi, prestiżu czy klasy.
  • Fonty bezszeryfowe – nazywane również groteskami lub nowoczesnymi fontami. Wyróżniają się one brakiem szeryfów, co nadaje im prostotę i minimalistyczny charakter. Bezszeryfowe fonty są idealne do projektów o nowoczesnym stylu, np. dla firm technologicznych, startupów, firm z branży e-commerce czy dla stron, które mają na celu przekazanie prostoty, minimalizmu i przejrzystości.
  • Fonty dekoracyjne – to fonty, które odznaczają się charakterystycznym, dekoracyjnym stylem. Mogą one być szeryfowe lub bezszeryfowe, ale wyróżniają się zwykle oryginalnymi elementami graficznymi, np. ozdobnymi literami, wariacjami kroju liter lub dodatkowymi elementami. Te fonty są idealne do projektów, które wymagają kreatywności i oryginalnego stylu, np. dla firm kreatywnych, reklamowych, agencji eventowych, itp.
  • Fonty monoszeryfowe – to fonty, które charakteryzują się obecnością szeryfów tylko na niektórych literach, np. na literze “I” czy “J”. Dzięki temu fonty te łączą w sobie cechy fontów szeryfowych i bezszeryfowych. Są one często wykorzystywane do projektów, które wymagają połączenia tradycyjnego stylu z nowoczesnymi elementami.
  • Fonty skryptowe – to fonty, które naśladują pismo odręczne. Dzięki temu charakteryzują się one oryginalnym, naturalnym stylem. W projektach często wykorzystywane są do nagłówków, tytułów, logo, itp.

Wybór fontów na stronę www – kilka narzędzi, które mogą okazać się pomocne

Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w doborze odpowiednich fontów na stronę www. Oto kilka z nich:

  • Google Fonts – popularne narzędzie do wyboru fontów na stronę internetową. Oferuje szeroki wybór fontów, w tym bezpłatne i płatne, które można łatwo dodać do strony internetowej. Strona internetowa Google Fonts oferuje łatwe wyszukiwanie fontów oraz wiele narzędzi, takich jak podgląd tekstu, dopasowanie rozmiaru i wariantów fontu.
  • Font Squirrel – kolejne narzędzie, które oferuje duży wybór fontów, w tym wiele bezpłatnych fontów komercyjnych. Narzędzie oferuje również możliwość przetestowania wybranego fontu, by zobaczyć, jak będzie się wyświetlał na różnych urządzeniach.
  • Adobe Fonts – płatne narzędzie, ale oferuje szeroki wybór profesjonalnych fontów, które można wykorzystać na stronie internetowej. Narzędzie oferuje również możliwość dopasowania fontu do indywidualnych potrzeb oraz integrację z innymi narzędziami Adobe.
  • Fontjoy – narzędzie, które pozwala na łatwe dopasowanie fontów do siebie. Wystarczy wprowadzić tekst i Fontjoy automatycznie dobierze pasujące do siebie fonty. Narzędzie pozwala również na dostosowanie rozmiaru i wariantów fontu.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich fontów przy projektowaniu strony www to ważny element, który należy wziąć pod uwagę. Przy wyborze warto kierować się nie tylko estetyką, ale także czytelnością, czy spójnością z daną marką. Odpowiednio dobrane fonty pomogą wyróżnić Twoją stronę internetową i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla użytkowników.

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Strony internetowe dla lokalnych firm – jak je dobrze  zaprojektować?
Strony internetowe dla lokalnych firm – jak je dobrze zaprojektować?
Pierwsza strona internetowa pojawiła się 25 lat temu
Pierwsza strona internetowa pojawiła się 25 lat temu
Tworzenie stron www – WordPress VS Wix
Tworzenie stron www – WordPress VS Wix

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona