jak zabezpieczyć domenę przed kradzieżą
Domeny
1

Jak zabezpieczyć domenę przed kradzieżą?

Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa to unikalny adres internetowy, który pozwala użytkownikom na dostęp do określonej strony internetowej. Domena składa się z dwóch głównych części: nazwy i rozszerzenia, na przykład „siplex.pl”. Pierwsza część to nazwa domeny, która jest unikalna dla każdego właściciela, a druga część to rozszerzenie, takie jak „.pl”, „.eu”, „.com”, „.org”, „.net” i wiele innych.

Domena pełni rolę identyfikatora, który jest łatwy do zapamiętania i pozwala użytkownikom na szybkie odnalezienie strony internetowej bez konieczności wpisywania długich adresów IP. Właściciel domeny ma prawo do jej użytkowania przez określony czas, zazwyczaj od roku do kilku lat, z możliwością przedłużenia. Rejestracja domeny odbywa się za pośrednictwem rejestratorów domen, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie i sprzedaż nazw domen.

W dzisiejszym cyfrowym świecie posiadanie własnej domeny internetowej jest nie tylko prestiżowe, ale również kluczowe dla prowadzenia działalności online. Domena staje się wizytówką firmy, umożliwiając budowanie marki, a także ułatwiając klientom i partnerom biznesowym znalezienie i kontakt z firmą.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem danej domeny internetowej, można skorzystać z usługi WHOIS. WHOIS to protokół, który umożliwia dostęp do informacji na temat rejestracji domeny, w tym danych kontaktowych właściciela. W wielu przypadkach dane te obejmują imię i nazwisko właściciela, adres e-mail, numer telefonu oraz adres fizyczny.

Aby sprawdzić informacje WHOIS dla konkretnej domeny, można skorzystać z różnych narzędzi dostępnych online. Oto kilka popularnych serwisów oferujących takie usługi:

 1. WHOIS.net – Wystarczy wpisać nazwę domeny, a serwis wyświetli szczegółowe informacje na temat właściciela domeny.
 2. ICANN WHOIS – Oficjalna baza danych WHOIS prowadzona przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN).
 3. Whois Lookup – Narzędzie dostępne na wielu stronach rejestratorów domen, które umożliwia szybkie sprawdzenie informacji WHOIS.

Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach właściciele domen mogą skorzystać z opcji prywatności WHOIS, co oznacza, że ich dane kontaktowe są ukryte przed publicznym dostępem. W takich sytuacjach zamiast danych osobowych właściciela, wyświetlane są informacje kontaktowe rejestratora domeny, który świadczy usługę prywatności.

Sprawdzenie informacji WHOIS może być przydatne w wielu sytuacjach, na przykład gdy chcemy skontaktować się z właścicielem domeny w celu jej zakupu lub zgłoszenia naruszenia praw autorskich. Dodatkowo, regularne sprawdzanie informacji WHOIS dla własnych domen może pomóc w szybkim wykryciu i reakcji na potencjalne próby kradzieży domeny.

Sposoby kradzieży domen internetowych

Kradzież domeny internetowej, znana również jako hijacking domeny, to nielegalne przejęcie kontroli nad domeną bez zgody jej prawowitego właściciela. Jest to poważne zagrożenie dla każdego właściciela domeny, ponieważ może prowadzić do utraty dostępu do strony internetowej, kont e-mail oraz innych zasobów powiązanych z domeną. Oto najczęściej spotykane metody kradzieży domen:

 1. Phishing: Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które wyglądają jak autentyczne wiadomości od rejestratora domeny lub dostawcy usług internetowych. Celem jest nakłonienie właściciela domeny do podania swoich danych logowania, które następnie są używane do przejęcia kontroli nad domeną.
 2. Socjotechnika: Atakujący kontaktują się z rejestratorem domeny, podszywając się pod prawowitego właściciela. Używają różnych technik manipulacyjnych, aby przekonać przedstawiciela rejestratora do zmiany danych kontaktowych lub przekazania kontroli nad domeną.
 3. Złamanie hasła: Atakujący mogą wykorzystać słabe hasła lub przeprowadzić ataki brute force, aby uzyskać dostęp do konta rejestratora domeny i przejąć kontrolę nad domeną.
 4. Wykorzystanie luk w zabezpieczeniach rejestratora: Czasami kradzież domeny może być wynikiem wykorzystania luk w zabezpieczeniach rejestratora domen. Atakujący mogą znaleźć i wykorzystać te luki, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do konta właściciela domeny.
 5. Przejęcie konta e-mail: Atakujący mogą próbować przejąć kontrolę nad kontem e-mail właściciela domeny, które jest używane do komunikacji z rejestratorem. Uzyskanie dostępu do konta e-mail umożliwia atakującemu resetowanie haseł i zmianę danych kontaktowych związanych z domeną.
 6. Nieuczciwi rejestratorzy: W niektórych przypadkach rejestratorzy domen mogą być nieuczciwi lub niewystarczająco zabezpieczeni, co może prowadzić do kradzieży domen przez pracowników lub osoby trzecie.

Kradzież domeny internetowej może mieć poważne konsekwencje, w tym utratę ruchu na stronie internetowej, utratę zaufania klientów, a także straty finansowe. Dlatego ważne jest, aby właściciele domen byli świadomi zagrożeń i podejmowali odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia swoich zasobów.

Jak zapobiec kradzieży domeny?

Zapobieganie kradzieży domeny wymaga zastosowania szeregu środków bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko przejęcia kontroli nad domeną przez osoby trzecie. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które mogą pomóc w zabezpieczeniu domeny przed kradzieżą:

 1. Silne hasła: Używaj silnych i unikalnych haseł do konta rejestratora domeny. Hasła powinny zawierać kombinację liter (zarówno dużych, jak i małych), cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj używania łatwych do odgadnięcia haseł, takich jak “123456” czy “password”.
 2. Wieloskładnikowe uwierzytelnianie (MFA): Włącz wieloskładnikowe uwierzytelnianie (MFA) na koncie rejestratora domeny. MFA wymaga dodatkowego kroku weryfikacji, takiego jak kod SMS lub aplikacja uwierzytelniająca, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.
 3. Zabezpieczenie konta e-mail: Upewnij się, że konto e-mail używane do komunikacji z rejestratorem domeny jest odpowiednio zabezpieczone. Stosuj silne hasła i MFA dla konta e-mail, aby utrudnić atakującym dostęp do niego.
 4. Regularne aktualizacje danych WHOIS: Regularnie sprawdzaj i aktualizuj informacje WHOIS dla swojej domeny. Upewnij się, że dane kontaktowe są aktualne i prawidłowe. Skorzystaj z usługi prywatności WHOIS, jeśli chcesz ukryć swoje dane kontaktowe przed publicznym dostępem.
 5. Lock domeny: Włącz opcję “Domain Lock” (blokada domeny) u swojego rejestratora. Blokada domeny uniemożliwia nieautoryzowane transfery domeny do innego rejestratora. Aby zmienić rejestratora, będziesz musiał najpierw odblokować domenę, co wymaga dodatkowej weryfikacji.
 6. Monitorowanie domeny: Skorzystaj z narzędzi do monitorowania domeny, które informują Cię o wszelkich zmianach w ustawieniach domeny. Dzięki temu możesz szybko zareagować na podejrzane aktywności.
 7. Edukacja i świadomość: Bądź świadomy technik socjotechnicznych i phishingowych, które mogą być używane do kradzieży danych logowania. Regularnie edukuj się i swoich pracowników na temat najnowszych zagrożeń i najlepszych praktyk bezpieczeństwa.
 8. Bezpieczny rejestrator: Wybierz renomowanego rejestratora domen, który oferuje zaawansowane środki bezpieczeństwa i ma dobrą reputację. Unikaj rejestratorów, którzy mają historię naruszeń bezpieczeństwa lub złych praktyk biznesowych.

Stosowanie powyższych środków może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo Twojej domeny i ochronić ją przed próbami kradzieży. Pamiętaj, że zapobieganie kradzieży domeny jest kluczowe dla ochrony Twojej działalności online i zapewnienia ciągłości działania strony internetowej.

Rejestracja domeny internetowej jako znaku towarowego

Rejestracja domeny internetowej jako znaku towarowego może być skutecznym sposobem na dodatkową ochronę Twojej domeny przed kradzieżą i naruszeniem praw. Znak towarowy to unikalne oznaczenie, które identyfikuje towary lub usługi danego przedsiębiorcy i odróżnia je od towarów lub usług innych przedsiębiorców. Rejestracja domeny jako znaku towarowego zapewnia szereg korzyści:

 1. Ochrona prawna: Rejestracja znaku towarowego daje Ci wyłączne prawo do używania danego oznaczenia w kontekście towarów lub usług, które obejmuje rejestracja. W przypadku naruszenia tych praw, masz możliwość podjęcia działań prawnych przeciwko osobom trzecim, które próbują nieautoryzowanie używać Twojego znaku towarowego.
 2. Zwiększona ochrona przed kradzieżą domeny: Rejestracja domeny jako znaku towarowego może utrudnić osobom trzecim przejęcie Twojej domeny lub zarejestrowanie podobnych nazw domen. Jeśli Twoja domena jest chroniona jako znak towarowy, masz silniejsze podstawy do walki z cybersquattingiem i innymi formami naruszeń.
 3. Budowanie marki: Rejestracja domeny jako znaku towarowego pomaga w budowaniu i ochronie marki. Daje to pewność, że Twoja domena jest związana z Twoimi towarami lub usługami, co może zwiększyć zaufanie klientów i partnerów biznesowych.
 4. Wartość dodana: Posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego może zwiększyć wartość Twojej domeny i firmy. W przypadku sprzedaży firmy lub domeny, zarejestrowany znak towarowy może być cennym aktywem.

Proces rejestracji domeny jako znaku towarowego może różnić się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmuje kilka kroków:

 1. Sprawdzenie dostępności: Przed złożeniem wniosku o rejestrację znaku towarowego, należy sprawdzić, czy nie istnieją już zarejestrowane znaki towarowe, które są identyczne lub podobne do Twojej domeny.
 2. Złożenie wniosku: Wniosek o rejestrację znaku towarowego składa się do odpowiedniego urzędu zajmującego się znakami towarowymi w Twoim kraju. Wniosek powinien zawierać szczegółowe informacje na temat znaku, towarów lub usług, które obejmuje, oraz danych kontaktowych wnioskodawcy.
 3. Weryfikacja: Urząd zajmujący się znakami towarowymi przeprowadza weryfikację wniosku, sprawdzając, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne i czy nie narusza praw osób trzecich. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od kraju i skomplikowania sprawy.
 4. Rejestracja: Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, znak towarowy zostaje zarejestrowany, a wnioskodawca otrzymuje świadectwo rejestracji. Rejestracja znaku towarowego zazwyczaj jest ważna przez określony okres, po którym należy ją odnowić.

Rejestracja domeny internetowej jako znaku towarowego może być skutecznym środkiem ochrony przed kradzieżą i naruszeniami, zapewniając dodatkową warstwę bezpieczeństwa i ochrony prawnej dla Twojej działalności online.

Podsumowanie

Kradzież domeny internetowej to poważne zagrożenie, które może mieć poważne konsekwencje dla każdego właściciela strony internetowej. Aby zabezpieczyć swoją domenę, ważne jest stosowanie silnych haseł, wieloskładnikowego uwierzytelniania, regularne monitorowanie danych WHOIS i korzystanie z usług renomowanych rejestratorów domen. Dodatkowo, rejestracja domeny jako znaku towarowego może zapewnić dodatkową ochronę prawną i zwiększyć wartość Twojej marki. Świadomość zagrożeń i proaktywne podejście do zabezpieczania domeny są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Twojej działalności online.

5/5 - (2 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Strony www – jak wybrać właściwą domenę?
Strony www – jak wybrać właściwą domenę?
tworzenie-firmowej-strony-www
Tworzenie firmowej strony www – od czego zacząć
Gonimy Europę w domenach – podsumowanie najnowszego raportu EURid
Gonimy Europę w domenach – podsumowanie najnowszego raportu EURid
1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona