Kolorystyka na stronie www - jak wybrać?
Tworzenie stron WWW
0

Kolorystyka na stronie www – jak wybrać?

Kolorystyka strony internetowej jest bardzo ważnym elementem, ponieważ ma wpływ na pierwsze wrażenie, jakie wywiera na odwiedzających. Odpowiednio dobrane kolory mogą przyciągnąć uwagę, zachęcić do dalszego korzystania z witryny oraz wywołać pozytywne emocje. Z kolei nieodpowiednie kolory mogą odstraszyć odwiedzających i zniechęcić ich do dalszego korzystania z witryny. Dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć kolorystykę swojej strony internetowej.

Jednym z pierwszych kroków w wyborze kolorystyki jest określenie grupy docelowej. Inne kolory będą odpowiednie dla strony skierowanej do dzieci, a inne dla strony biznesowej. Następnie należy zastanowić się nad charakterem witryny. Czy ma być ona oficjalna i poważna, czy też ma być bardziej nowoczesna i przyjazna dla użytkownika?

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich kolorów. Ważne jest, aby unikać mieszania zbyt wielu kolorów, ponieważ może to sprawić, że strona będzie wyglądać chaotycznie i nieestetycznie. Lepiej jest wybrać kilka głównych kolorów i ewentualnie kilka pomocniczych.

Główne kolory powinny być dobrze dobrane do charakteru strony www oraz grupy docelowej. Kolory ciepłe, takie jak czerwień czy pomarańcz, mogą być dobrym wyborem dla stron internetowych skierowanych do dzieci lub młodzieży, ponieważ są one bardziej energiczne i radosne. Natomiast kolory chłodne, takie jak niebieski czy zielony, mogą być lepsze dla stron biznesowych, ponieważ są bardziej profesjonalne i poważne. Jeśli swoją stronę www kierujemy do osób starszych, to lepiej unikać jaskrawych, mocnych kolorów, które mogą być dla nich męczące.

Ważne jest również to, aby nie przesadzić z ilością kolorów. Zbyt wiele barw może przytłoczyć i odstraszyć użytkowników. Zaleca się wybieranie od 2 do 4 kolorów, które będą stanowić podstawę kolorystyki strony. Można również zastosować zasadę kontrastu, czyli połączenia kolorów o przeciwstawnych barwach (np. czerwień i niebieski).

Wybór kolorystyki strony www a urządzenia mobilne

Przy wyborze kolorystyki warto również zwrócić uwagę na to, jak barwy będą się prezentować na różnych urządzeniach. Obecnie coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą smartfonów, więc kolorystyka strony internetowej powinna być dobrana tak, aby dobrze wyglądała również na mniejszych ekranach.

Narzędzia pomocne przy wyborze kolorystyki na stronę internetową

Adobe Color – narzędzie, które pomaga w doborze kolorów do strony internetowej poprzez wyświetlenie palety barw według różnych schematów kolorystycznych. Palety barw mogą być tworzone ręcznie lub generowane automatycznie na podstawie wybranego koloru bazowego.

Narzędzia pomocne przy wyborze kolorystyki na stronę internetową - Adobe Color

HTML COLOR CODES – narzędzie, które automatycznie generuje paletę barw na podstawie określonego koloru bazowego lub wybranych motywów, takich jak “zimne” lub “ciepłe” kolory. HTML COLOR CODES generuje również kody kolorów w formatach HEX lub RGB, co jest przydatne przy implementacji wybranych kolorów na stronie internetowej.

Jak klienci postrzegają kolorystykę na Twojej stronie internetowej

Kolorystyka na stronie internetowej może mieć duży wpływ na postrzeganie jej przez potencjalnych klientów. Oto kilka przykładów na to, w jaki kolory mogą wpływać na postrzeganie strony www przez klientów:

  1. Emocje: Kolory mogą wywoływać różne emocje u odbiorców. Na przykład, czerwień może być postrzegana jako kolor związany ze złością lub niebezpieczeństwem, podczas gdy zieleń może być postrzegana jako kolor spokoju i natury. Dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć, jakie emocje chcemy wywołać u klientów poprzez kolorystykę strony www.
  2. Przejrzystość: Jasne, kontrastujące kolory mogą pomóc w zwiększeniu czytelności tekstu i przejrzystości strony internetowej. Natomiast ciemne, niekontrastujące kolory mogą utrudniać odbiór treści zawartych w witrynie i sprawiać, że strona www wydaje się mniej przejrzysta.
  3. Odwzorowanie marki: Kolorystyka strony internetowej może być zintegrowana z kolorystyką marki, co pozwala na budowanie spójnego wizerunku firmy. Kolorystyka strony powinna być więc dostosowana do barw charakterystycznych dla marki i odpowiadać jej charakterowi.
  4. Skojarzenia: Kolory mogą wywoływać różne skojarzenia u odbiorców. Na przykład, niebieski może być kojarzony z niebem lub chłodem, podczas gdy pomarańczowy może być kojarzony z ciepłem lub latem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na takie skojarzenia i upewnić się, że są one zgodne z charakterem i przekazem naszej strony internetowej.

 

5/5 - (4 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Zalety firmowej strony internetowej
Zalety firmowej strony internetowej
Jak poprawić stronę internetową?
Jak poprawić stronę internetową?
Jak wybrać odpowiednią firmę do stworzenia strony WWW
Jak wybrać odpowiednią firmę do stworzenia strony WWW

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona