Pierwsza strona internetowa pojawiła się 25 lat temu
Tworzenie stron WWW
0

Pierwsza strona internetowa pojawiła się 25 lat temu

Strona internetowa stworzona przez Tima Berners-Lee, była prostą stroną wraz z podlinkowanymi słowami, które odnosiły się do kolejnych podstron.

Projekt www to połączenie techniki informacyjnej oraz hipertekstu w celu stworzenia prostego, ale potężnego globalnego systemu informacji. Rozpoczął się od twierdzenia, że wiele wiadomości akademickich powinno zostać udostępnione wszystkim ludziom.

Berners-Lee chciał, aby World Wide Web było miejscem, gdzie użytkownicy z całego świata mogli wymieniać się informacjami oraz linkami do nawigowania prostymi funkcjami wyszukiwania.

Jak powstała pierwsza strona internetowa?

Pierwszy krok został zrobiony 6 sierpnia 1991 roku, ale z ogłoszeniem sukcesu poczekano do czasu aż Berners–Lee wypuścił w świat pierwsza stronę z komputera NeXT, znajdującego się w głównej siedzibie CERN w Genewie.

Umieszczona na http://info.cern.ch, strona zawierała podstawowe instrukcje odnośnie tego, w jaki sposób działała sieć i jak stworzyć swój własny serwer. CERN przywrócił stronę na swój oryginalny adres w 2013 roku i od tego czasu dostępna jest pod tym adresem.

Zobacz jak wyglądała pierwsza na świecie strona www

Pierwsza strona internetowa

Wszystko zaczęło się 12 marca 1989, kiedy Berners-Lee opublikował swoją propozycję czegoś, co wtedy nazywał „Zarządzaniem Informacjami”. Początkowo jako oferta dla przedsiębiorców, strona www miała być sposobem na uniknięciem strat w biznesie i społeczności naukowej.

W tamtym czasie Berners-Lee pracował jako programista w CERN, gdzie widział ogromne ilości danych będących w użytku wśród pracowników i kiepska komunikację. Kiedy widział wyniki badań marnowane każdego tygodnia, postanowił zając się tym problemem.

Jego rozwiązanie było powstanie “uniwersalnego system informacyjnego”, czyli sieci z dokumentami połączonymi jeden z drugim tak, że każdy mógł do niego dotrzeć podłączony do sieci.

W3C

Do roku 1993 Tim Berners-Lee zajmował się nadal tworzeniem sieci koordynując pracę wielu użytkowników Internetu. W 1994 roku powołał do życia Organizację W3C w Laboratorium Informatyki w Instytucie Technologii Massachusetts (MIT). Od tamtej pory jest dyrektorem World Wide Web Consortium, które zrzesza ogólnoświatowe środowiska WWW. W3C stawia sobie za cel „prowadzenie Sieci do jej maksymalnych możliwości” (Leading the Web to Its Full Potential), zapewniając stabilność zarówno w gwałtownych, jak i ewolucyjnych zmianach sposobów jej użycia.

Tim Berners-Lee jest autorem książki „Weaving the Web” („Tkając Sieć”) mówiącej o początkach i przyszłości WWW.

5/5 - (23 votes)
Podobne posty
strony www typy
Typy stron www
Tworzenie i projektowanie stron www Kielce
Tworzenie i projektowanie stron www Kielce
Tworzenie i projektowanie stron internetowych Strawczyn
Tworzenie i projektowanie stron internetowych Strawczyn

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button