Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
Tworzenie stron WWW
4

Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento

e-commerce

Jeszcze kilka lat temu ilość darmowych sklepów Open Source była bardzo ograniczona,i często jedynym sposobem na wdrożenie sklepu internetowego było zamówienie dedykowanego rozwiązania e-commerce. W chwili obecnej mamy do wyboru przynajmniej kilka darmowych rozwiązań sklepowych, z których możemy korzystać w zależności od potrzeb. Poniżej przedstawię krótkie porównanie trzech moim zdaniem najpopularniejszych sklepów internetowych.

Prestashop

prestahopPrestaShop to szybko rozwijający się darmowy skrypt e-commerce. Posiada ponad 2500 modułów i szablonów (zarówno płatnych i darmowych). Skrypt został pobrany już ponad 2,5 miliona razy. PrestaShop jest odpowiedni zarówno dla małych i dużych sklepów internetowych: jest łatwy w użyciu, posiada prosty panel zarządzania produktami, zamówieniami i klientami. PrestaShop jest również wyposażony w potężny system raportów (ilość zamówień, najczęściej kupowane i oglądane produkty itp.). Raporty te można z powodzeniem wykorzystać przy wprowadzaniu różnego rodzaju promocji w sklepie internetowym.

PrestaShop korzysta z dobrze znanego silnika szablonów Smarty, i może obsługiwać wiele szablonów, które są zainstalowane w tym samym czasie. Użytkownik ma do wyboru wiele skórek (płatnych lub darmowych).

Opencart

opencartOpenCart to bardzo wydajna i skalowalna platforma e-commerce, w oparciu o którą możemy wdrożyć sklep internetowy dowolnej wielkości. W sklepie można utworzyć nieograniczoną liczbę kategorii, sprzedać dowolną liczbę produktów, korzystać z wielu języków, wybrać jedną z ponad 20 płatności. Skrypt ten jest również dobrze przygotowany pod pozycjonowanie ( jest przyjazny dla wyszukiwarek internetowych).

OpenCart jest także bardzo elastyczny i ma bardzo wiele dodatkowych rozszerzeń – w chwili obecnej liczba dostępnych modułów przekroczyła 8800.

OpenCart jest ogólnie prosty do opanowania dzięki temu, że używa wzorca MVC, i ma dobrą dokumentację. Na samym początku pracy ze skryptem problem może stanowić struktura folderów, w której jeden moduł zawiera pliki w wielu folderach, ale po zapoznaniu się z układem nie powinno to stanowić większego problemu.

Magento

magentoMagento jest zdecydowanie najbardziej wszechstronną platformą e-commerce ze wszystkich przedstawionych w tym porównaniu. Patrząc na firmy, które używają Magento, od razu widać, że jest to rozwiązanie przeznaczone dla klientów korporacyjnych. Magento używają firmy takie jak: Nike, Lindt, Olympus i OfficeMax. Skrypt ten jest obecnie wykorzystywany przez ponad 30.000 sklepów internetowych i jest najszybciej rozwijającą się platforma e-commerce.

Do Magento istnieje duża liczba gotowych szablonów, które właściciele sklepów mogą wykorzystać, aby przyspieszyć proces tworzenia sklepu internetowego. Należy pamiętać jednak o tym, że aby edytować taki szablon należy posiadać dużą wiedzę z zakresu tworzenia stron WWW.

Magento to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy muszą zarządzać wieloma sklepami internetowymi za pomocą jednego interfejsu administratora i jednej bazy danych, dla dużych sklepów i przedsiębiorstw.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych rozwiązań e-commerce, wszystkie mają plusy i minusy. Najlepiej przed ostatecznym wdrożeniem wypróbować kilka i wybrać ten który będzie wam najlepiej odpowiadał. Jeśli znacie jeszcze inne platformy e-commerce z którymi warto się zapoznać napiszcie o tym w komentarzach.

Zdjęcie: http://e27.co/2013/08/16/is-foreign-investment-a-no-go-for-e-commerce-companies-in-indonesia/

Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Dlaczego warto używać WordPressa do tworzenia firmowych stron internetowych
Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
Najbardziej irytujące elementy na stronach www
strony internetowe kielce
Projektowanie stron WWW w Kielcach
komentarze 4
 • Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
  Reply

  Ciekawe zestawieni! Dzięki!

  • Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
   siplex
   Reply

   Niebawem przymierzamy się do artykułu dotyczącego gotowych platform sklepowych typu shoper czy click shop. Dajcie znać w komentarzach co moglibyśmy jeszcze zamieścić w takim porównaniu.

 • Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
  Reply

  Nie wspomniał Pan o tym, że skrypty te mają także różne wymagania co do zasobów serwera i tak jeśli prestę można z powodzeniem odpalić na zwykłym hostingu, tak już magento nie koniecznie i wskazany jet tu raczej jakiś VPS lub serwer dedykowany.

  • Porównanie popularnych sklepów internetowych: Prestashop, Opencart czy Magento
   siplex
   Reply

   Tak to prawda, magento potrzebuje dość sporej ilości zasobów dlatego serwer dedykowany byłby tu jak najbardziej wskazany. O tym czym się kierować przy wyborze serwera pojawi się oddzielny artykuł 🙂

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button
Przeczytaj poprzedni wpis:
Koliber – nowy algorytm od Google

Jakiś czas temu w przeddzień swoich 15 urodzin Google ujawnił nowy algorytm wyszukiwania o nazwie „Koliber”. Algorytm został zaprojektowany tak,...

Zamknij