sklep internetowy
E-commerce
1

PrestaShop VS WooCommerce – Porównanie sklepów internetowych

WooCommerce i PrestaShop to bardzo popularne platformy e-commerce. Oba te skrypty mają swoje zalety i wady. Każdy, kto rozważa uruchomienie sklepu internetowego powinien przyjrzeć się bliżej możliwościom obu tych rozwiązań i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie narzędzie do prowadzenia sklepu internetowego. PrestaShop jest niewątpliwie w chwili obecnej jednym z najlepszych popularnych rozwiązań typu open source. Kluczowa różnica między tymi dwoma rozwiązaniami polega na tym, że PrestaShop to niezależny typowy skrypt sklepu internetowego przeznaczony do stworzenia klasycznej witryny e-commerce. Istnieje oczywiście możliwość dodania do Prestashop nowych funkcji, takich jak blog, forum, galeria, ale wymaga to dodatkowych modułów i pieniędzy na ich wdrożenie.

Instalacja

Prestashop, już po zakończeniu instalacji jest gotowy do wprowadzania produktów i budowania sklepu internetowego., W przypadku Woocommerca należy najpierw zainstalować naserwerze WordPressa, a w kolejnym etapie zająć się instalacją i konfiguracją pluginu Woocommerce. WooCommerce jest niczym innym jak dodatkowym rozszerzeniem WordPressa. Nie należy zapominać.

Rozwiązanie przyjazne dla wyszukiwarek internetowych

Jeśli chodzi o SEO w WooCommerce to istnieje tutaj bardzo wiele możliwości optymalizacji i konfiguracji witryny bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Rozszerzenia takie jak YOAST SEO umożliwiają kontrolę nad mapami witryn, robots.txt czy Google Analytics. PrestaShop również posiada wbudowane funkcje np.: możliwość ustawienia tytułów i opisów „meta”, a także przyjaznych adresów URL. Ciężko jednak znaleźć darmowe moduły do Prestashop, które swoimi funkcjonalnościami przypominałyby np. Yoast Seo a płatne rozwiązania tego typu są dosyć drogie: https://addons.prestashop.com/pl/491-seo-pozycjonowanie-naturalne

Struktura i ilość produktów

Bez specjalnej optymalizacji, Prestashop będzie w stanie obsłużyć więcej produktów niż WooCommerce. Będzie on również lepiej dostosowany do projektów obsługujących tzw. multisklepy.

Struktura WooCommerce to tak naprawdę WordPress, czyli cms głównie do artykułów blogowych z kategoriami, tagami itp. Aby móc rozszerzyć funkcjonalność WordPressa, twórcy wtyczek takich jak WooCommerce nadmiernie wykorzystują strukturę tego cmsa do przechowywania danych wszystkich typów w ograniczonej liczbie tabel MySQL. Takie rozwiązanie zwiększa obciążenie serwera, jeśli potrzebujesz sklepu internetowego, który bez problemu obsłuży kilka czy kilkanaście tysięcy produktów to Prestashop będzie tutaj lepszym rozwiązaniem, ponieważ od samego początku projektowano go z myślą o dużych sklepach internetowych.

Wnioski

Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze do wdrożenia sklepu
internetowego.

Woocommerce sprawdzi się gdy:
– potrzebujesz małego sklepu internetowego z niewielką ilością produktów
– szukasz prostoty
– potrzebujesz solidnej funkcji blogowania
– masz ograniczony budżet

PrestaShop sprawdzi się gdy:
– potrzebujesz skalowalnego rozwiązania
– posiadasz wiedzę programistyczną
– jesteś gotowy na dodatkowe wydatki związane z dalszym rozwojem platformy

Wybierz rozwiązanie, które najbardziej odpowiada potrzebom Twoim i Twojej firmy. Jeśli zastanawiasz się nad uruchomieniem sklepu internetowego zapraszam do kontaktu z nami. Zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie.

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie sklepu internetowego – funkcje poprawiające sprzedaż w sklepie
Tworzenie sklepu internetowego – funkcje poprawiające sprzedaż w sklepie
Sklepy internetowe – wskaźniki ecommerce które powinieneś  śledzić
Sklepy internetowe – wskaźniki ecommerce które powinieneś śledzić
Dobrze zaprojektowany sklep internetowy – jak go rozpoznać?
Dobrze zaprojektowany sklep internetowy – jak go rozpoznać?
1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona