Tworzenie sklepu internetowego na Drupalu – czy to ma sens?
Drupal, E-commerce
0

Tworzenie sklepu internetowego na Drupalu – czy to ma sens?

Wszyscy wiemy, że, w przeciwieństwie do zwykłej strony internetowej przy pomocy sklepu internetowego sprzedajemy swoje produkty lub usługi w Internecie. Klienci odwiedzający sklep internetowy mają nie tylko możliwość przeczytania szczegółowej specyfikacji produktu, ale również dokonania zakupów, a to wymaga aby skrypt na którym będzie oparta witryna sklepowa był niezawodny i przyjazny dla użytkownika.

Drupal jest popularnym CMSem, wykorzystywanym do budowy bardzo rozbudowanych stron i portali internetowych, ale czy nadaje się do stworzenia sklepu internetowego? O tym postaram napisać poniżej.

Stworzenie sklepu internetowego + publikowanie przydatnych dla użytkownika treści

Internauci, jak również najnowsze algorytmy Google, doceniają dobre treści. Content marketing stał się ważnym elementem strategii marketingowych. Korzystając z samodzielnych platform e-commerce, takich jak Prestashop, Opencart czy Magento konieczne może być również skorzystanie z dodatkowego systemu zarządzania treścią (np. do prowadzenia bloga). Aby prowadzić i promować w Internecie dwie oddzielne platformy potrzeba więcej czasu i pieniędzy, ale dzięki takim platformom jak Drupal możemy mieć zarówno doskonały system CMS do zarządzania treścią i solidną platformę sprzedażową w obrębie jednej strony internetowej.

Jeśli mowa o sklepie internetowym zintegrowanym z Drupalem, to na myśl przychodzą dwa rozwiązania: Drupal Commerce i Ubercart. Na porównanie obu tych rozwiązań przyjdzie jeszcze czas, dziś postaram się krótko opisać prostsze z nich czyli Ubercart.

Drupal + Ubercart = bezpieczny sklep internetowy dla niewymagających

Ubercart był pierwszą platformą e-commerce dla Drupala. Jego pierwsze wersje, które pojawiły się w 2008 roku współpracowały jeszcze z Drupalem w wersji 6. Przez ten czas Ubercart ewoluował, stawał się coraz bardziej przyjazny dla użytkowników, przez co zyskał uznanie wielu właścicieli mniej lub bardziej rozbudowanych sklepów internetowych. Ubercart zaraz po zainstalowaniu jest gotowy do uruchomienia, wystarczy wykonać kilka prostych zmian w domyślnej konfiguracji aby Twoja witryna stała się pełnoprawnym sklepem internetowym. Warto wspomnieć, że Ubercart posiada wbudowany mechanizm XML export / import co znacząco ułatwia migrację między różnymi wersjami modułu. Ponadto posiada wbudowane mechanizmy znane z innych sklepów internetowych takie jak zarządzanie wysyłką, statusami zamówienia, czy wbudowane bramki płatności.

Podsumowanie

Jak już wspomniałem Ubercart sprawdzi się doskonale w przypadku ludzi, którzy potrzebują szybko uruchomić mały sklep internetowy do 50 – 100 produktów. A czy warto do tworzenia sklepu wykorzystywać Drupala: jeśli nie mamy czasu na prowadzenie strony internetowej i sklepu internetowego jednocześnie a dodatkowo potrzebujemy bezpiecznego rozwiązania na pewno warto rozważyć taką możliwość. To czy skorzystać z Drupal Commerce czy Ubercart-a zależy od indywidualnych potrzeb, ponieważ każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

4.9/5 - (26 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie
Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie
Sklepy internetowe – trendy na rok 2022
Sklepy internetowe – trendy na rok 2022
cms
Drupal czy WordPress – który CMS wybrać do stworzenia strony www?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button