Tworzenie sklepu internetowego – na jakie elementy zwrócić uwagę?
E-commerce
0

Tworzenie sklepu internetowego – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Tworzenie sklepu internetowego to dość długi i złożony proces. Jest wiele elementów, o których należy pamiętać w trakcie uruchamiania platformy ecommerce. W dzisiejszym artykule opiszę krótko kilka najważniejszych zagadnień o których warto pamiętać w trakcie tworzenia sklepu internetowego.

Stwórz logiczną strukturę sklepu internetowego

Pamiętaj, że struktura sklepu internetowego i treść muszą być tworzone dla klientów, a nie dla Ciebie czy robotów wyszukiwarki Google. Upewnij się, że zarówno podział kategorii, jak i struktura menu głównego są logiczne i przejrzyste. Musisz zadbać o to, aby nawigacja w Twojej witrynie była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika.

Unikaj nadmiernego komplikowania rzeczy. Jeśli np. masz tylko jeden produkt w danej kategorii, zrezygnuj z niej całkowicie i przypisz produkt do kategorii bardziej ogólnej.

Zadbaj o możliwość filtrowania produktów

Wdrożenie funkcjonalności filtrowania produktów sprawi, że większość ​​klientów w Twoim sklepie internetowym znajdzie dokładnie takie produkty jakich potrzebuje. Zarówno sklepy oparte na Prestashop, jak i WooCommerce mają wbudowane mechanizmy filtrowania produktów, co pomaga klientom w zawężeniu ich wyszukiwania.

Większość elementów, takich jak ceny, kategorie i atrybuty produktu, można wykorzystać  do tworzenia filtrów. Staraj się nie tworzyć wielu grup filtrów o tym samym typie wartości. Np. 2 filtry: „rozmiar dzbanka” i „rozmiar kubka” z wartościami 250 ml, 500 ml i 750 ml. możemy zastąpić bardziej ogólnym filtrem „rozmiar” z tymi wartościami.

Informuj o kosztach wysyłki

Postaraj się przedstawić koszty wysyłki tak dokładnie, jak to możliwe w trakcie realizacji zamówienia, chociaż czasami jest to niemożliwe, dopóki klient nie doda adresu dostawy. Upewnij się, że koszty wysyłki są dobrze skonfigurowane i że ustawiłeś poprawne zakresy wagowe lub cenowe w kosztach wysyłki. Jeśli nie wysyłasz swoich produktów za granicę lub do niektórych krajów nie zapomnij poinformować o tym wcześniej swoich potencjalnych klientów.  To naprawdę frustrujące kiedy na ostatnim etapie składania zamówienia dowiadujesz się, że zamówienia nie są wysyłane do Twojego kraju.

Uruchom bramki płatności internetowych

Jeśli chodzi o wybór bramek płatności internetowych, istnieje wiele opcji, ale bardzo ważne jest, aby pamiętać, jaką rolę odegra bramka płatności dla Twojego klienta. Podstawowym celem bramki płatności jest zapewnienie wygody i bezpieczeństwa transakcji użytkownikowi. Nie korzystaj z bramek płatności o których nikt wcześniej nie słyszał tylko dlatego, że dostawca płatności internetowych oferuje Ci mniejszą prowizję od transakcji.

Wielkie sklepów internetowych korzysta z takich bramek jak: Przelewy24, Dotpay czy PayU. Zapewniają one klientom bezpieczeństwo podczas realizacji zamówienia, co ostatecznie prowadzi do większej liczby zakończonych zakupów w sklepie internetowym.

Wnioski

Tworząc sklep internetowy, pomyśl o witrynach ecommerce, w których sam najczęściej robisz zakupy. W ten sposób łatwiej stworzysz listę funkcjonalności i modułów, które są niezbędne dla potencjalnego klienta. Zanim uruchomisz sklep internetowy przetestuj każdy etap składania zamówienia i stale stawiaj się w pozycji kupującego. Podczas testowania sklepu internetowego zwróć szczególną uwagę na proces realizacji zamówienia. Upewnij się że:

  • Działają wszystkie metody płatności
  • Koszty za wysyłkę naliczają się prawidłowo
  • Ceny produktów w koszyku i obowiązujące podatki są prawidłowe
5/5 - (8 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie
Sklepy internetowe Prestashop – optymalizacja pod pozycjonowanie
Business-to-Business(B2B)
Modele biznesowe w sklepach internetowych
sklep internetowy
PrestaShop VS WooCommerce – Porównanie sklepów internetowych

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button