Tworzenie stron internetowych – dobre praktyki na stronach błędu 404
Tworzenie stron WWW
0

Tworzenie stron internetowych – dobre praktyki na stronach błędu 404

Strona błędu 404 to strona z którą miał pewnie do czynienia każdy użytkownik Internetu. Błąd 404 pojawia się w momencie, gdy żądana strona nie istnieje.

Istnieją 2 najczęstsze sytuacje w których internauta może znaleźć się na stronie błędu 404:

  • firma usunęła określoną zakładkę ze swojej strony internetowej lub zmieniła adres url zakładki
  • adres url został źle wpisany w przeglądarce internetowej

Istnieją jednak dobre praktyki dotyczące stron 404, które mogą pomóc w obsłudze tego typu błędów. W dzisiejszym wpisie opiszę kilka z nich.

Dlaczego strona błędu 404 jest ważna?

Błędy są częścią naszego życia. Sytuacją idealną byłoby to, gdyby użytkownicy Twojej strony www nie widzieli w ogóle błędu 404, ale w witrynach internetowych które są regularnie aktualizowane takie sytuacje się zdarzają i są zwykle nie do uniknięcia. Dzięki dobrej i niestandardowej stronie błędu 404 możesz podkreślić wysoką jakość obsługi klienta.

Zachowaj spójność projektu i marki

Kiedy tworzysz niestandardową stronę błędu 404, pamiętaj o tym, że ta strona nadal jest elementem Twojej witryny, więc powinna zachować takie same elementy brandingu i elementy wizualne, jak każda inna zakładka (czcionki, kolory, nagłówek, logo, ogólny styl i tożsamość marki ).

Projektując stronę błędu 404 pamiętaj o funkcjonalności

Głównym celem strony błędu 404 jest funkcjonalność i szybkie wskazanie użytkownikom gdzie się znaleźli i co mogą dalej zrobić. Projektując stronę 404, pomyśl o uwzględnieniu następujących elementów:

  • Link do strony głównej – link do strony głównej to jeden z podstawowych elementów strony 404. Jeśli w górnej części strony błędu 404 umieściłeś nawigację swojej witryny możesz pominąć ten element, ponieważ w menu nawigacyjnym użytkownik znajdzie wszystkie niezbędne linki.
  • Pole wyszukiwania – wyszukiwarka na stronie 404 daje użytkownikowi możliwość kontynuowania wyszukiwania dowolnej frazy przy jednoczesnym pozostaniu w tym samym miejscu.

W prostocie siła

Zaprezentowanie użytkownikowi strony błędu 404 wypełnionej po brzegi linkami do zakładki Twojej witryny może odnieść odwrotny skutek i sprawić, że internauta opuści Twoją stronę www będąc sfrustrowany. Minimalistyczny projekt strony błędu 404 może ostatecznie może ostatecznie okazać się bardziej efektywny niż jego przeładowane informacjami odpowiedniki.

Zwróć uwagę na tekst strony 404 i dobór odpowiednich słów słów. Lepszą opcją jest wyświetlenie tekstu „Przepraszamy! Szukana przez Ciebie strona nie została znaleziona.” Niż standardowego komunikatu błędu „404 Error: Page Not Found”

Strona błędu 404 – checklista

  • Zachowaj nawigację na stronie błędu 404, aby użytkownicy mogli przechodzić do innych zakładek znajdujących się w na Twojej stronie www
  • Nie obwiniaj od razu użytkownika. Zamiast tego możesz zasugerować sprawdzenie literówki w adresie URL w uprzejmy sposób
  • Dopasuj język komunikatów o błędach do użytkownika (zamiast standardowego „wewnętrznego błędu serwera” napisz coś w stylu „nie możemy teraz wyświetlić tej strony”)
  • Przekaż użytkownikowi co najmniej jedno wyraźne wezwanie do działania, aby powrócił do strony głównej witryny
  • Użyj ładnego zdjęcia jako – do tego celu możesz wykorzystać takie serwisy jak pexels, pixabay czy unsplash
5/5 - (8 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Ważne elementy nowoczesnej firmowej strony www
Ważne elementy nowoczesnej firmowej strony www
Strony internetowe WordPress – kilka interesujących faktów
Strony internetowe WordPress – kilka interesujących faktów
Ile kosztuje strona internetowa?
Ile kosztuje strona internetowa?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona