Tworzenie strony internetowej – WordPress VS Webflow
Tworzenie stron WWW
0

Tworzenie strony internetowej – WordPress VS Webflow

WordPress i Webflow to popularne narzędzia do tworzenia stron internetowych. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto porównać przed rozpoczęciem tworzenia kolejnego projektu strony www. W tym artykule postaram się porównać WordPressa i Webflow i przyjrzeć się bliżej ich mocnym i słabym stronom.

Tworzenie strony internetowej – czym jest WordPress?

WordPress to najpopularniejszy na świecie system CMS do tworzenia stron internetowych i zarządzania treścią. Obsługuje ponad 40% wszystkich stron internetowych w Internecie. Jest to bezpłatne oprogramowanie typu open source, co oznacza, że ​​każdy może je pobrać i używać do blogowania, tworzenia firmowych stron www, sklepów internetowych i nie tylko. Aby uruchomić stronę internetową opartą o system CMS WordPress potrzebna będzie domena i konto hostingowe. Wielu dostawców usług hostingowych oferuje szybką instalację WordPressa jednym kliknięciem i łatwą konfigurację.

Tworzenie strony internetowej – czym jest Webflow?

Webflow to łatwy w użyciu kreator stron internetowych, który oferuje wizualne narzędzie do projektowania stron internetowych. Jest to oprogramowanie udostępniane w chmurze, co oznacza, że ​​korzystasz z niego jako usługi. Właściciele Webflow zarabiają oferując płatne funkcje dodatkowe, aktualizacje i sprzedając usługi hostingowe. Istnieje możliwość założenia konta na Webflow i połączenia go z nazwą swojej domeny. Możemy również pobrać swoją stronę www stworzoną w kreatorze i hostować ją na dowolnym innym hostingu.

WordPress – koszty strony www

Sam WordPress jest bezpłatny, ale musisz zapłacić za domenę i hosting. Istnieje również wiele motywów i wtyczek „premium”, za które trzeba zapłacić. WordPress ma jednak bardzo ważną zaletę jeśli chodzi o koszty budowania stron www – ogromną społeczność. To właśnie dzięki tej społeczności w samym repozytorium WordPressa dostępnych jest ponad 59 000 darmowych wtyczek i tysiące darmowych motywów do wyboru.

Dzięki tak rozbudowanej bazie dodatków możemy znacząco obniżyć koszty  tworzenia stron internetowych.

Webflow – koszty strony www

Webflow oferuje ograniczoną darmową wersję, która pozwala na stworzenie witryny i hostowanie jej przy użyciu subdomeny Webflow. Kreator ten oferuje również plany i różne poziomy subskrybcji. Plany te są one podzielone na poziomy: Basic, CMS, Business i Enterprise. Każdy poziom zwiększa limity konta i dodaje nowe funkcje. Osobnym typem subskrypcji są plany e-commerce, które pozwalają tworzyć sklepy internetowe i są podzielone na wiele różnych poziomów.

WordPress – tworzenie sklepów internetowych

WooCommerce to bezpłatna wtyczka do WordPressa, która jest używana przez miliony dużych i małych sklepów internetowych na całym świecie. WooCommerce zawiera również własne dodatki, które rozszerzają  funkcjonalność sklepu internetowego. Korzystając z takich dodatków jak MemberPress możesz sprzedawać produkty oparte o subskrypcje, a jeśli wykorzystasz wtyczkę Easy Digital Downloads w Twoim sklepie pojawi się możliwość sprzedaży produktów cyfrowych takich jak ebooki czy oprogramowanie.

Webflow – tworzenie sklepów internetowych

Webflow oferuje ograniczoną funkcjonalność eCommerce w porównaniu z opcjami dostępnymi dla WordPress. Liczba produktów, które można dodać do sklepu internetowego, zależy od wykupionego planu (zaczynając od planu eCommerce Standard od 29 dolarów miesięcznie za 500 produktów – cena na dzień 18.05.2022). Webflow nie nadaje się do sprzedaży produktów opartych na subskrypcji. Może być używany do sprzedaży produktów cyfrowych, takich jak oprogramowanie, aplikacje, muzyka, czy ebooki.

WordPress czy kreator stron Webflow

Kreator stron Webflow nadaje się do tworzenia statycznych stron internetowych, szybkiego prototypowania, tworzenia stron typu landing page czy prostych blogów. Tworząc strony www przy użyciu Webflow zawsze będziesz ograniczony do ekosystemu, narzędzi i rozwiązań, które dostarcza aplikacja.

WordPress to oprogramowanie, które jest rozwijane od 2003 roku, więc jest to dojrzała technologia z tysiącami dostępnych wtyczek i motywów. WordPress jest idealny dla tych, którzy chcą szybko tworzyć nowoczesne strony internetowe i mieć nad nimi znacznie większą kontrolę.

WordPress VS Webflow – najczęściej zadawane pytania

Jakie są koszty związane z używaniem WordPressa?

Sam WordPress jest bezpłatny, ale trzeba zapłacić za domenę i hosting. Istnieją również płatne motywy i wtyczki. Jednak dzięki ogromnej społeczności, w repozytorium WordPressa dostępne są tysiące darmowych wtyczek i motywów.

Jakie są koszty związane z używaniem Webflow?

Webflow oferuje ograniczoną darmową wersję, która pozwala na stworzenie witryny z subdomeną Webflow. Istnieją różne plany subskrypcji, które zwiększają limity konta i dodają nowe funkcje. Osobne plany dotyczą e-commerce i możliwości tworzenia sklepów internetowych.

Czy WordPress jest dobry do tworzenia sklepów internetowych?

Tak, za pomocą wtyczki WooCommerce, która jest bezpłatna, można tworzyć sklepy internetowe. Istnieją również dodatki do WooCommerce, które rozszerzają funkcjonalność sklepu.

Czy Webflow jest dobry do tworzenia sklepów internetowych?

Webflow oferuje ograniczoną funkcjonalność eCommerce w porównaniu z WordPress. Liczba produktów, które można dodać, zależy od planu. Webflow nie nadaje się do sprzedaży produktów opartych na subskrypcji, ale można sprzedawać produkty cyfrowe.

Jakie są możliwości integracji z innymi narzędziami i platformami w WordPressie i Webflow?

WordPress, dzięki liczbie wtyczek, oferuje szerokie możliwości integracji z różnymi narzędziami, takimi jak media społecznościowe, narzędzia analityczne czy platformy e-commerce. Webflow również oferuje integracje, choć ich liczba może być mniejsza w porównaniu z WordPress.

Czy obie platformy umożliwiają tworzenie responsywnych stron internetowych?

Tak, zarówno WordPress (dzięki odpowiednim motywom) jak i Webflow oferują możliwość tworzenia responsywnych stron internetowych, które dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów.
5/5 - (3 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie stron i aplikacji internetowych z użyciem wzorca MVC
Tworzenie stron i aplikacji internetowych z użyciem wzorca MVC
tworzenie stron www trendy 2019
Tworzenie stron www – trendy w 2019 roku, które przyspieszą rozwój Twojego biznesu w Internecie
Najczęstsze błędy popełniane przez twórców stron WWW
Najczęstsze błędy popełniane przez twórców stron WWW

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona