Tworzenie stron internetowych – trendy na rok 2023
Tworzenie stron WWW
0

Tworzenie stron internetowych – trendy na rok 2023

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w trendach tworzenia stron internetowych. W roku 2023 możemy spodziewać się kontynuacji i rozwoju tych zmian oraz pojawienia się nowych trendów. Oto kilka z nich:

Tworzenie stron internetowych zorientowane na użytkownika

Jednym z ważniejszych trendów w 2023 roku będzie z pewnością tworzenie stron www zorientowane na użytkownika. Firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że aby przyciągnąć i utrzymać uwagę użytkowników, ich strony internetowe muszą być przyjazne dla nich i łatwe w obsłudze. Dlatego projektowanie stron internetowych zorientowane na potrzeby i oczekiwania użytkowników będzie coraz ważniejsze.

Projektowanie zorientowane na użytkownika polega na tym, że tworząc stronę internetową, należy skupić się na potrzebach i oczekiwaniach użytkowników, a nie tylko na wyglądzie czy nowoczesności. Oznacza to, że należy zadbać o przejrzystość i intuicyjność strony, łatwość nawigacji oraz szybkość ładowania.

Trend ten w dłuższej perspektywie może prowadzić do zwiększenia jakości stron internetowych, ponieważ uwzględnia on potrzeby i preferencje odbiorców.

Interaktywność i animacje na stronach internetowych

Projektanci coraz częściej wykorzystują interaktywne elementy i animacje, aby uatrakcyjnić swoje strony internetowe i zwiększyć ich przyjazność dla użytkowników. Animacje mogą pomóc w lepszym wyjaśnieniu działania produktu lub usługi, a interaktywne elementy mogą zachęcić użytkowników do dłuższego przebywania na stronie internetowej. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością animacji i interaktywnych elementów, ponieważ mogą one odwrócić uwagę użytkowników od głównych celów strony www.

Prostota i minimalizm na stronach www

Minimal design, polega na stworzeniu prostych, ale eleganckich stron internetowych z minimalną ilością elementów wizualnych. Celem takiego podejścia jest skupienie uwagi użytkowników na najważniejszych informacjach zawartych na stronie internetowej. Strony internetowe projektowane w stylu minimal design charakteryzują się prostymi formami, jasnymi kolorami i dużą ilością przestrzeni pustej. Najważniejsze informacje są wyświetlane w sposób jasny i przejrzysty, a niepotrzebne elementy są usuwane. Projektowanie minimalizujące kładzie nacisk na funkcjonalność i czytelność, a nie na ozdobniki.

Minimal design jest szczególnie popularny w branży nowych technologii, gdzie proste i eleganckie strony internetowe są postrzegane jako bardziej profesjonalne. Jest to również dobry wybór dla marek, które chcą skupić uwagę użytkowników na swojej treści lub produktach, a nie na rozpraszających elementach wizualnych.

Ciemny tryb strony www

Dark mode, czyli tryb ciemny, to opcja interfejsu użytkownika, która pozwala zmienić kolorystykę aplikacji lub strony internetowej na ciemną. W przeciwieństwie do tradycyjnego trybu jasnego, gdzie głównym kolorem jest biel, w dark mode dominują ciemne odcienie, takie jak czerń, granat czy szarość.

Trend dark mode w projektowaniu stron internetowych zyskał na popularności w ostatnich latach ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, tryb ciemny jest łatwiejszy dla oczu w trakcie długotrwałego korzystania z komputera lub telefonu, ponieważ mniej obciąża wzrok. Po drugie, tryb ciemny może znacznie obniżyć zużycie energii przez urządzenie, szczególnie jeśli jest ono wyświetlające obraz na ekranie o dużej rozdzielczości. Po trzecie, dark mode jest coraz częściej wybierany przez użytkowników ze względu na modę – ciemne kolory są postrzegane jako bardziej eleganckie i nowoczesne.

Projektując stronę internetową z dark mode, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednie kontrasty pomiędzy tekstem a tłem, aby treść była dobrze czytelna. Po drugie, warto zwrócić uwagę na to, aby barwy użyte na stronie dobrze komponowały się z ciemnym tłem.

Gradienty i przejścia tonalne na stronach internetowych

Gradienty to sposób tworzenia przejść pomiędzy różnymi kolorami lub stopniem przezroczystości w obiektach graficznych takich jak tła, obramowania itp. W projektowaniu stron internetowych gradienty mogą być używane do dodania głębi i dynamizmu do strony, a także do wyrażenia nastroju lub charakteru marki.

Tworzenie stron internetowych – trendy na rok 2023

Trend gradientów w projektowaniu stron internetowych ewoluował od prostych, jednolitych gradientów do bardziej skomplikowanych, wielokolorowych gradientów. Obecnie popularne są gradienty ombre, które stopniowo przechodzą od jednego koloru do drugiego, oraz gradienty złożone z kilku kolorów, które tworzą bardziej abstrakcyjne, wzorzyste wzory.

Gradienty mogą być stosowane w różnych elementach strony internetowej, takich jak tła, obramowania, przyciski i nagłówki. Są one często używane do stworzenia ciekawego i nowoczesnego wyglądu strony www, a także do podkreślenia określonej sekcji lub treści. Ważne jest, aby pamiętać, że nadmierne lub nieodpowiednio dobrane gradienty mogą odciągać uwagę od treści lub sprawiać, że strona wygląda przytłaczająco lub chaotycznie.

5/5 - (3 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Strona www dla adwokata / radcy prawnego – ważne elementy
Strona www dla adwokata / radcy prawnego – ważne elementy
Porównanie najpopularniejszych systemów zarządzania treścią: Drupal, Joomla czy WordPress
Porównanie najpopularniejszych systemów zarządzania treścią: Drupal, Joomla czy WordPress
tworzenie stron www trendy 2019
Tworzenie stron www – trendy w 2019 roku, które przyspieszą rozwój Twojego biznesu w Internecie

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button