Tworzenie stron www – WordPress VS Wix
Tworzenie stron WWW
4

Tworzenie stron www – WordPress VS Wix

WordPress i Wix to dwa zdecydowanie różne narzędzia do tworzenia stron www. Pierwsze z nich to praktycznie rzecz biorąc najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) na świecie, natomiast drugie to kreator stron internetowych, który umożliwia tworzenie strony internetowej bez konieczności ręcznej edycji kodu.

Wybór odpowiedniej platformy, która ma być używana podczas budowania witryny może być bardzo trudny, z uwagi na mnogość różnych rozwiązań dostępnych na rynku. W tym artykule postaram się przedstawić zalety i wady obu tych rozwiązań, aby każdy mógł sam zdecydować, która platforma będzie dla niego lepszym wyborem.

Łatwość użytkowania

Większość ludzi, którzy potrzebują strony www nie chce spędzać dodatkowo zbyt wiele czasu na uczeniu się dodatkowo skomplikowanego interfejsu użytkownika i panelu administratora, pozwoliłby na edycję zawartości witryny. Wix oferuje prosty edytor WYSIWYG (przeciągnij i upuść), w którym możesz wybrać dowolny element witryny i zacząć go edytować w interfejsie.

WordPress również wyposażony jest w edytor wizualny, który pozwala na edycję treści konkretnych zakładek jednak nie jest on tak rozbudowany jak w przypadku Wix (pomocne w tym przypadku może okazać się repozytorium WordPressa i plugin Elementor, który może ułatwić obsługę początkującym użytkownikom ). Aby uzyskać pełną kontrolę nad stroną internetową użytkownicy WordPressa będą musieli zapoznać się sekcjami, takimi jak menu, wizualny edytor postów itp. W tym przypadku Wix jest łatwiejszy w użyciu niż WordPress dla każdego nie-kodera lub osoby bez żadnej wiedzy technicznej.

Elastyczność

Wtyczki i aplikacje to dodatkowe oprogramowanie z którego można korzystać wraz z platformą w celu rozszerzenia jej podstawowych funkcjonalności. Wix nazywa je aplikacjami, a nomenklaturze WordPressa nazywane są wtyczkami lub pluginami.

W chwili powstawania tego wpisu w samym oficjalnym repozytorium WordPressa dostępnych było ponad 54 000 darmowych wtyczek (Nie wspominając o płatnych wtyczkach premium dostępnych w innych miejscach). Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć formularz kontaktowy, zacząć budować listę mailingową czy tworzyć galerie najprawdopodobniej istnieje już wtyczka do tego 🙂

Tworzenie stron www – WordPress VS Wix

Market Wix zawiera na chwilę obecną ponad 250 aplikacji. Większość aplikacji jest bezpłatna lub ma wersję Lite. Inne aplikacje wymagają miesięcznych płatności i różnią się cenami. WordPress w tym aspekcie z łatwością pokonuje Wix-a. Mimo że biblioteka aplikacji Wix rośnie, wciąż jest ograniczona w porównaniu z tym co użytkownikom oferuje WordPress.

Sklep internetowy

Wix oferuje aplikację eCommerce tylko w płatnym abonamencie. Oznacza to, że użytkownicy posiadający wersję bezpłatną nie będą mogli uruchomić sklepu internetowego korzystają z Wix. Dodatkowo aplikacja WixStores akceptuje tylko płatności dokonywane za pomocą PayPal lub Authorize.net. co jest dość dużym ograniczeniem.

W przypadku WordPressa aby uruchomić prosty sklep internetowy wystarczy zainstalować wtyczkę taką jak WooCommerce (choć to oczywiście nie jedyna opcja, istnieje wiele innych wtyczek ecommece do WordPressa – ich krótkie porównanie postaram się przygotować w którymś z kolejnych wpisów ). W przeciwieństwie do Wix, WordPress + WooCommerce pozwala na obsługę wielu bramek płatniczych takich jak przelewy24 czy tpay.com. Dodatkowym atutem WooCommerce jest to, że w repozytorium WordPressa znajdziemy wiele dedykowanych motywów zaprojektowanych specjalnie do pracy z tą wtyczką.

Wnioski

WordPress ma znacznie większe możliwości niż Wix. Pozwala na stworzenie praktycznie dowolnej strony www. Jeśli poważnie myślisz o swoim biznesie, stronie internetowej lub blogu i jeśli ma to być narzędzie, które ma na siebie zarabiać, to zdecydowanie bardziej polecam stworzenie witryny w oparciu o WordPressa, niż korzystanie z gotowych kreatorów typu Wix.

Zdjęcie: [1]

5/5 - (20 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
10 aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu firmowej strony www
10 aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu firmowej strony www
Jak poprawić stronę internetową?
Jak poprawić stronę internetową?
Strony www – ważne elementy strony głównej
Strony www – ważne elementy strony głównej
komentarze 4
 • Jarek
  Reply

  Lepiej skorzystać z jakieś firmy lub freelancera i niech postawi stronę, sklep internetowy na WordPress. Wydajemy tylko raz, później utrzymanie strony to koszt około 150-200 zł na rok. Ale mamy pewność, że strona jest nasza i nie zniknie za kilka miesięcy. Dodatkowo możemy ją rozbudować lub przenieść stronę na inny serwer itp. Ja polecam każdemu WordPress.

 • Grzegorz
  Reply

  Niemało, jak za miesiąc. Sam wordpress jest za darmo. Trzeba wykupić hosta, domenę, ssl, postawienie strony i templatę (szablon, motyw). Wydatek na raz. Płaciłem już za taki zestaw. Fachowiec z polecenia zniknął wraz z pieniędzmi i materiałem na stronę. Próbuję sam, ale wiadomo jak jest.

 • Grzegorz
  Reply

  Chodzi o to, że motywy w wix ogarniasz samemu w maks. godzinę, z wordpress tak się nie da, o ile ktoś nie jest specem od takich rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button