Wpływ mapy XML na pozycjonowanie strony www
SEO/SEM
1

Wpływ mapy XML na pozycjonowanie strony www

Mapa witryny XML to plik umieszczony w katalogu głównym strony www z listą stron (zakładek), które znajdują się w danej witrynie. Ten czytelny dla botów wyszukiwarek internetowych protokół został opracowany po to, aby zapewnić webmasterom znormalizowany sposób listowania stron, które powinny być indeksowane przez wyszukiwarki. Mapa XML zwykle zawiera dodatkowe informacje o każdej zakładce. Te dodatkowe informacje sprawiają, że mapa witryny XML jest przydatna w wielu sytuacjach.

Dlaczego warto stworzyć mapę XML strony www?

Posiadanie mapy XML strony www może poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to jednak szczególnie przydatne, gdy:

 • Posiadasz stronę internetową o skomplikowanej strukturze, która ma wiele linków wewnętrznych.
 • Twoja strona www jest nowa lub masz tylko kilka linków zewnętrznych
 • Twoja strona www ma dynamiczne zakładki (dotyczy głównie sklepów internetowych)

Dlaczego mapy XML są ważne dla SEO?

Mapy XML są rozpoznawane przez wszystkie najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe. Posiadanie map XML na stronie www umożliwia wyszukiwarkom lepsze indeksowanie strony internetowej. W skrócie można powiedzieć, że mapy witryn poprawiają pozycję strony w wynikach wyszukiwania, zwiększając w ten sposób skuteczność działań SEO. Gdy strona www uzyska wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania stanie się widoczna dla większej liczby użytkowników Internetu, a co za tym idzie w ten sposób zwiększy się ruch na stronie internetowej.

Uwzględnij tylko odpowiednie adresy w mapach XML

Najlepiej, gdy wyszukiwarki często odwiedzają i indeksują stronę www i treści, ale czasami w witrynie znajdują się treści, których nie należy indeksować. Jeśli na stronie znajdują się poufne informacje, których świat nie powinien widzieć, strony te nie powinny być indeksowane.

Strony i adresy, których nie powinieneś uwzględniać w mapach witryn XML to m.in.:

 • strony paginacji
 • adresy URL oparte na parametrach lub identyfikatorach sesji
 • strony wyników wyszukiwania na stronie www
 • adresy URL odpowiedzi na komentarze
 • adresy udostępniane tylko w kampaniach mailingowych
 • przekierowania (3xx), strony błędów (4xx), strony błędów serwera (5xx)
 • strony zablokowane przez plik robots.txt
 • strony z atrybutem noindex
 • strony, które są przydatne dla użytkowników, ale nie mają być stronami docelowymi (strona logowania, kontakt, polityka prywatności, strony „Moje konto” w sklepach internetowych itp.)

Przesyłanie mapy witryny do Google Search Console

Aby przesłać mapę witryny do Google Search Console, wykonaj następujące kroki:

 1. Sprawdź, czy mapa witryny XML znajduje się na serwerze Mapa XML powinna znajdować się w katalogu głównym Twojej strony www. Adres URL mapy witryny powinien wyglądać np. tak: https://mojastronawww.pl/sitemap.xml
 2. Zaloguj się do Search Console
 3. W sekcji „Indeksowanie” wybierz „Mapy witryn
 4. Kliknij „Dodaj / przetestuj mapę witryny
 5. Wpisz adres URL mapy witryny i kliknij „Prześlij mapę witryny

Narzędzia Google dla webmasterów mają tę dodatkową zaletę, że informują właściciela strony www, jeśli w mapie witryny występują błędy wymagające naprawy.

Wnioski

Mapy witryn XML są obsługiwane przez wiele wyszukiwarek, nie tylko przez Google. Korzystanie z map XML pomoże zoptymalizować informacje przekazywane wyszukiwarkom internetowym na temat zawartości Twojej strony www.

Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Skuteczne pozycjonowanie sklepów on-line
Skuteczne pozycjonowanie sklepów on-line
Audyt SEO – co to takiego i jak go wykonać?
Audyt SEO – co to takiego i jak go wykonać?
Strony www – do czego służą dane strukturalne
Strony www – do czego służą dane strukturalne
1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button+48 691 498 206