Bezpieczeństwo stron www – różnice pomiędzy certyfikatami SSL
Bezpieczeństwo
0

Bezpieczeństwo stron www – różnice pomiędzy certyfikatami SSL

W czasach, gdy liczba prób włamań i nieuczciwych działań w Internecie rośnie z każdym dniem, właściciele stron www i internauci coraz bardziej martwią się o bezpieczeństwo swoich danych. W rezultacie posiadanie certyfikatu SSL stało się warunkiem koniecznym dla każdej strony internetowej. Certyfikat SSL tworzy szyfrowane połączenie, dzięki czemu wszelkie informacje przesyłane między witryną a odwiedzającym są zabezpieczone. W ten sposób uniemożliwiamy hakerom kradzież poufnych danych takich jak dane karty kredytowej hasła do kont bankowych czy kont w sklepach internetowych itp.

Kluczowe różnice między bezpłatnym a płatnym SSL

Darmowe certyfikaty SSL, które oferują weryfikację jedynie na poziomie domeny (DV). Certyfikaty DV służą wyłącznie do zapewnienia podstawowego poziomu uwierzytelniania. Zwykle są używane na małych firmowych strony internetowych blogach. Bezpłatne certyfikaty SSL nie oferują zazwyczaj weryfikacji organizacji (OV) ani rozszerzonej walidacji (EV). Płatne certyfikaty SSL są dostępne z opcjami OV i EV.

Poziom walidacji

Jeśli chodzi o weryfikację danych właściciela witryny przed wydaniem bezpłatnego certyfikatu SSL, urząd certyfikacji nie weryfikuje niczego poza tożsamością właściciela witryny. W przypadku płatnych certyfikatów SSL weryfikacja tożsamości właściciela serwisu jest koniecznością. Taka weryfikacja następuje przed wydaniem certyfikatu właścicielowi strony www. W przypadku certyfikatów OV i EV pogłębioną weryfikację prowadzonej działalności przeprowadza urząd certyfikacji (CA).

Termin ważności certyfikatu SSL

Darmowe certyfikaty SSL dostarczane przez popularne CA są wydawane na 30-90 dni. W rezultacie właściciel serwisu musi odnawiać certyfikat co 30-90 dni (w wielu przypadkach istnieje jednak opcja automatycznego odnawiania certyfikatu SSL). W przypadku certyfikatów płatnych mogą być one wydawane na okres 1-3 lat.

Gwarancja

Każdy płatny certyfikat SSL objęty jest gwarancją. W przypadku niepowodzenia szyfrowania urząd certyfikacji zwróci ofierze szkody pieniądze do wysokości kwoty gwarancyjnej. Działa to podobnie jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wybierając płatny certyfikat SSL dla swojej firmy, weź pod uwagę kwotę gwarancji.

Wygaśnięcie certyfikatu SSL

Jeśli certyfikat SSL nie zostanie odnowiony po jego wygaśnięciu użytkownicy zobaczą stronę z ostrzeżeniem o „niebezpiecznej stronie www”. Komunikat wyświetli się za każdym razem, gdy użytkownicy będą próbować otworzyć taką witrynę.

Dodatkowe korzyści z walidacji EV

Kiedy zdecydujesz się na zakup certyfikatu SSL z rozszerzoną walidacją (EV), zarejestrowana nazwa prawna Twojej firmy będzie wyświetlana na pasku adresu przed nazwą domeny. Dodatkowo otrzymasz również dynamiczną pieczęć witryny. Jest to mały klikalny obraz zamieszczony na każdej zaszyfrowanej zakładce Twojej strony www. Kiedy użytkownicy klikną pieczęć, mogą zobaczyć szczegóły certyfikatu SSL, dane wystawcy, daty wygaśnięcia certyfikatu itp.

Wnioski

Obecnie bezpieczeństwo w sieci stało się bardzo ważną kwestią. Nie można zaprzeczyć, że bezpłatne certyfikaty SSL stanowią świetną opcję dla wielu małych firm i osób prywatnych. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie ma  pewne ograniczenia. Darmowe certyfikaty SSL są idealnym wyborem dla kogoś, kto chce zabezpieczyć swojego bloga lub małą firmową stronę internetową. Jeśli jednak sprzedajesz jakiekolwiek produkty lub usługi, a transakcje płatnicze są przeprowadzane za pośrednictwem Twojej strony www, najlepiej będzie kupić płatny certyfikat SSL.

Zdjęcie: [1]

Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Dlaczego warto aktualizować stare strony internetowe
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?
Jak zabezpieczyć WordPress-a przed atakami typu Brute Force?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button