Co nowego w Drupal-u 8
Drupal
0

Co nowego w Drupal-u 8

Drupal 8, który obecnie jest jeszcze w fazie beta testów (mam nadzieję, że niebawem ukaże się wersja stabilna), wprowadził w nowej wersji wiele udogodnień i nowych funkcjonalności tak by stać się bardziej „user-friendly” dla zwykłego użytkownika. Poniżej postaram się opisać kilka z nich.

Łatwiejszy panel administracyjny

Panel administracyjny w najnowszej wersji Drupala był wyraźnie wzorowany na WordPressie. Jedną z podstawowych zalet WordPressa jest łatwość jego użytkowania i odwrotnie – ludzie, którzy stykają się z Drupalem po raz pierwszy narzekają na to, że jest zbyt skomplikowany. Z punktu widzenia użytkownika, nowy design i uproszczenie interfejsu panelu administratora może przynieść całej społeczności Drupala same korzyści.

Wielojęzyczność

W Drupalu 8 poprawiona została funkcjonalność wielojęzyczności. W najnowszej wersji będzie można przetłumaczyć praktycznie wszystko w systemie poprzez komponent, który został zintegrowany z rdzeniem Drupala.

Widoki

Views – to bardzo popularny moduł który pozwalał użytkownikom Drupala w bardzo prosty sposób tworzyć galerie, tabele, mapy, wykresy, elementy menu, bloki, raporty czy posty na forum. W D8 moduł ten również został zintegrowany z rdzeniem systemu. Oznacza to, że tworzenie nowych widoków będzie znacznie łatwiejsze niż do tej pory.

Lepsze wsparcie dla HTML5

W obecnym czasie standard HTML5 odgrywa kluczową rolę przy tworzeniu stron internetowych, które muszą być w pełni funkcjonalne i kompatybilne z ekranami smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Celem jest to aby zarówno twórcy skórek jak i modułów korzystali ze znaczników HTML5. Dzięki strona internetowa stworzona w oparciu o Drupala będzie bardzo elastyczna.

Łatwe i szybkie tworzenie „skórek”

Drupal 8 zawiera nowy bardziej elastyczny, szybki i bezpieczny system szablonów o nazwie „Twig”. System ten przynosi wiele uproszczeń i większe bezpieczeństwo. Składnia „Twig” jest prosta i łatwa do opanowania, a same szablony stworzone przy użyciu „Twig” będą przechowywane w pamięci RAM co znacząco wpłynie na zwiększenie wydajności.

Zarządzanie konfiguracją

Drupal 8 przynosi nam całkiem nowy system zarządzania konfiguracją. Cała konfiguracja Drupala od teraz przechowywana w plikach YAML i zupełnie oddzielona od bazy danych. Ponadto Drupal posiada system kontroli wersji dla danej konfiguracji.

Infografika

Rate this post
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
drupal
Drupal – optymalizacja wydajności strony www
drupal 8
Usprawniony proces migracji w Drupal 8
Zalety i wady systemu zarządzania treścią Drupal
Zalety i wady systemu zarządzania treścią Drupal

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona