drupal
Drupal, SEO/SEM
0

Drupal – optymalizacja wydajności strony www

Optymalizacja prędkości działania strony internetowej jest kluczowym czynnikiem dla wszystkich witryn, a nie tylko tych które są stworzone w oparciu o Drupala. Niemniej jednak, Drupal 7, choć jest CMSem, który ma bardzo wiele możliwości został skrytykowany przez niektórych za swoją „zasobożerność” i szybkość działania. Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów na to aby zoptymalizować stronę www, która została stworzona przy użyciu wspomnianego już CMSa. Poniżej postaram się opisać niektóre z nich.

Cachowanie

To może wydawać się oczywiste, ale wiele osób zapomina o tym aby korzystać z wbudowanego mechanizmu cache’owania stron. Mechanizm ten powoduje znaczący wzrost wydajności z uwagi na to, że zmniejszeniu ulega ilość zapytań do bazy danych. Opcja ta zadziała niestety tylko dla anonimowych (niezalogowanych) użytkowników, ponieważ zakładki dla zalogowanych użytkowników generowane są dynamicznie i mogą być różne dla każdego użytkownika, w zależności od jego uprawnień. Należy również pamiętać aby uruchomić mechanizm cache’owania plików JS/CSS. Moduł dostępny pod tym linkiem: advagg

CDN

Wykorzystując CDN (Content Delivery Network) skrócimy czas potrzebny, na pobranie zawartości statycznej (obrazów, filmów wideo, plików audio, CSS, JS itp). CDN działa jak cache zewnętrzny dla tego typu plików i zapisuje je na wielu serwerach o bardzo wysokiej wydajności. Korzystanie z CDN umożliwia:
– Szybsze wczytywanie stron internetowych dla użytkowników
– Szybkie skalowalność podczas intensywnego ruchu
– Zapewnia stabilność i lepszą wydajność serwisu

Moduł który umożliwi podpięcie CDN do Drupala możecie znaleźć tutaj: CDN

Optymalizacja plików graficznych

Wszędzie tam, gdzie to możliwe, należy zmienić rozmiar zdjęć, aby pliki na naszej stronie internetowej nie były większe niż powinny być. Aby tego dokonać polecam skorzystać z modułu: Image Resize Filter . Moduł ten pozwoli przeskalować obrazy na stronie www z poziomu edytora wizualnego takiego jak: TinyMCE lub CKEditor. Dodatkowo polecam skorzystać z modułu: Image Optimize który pozwoli zmniejszyć rozmiar plików graficznych bez utraty ich jakości (kompresja bezstratna).

Moduł statystyk

Moduł statystyk zbiera wiele danych i wszystkie te dane zapisuje w bazie na serwerze. Aby ograniczyć ilość zapytań oraz wielkość bazy danych zaleca się korzystanie z zewnętrznych narzędzi (np. Google Analytics). Jeśli skorzystamy z modułu: Google Analytics Reports możemy mieć dostęp do statystyk Google Analytics z poziomu panelu administracyjnego Drupala.

Podsumowanie
Powyżej przedstawiłem kilka metod, które pomogą przyspieszyć stronę www opartą na Drupalu. Jeśli jest jeszcze jakiś sposób lub moduł o którym warto wspomnieć przy okazji optymalizacji zachęcam do pisania o tym w komentarzach. Jeśli natomiast potrzebujecie Państwo doświadczonej firmy do stworzenia strony internetowej opartej na Drupalu zachęcam do kontaktu z nami.

4.6/5 - (362 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Parę słów na temat SEO
Parę słów na temat SEO
Przekierowanie 301 – co to jest, jak i kiedy je stosować?
Przekierowanie 301 – co to jest, jak i kiedy je stosować?
Zalety i wady systemu zarządzania treścią Drupal
Zalety i wady systemu zarządzania treścią Drupal

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button