cms
Drupal, Tworzenie stron WWW
0

Drupal czy WordPress – który CMS wybrać do stworzenia strony www?

Dwa najbardziej znane rozwiązania na rynku, jeśli chodzi o CMS, to Drupal i WordPress. Oba są szeroko stosowane i niezwykle popularne, ale czasami bardzo trudno dokonać wyboru, który CMS zastosować przy tworzeniu strony www. Poniżej postaram się przedstawić wady i zalety każdego z wymienionych wyżej CMSów.

Intuicyjność i łatwość użycia

Niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie w zarządzaniu i projektowaniu stron www, czy dopiero uczymy się tworzenia stron internetowych to z reguły szukamy CMSa, który będzie łatwy w obsłudze. W tym przypadku początkujący programista, który wdrożyć swoją pierwszą witrynę powinien zignorować Drupala i przyjrzeć się bliżej WordPressowi.

Jeśli chodzi o funkcjonalności, tutaj Drupal zyskuje wyraźną przewagę, ale właśnie ta dowolność i ogromne możliwości sprawiają, że korzystanie z tego CMSa ​​jest bardziej skomplikowane. Drupal daje możliwość pełnej kontroli nad treściami, ale bez niezbędnej wiedzy ten ogrom możliwości może tylko utrudnić pracę początkującym użytkownikom. W przeciwieństwie do WordPressa, Drupal wykorzystuje typy treści, bloki, taksonomie, widoki i wiele innych funkcji, dzięki którym doświadczony programista jest w stanie stworzyć praktycznie każdy rodzaj strony internetowej.

Koszty wdrożenia

Zasadniczo obie platformy są bezpłatne, jednak w obu przypadkach koszt wdrożenia strony internetowej będzie ściśle powiązany z wybranym przez nas CMSem. Jak już wspomniałem Drupal jest bardziej złożony dlatego deweloperzy Drupala są bardziej kosztowni niż deweloperzy WordPressa. Ponadto gotowe moduły i motywy premium do Drupala mogą być znacznie droższe niż ich odpowiedniki do WordPressa.

Drupal a bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to tutaj Drupal będzie zdecydowanie lepszym wyborem. To nie jest tak, że WordPress nie jest bezpiecznym CMSem jest wręcz odwrotnie, ale jego ogromna popularność sprawia, że dość często hakerzy stawiają sobie za cel włamania na strony oparte na WordPressie. Dodatkowo istnieje wiele bezpłatnych wtyczek i motywów, które posiadają luki w zabezpieczeniach, dlatego jeśli chcemy aby witryna była bezpieczna należy pamiętać o częstych aktualizacjach CMSa i jego modułów. Istnieje też wiele wtyczek, które mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo strony opartej na WordPressie np. All In One WP Security Firewall lub iThemes Security.

SEO

Jeśli chodzi o SEO, należy pamiętać, że rankingi w wynikach wyszukiwania nie zależą od używanej platformy, ale raczej tego czy strona i jej zawartość są odpowiednio zoptymalizowane.

W tym miejscu należałoby przypomnieć 2 wpisy, w których poruszałem temat optymalizacji:
Pozycjonowanie stron www – podstawy optymalizacji w 2016
Pozycjonowanie sklepów internetowych w 2017

Jeśli chodzi o optymalizacje pod kątem SEO, to WordPress posiada wiele pluginów, które możemy w tym celu wykorzystać, natomiast w Drupalu istnieją wbudowane mechanizmy, które pozwalają na wykonanie podstawowej optymalizacji witryny pod usługę pozycjonowania.

Podsumowanie

Zatem, które rozwiązanie wybrać? Za WordPressem przemawia na pewno prostsza obsługa i mniejsze koszty samego wdrożenia strony internetowej natomiast stawiając na Drupala, możemy być pewni, że przy pomocy tego narzędzia stworzymy praktycznie każdą witrynę od prostej wizytówki internetowej poprzez sklep czy duży portal internetowy a jedynymi ograniczeniami będą czas i pieniądze 

4.9/5 - (32 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
strona www
Strona www czy profil w mediach społecznościowych – co jest lepsze?
Drupal 8 wydany
Drupal 8 wydany
aktualizacja strony www
Czy moja strona www wymaga zmiany?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona