tworzenie stron wordpress - hydromaniak.com.pl - 2
Marketing, SEO/SEM
0

Google Search Console – co to jest i jak działa?

Google Search Console to narzędzie Google oficjalnie uruchomione w 2015 roku w celu zastąpienia Narzędzi Google dla Webmasterów.

Oba narzędzia miały na celu analizę ruchu na stronie www i optymalizację na w wyszukiwarce Google. Google Search Console umożliwia wgląd w statystyki strony w wyszukiwarce Google. Te dane są szczególnie interesujące, ponieważ pokazują wyszukiwane hasła, na które Twoja strona www jest wyświetlana lub średnią pozycję określonego słowa kluczowego. GSC zapewnia również wgląd w wydajność Twojej strony www w wyszukiwarce. W skrócie: Google Search Consol (GSC) to bezpłatne narzędzie SEO, którego możesz używać do monitorowania, i optymalizacji swojej strony www pod kątem pozycjonowania.

Jak korzystać z Google Search Console?

Po zarejestrowaniu się w Google Search Console i zweryfikowaniu witryny możesz zostać przytłoczony ilością dostępnych danych do analizy. Poniżej postaram się kilka raportów i elementów GSC, które będą przydatne do optymalizacji strony www pod katem SEO.

Raport Skuteczność w Google Search Console

W raporcie Skuteczność możemy wyświetlić cztery różne dane:

  • Łączna liczba kliknięć : Rejestruje liczbę kliknięć uzyskanych przez Twoją witrynę z wyniku wyszukiwania Google.
  • Łączna liczba wyświetleń : sumuje liczbę linków, które użytkownicy widzieli na stronie wyszukiwania. Aby wyświetlenie się liczyło, Twój link musi być jednym z wyników wyszukiwania na stronie, ale osoba nie musi go klikać.
  • Średni współczynnik klikalności (CTR) : obliczany przez podzielenie liczby kliknięć przez liczbę wyświetleń.
  • Średnia pozycja : rejestruje średnią pozycję najwyższego wyniku Twojej witryny w rankingu . Oznacza to, że jeśli pozycja słowa kluczowego wynosi 2, 4 i 6, Twoja średnia pozycja w wynikach wyszukiwania wyniesie 2.

Google Search Console – co to jest i jak działa?

Ponadto Google Search Console umożliwia filtrowanie wyników według okresu. Korzystając z filtra daty , możemy wyświetlić wyniki z ostatnich 16 miesięcy lub wybrać niestandardowy zakres dat. W raporcie skuteczności możemy również porównywać wyniki np. rok do roku.

Google Search Console – co to jest i jak działa?

Google Search Console – co to jest i jak działa?

Korzystając raportu skuteczności , możemy znaleźć zakładki o najwyższej skuteczności. Przechodząc do sekcji Strony , możemy zobaczyć, które zakładki czy artykuły blogowe na naszej stronie www uzyskują najwięcej kliknięć i wyświetleń.

Narzędzie do sprawdzania adresów URL

Kolejną ważną funkcją w Google Search Console jest narzędzie do sprawdzania adresów URL.

Aby sprawdzić adres URL, kliknij kartę Sprawdzanie adresu URL po lewej stronie pulpitu nawigacyjnego.  Następnie możesz wyszukać adres URL. Pamiętaj, że link musi znajdować się w bieżącej usłudze, czyli w witrynie, którą testujesz. Możesz też przetestować adresy URL.

Po wprowadzeniu adresu URL ze swojej strony internetowej otrzymasz informację o ostatnio zaindeksowanej wersji strony. Możesz też sprawdzić, czy Twój adres URL znajduje się w Google, czy nie. Jeśli podanego adresu URL nie ma obecnie w indeksie Google, zobaczysz następujący komunikat: „Adres URL nie jest indeksowany przez Google”. Aby upewnić się, że Google zindeksuje Twoją stronę, możesz poprosić o indeksowanie.

Klikając opcję „Wyświetl zindeksowaną stronę” możesz uzyskać więcej informacji o tym, jak Google i użytkownik widzą stronę. Jest to szczególnie cenne, ponieważ daje wgląd w to, co może zobaczyć Google. Gdy zablokujesz określone arkusze stylów w pliku robots.txt, to, co widzi Google, będzie się różnić od tego, co widzi odwiedzający.

Błędy indeksowania w Google Search Console

Błędy indeksowania to strony znalezione przez Google, które zwracają błędy. Często są to strony, które już nie działają lub strony wyświetlające błąd 404. Daje to szybki wgląd w liczbę komunikatów o błędach i o tym czy ich liczba znacząco wzrosła w ostatnich dniach. Ważne jest, aby ten raport był regularnie sprawdzany, a problemy rozwiązywane tak szybko, jak to możliwe. Gdy Google stwierdzi, że ta witryna internetowa jest niekorzystna dla użytkowników wyszukujących, przypisuje konkurencyjnym stronom internetowym wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Raport o linkach w Google Search Console

Google Search Console zawiera raport o linkach do Twojej strony www, który daje lepsze wyobrażenie o linkach wewnętrznych w Twojej witrynie, ale także o linkach zewnętrznych, które otrzymuje Twoja strona internetowa. Raport zawiera kilka sekcji:

  • Najczęściej linkowane strony (linki zewnętrzne)
  • Najczęściej linkowane strony (linki wewnętrzne)
  • Witryny z największą liczbą linków przychodzących
  • Tekst z największą liczbą linków przychodzących

W raporcie linków możesz między innymi sprawdzić, które zakładki Twojej strony internetowej otrzymują najwięcej zewnętrznych linków zwrotnych z innych witryn.

Google Search Console – najczęściej zadawane pytania

Co to jest Google Search Console i do czego służy?

Google Search Console to narzędzie pozwalające m.in na monitorowanie i zarządzanie stroną www. Umożliwia ono śledzenie pozycji strony www, analizowanie ruchu w witrynie i identyfikację problemów związanych z indeksowaniem.

Jak dodać stronę www do Google Search Console?

Aby dodać stronę www do Google Search Console należy zalogować się na swoje konto Google i dodać witrynę za pomocą odpowiedniego formularza. Następnie należy zweryfikować własność witryny np. poprzez dodanie pliku HTML na serwer lub dodanie tagu HTML do kodu weryfikowanej strony www.

Czy Google Search Console jest darmowe?

Tak, Google Search Console jest narzędziem darmowym.

Jak sprawdzić w Google Search Console, czy wyszukiwarka indeksuje stronę www?

Można to sprawdzić w sekcji "Indeksowanie" w Google Search Console. Sekcja ta pokazuje, ilu zakładek w witrynie zostało już zindeksowanych i czy występują ewentualne problemy z indeksowaniem.

Jak przy pomocy Google Search Console uzyskać informacje o linkach prowadzących do swojej strony www?

Informacje o linkach prowadzących do swojej strony można uzyskać w sekcji "Linki" w Google Search Console.

Jak przy pomocy Google Search Console sprawdzić pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania?

Pozycję swojej strony www na konkretne słowo kluczowe można sprawdzić w sekcji "Skuteczność" w Google Search Console. Oprócz średniej pozycji w raporcie Skuteczność możemy sprawdzić również: łączną liczbę kliknięć w zadanym okresie czasu, łączną liczbę wyświetleń w zadanym okresie czasu czy średni współczynnik klikalności (CTR).
5/5 - (8 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Przyszłość pozycjonowania i reklamy internetowej
Przyszłość pozycjonowania i reklamy internetowej
Pozycjonowanie – miejsce gwarantowane w wynikach wyszukiwania
Pozycjonowanie – miejsce gwarantowane w wynikach wyszukiwania
Pozycjonowanie strony firmowej
Pozycjonowanie strony firmowej

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona