hosting www
Hosting
0

Jaki hosting wybrać dla swojej strony www?

Zanim zaczniemy tworzyć naszą pierwszą stronę www warto zastanowić się nad wyborem właściwej firmy i oferty hostingowej. Wybór ten może zaważyć na późniejszej stabilności, szybkości i bezpieczeństwie twojej strony internetowej dlatego należy dokładnie analizować dostępne oferty.

Hosting – co to takiego?

W bardzo dużym uproszczeniu określenie hosting jest używane w odniesieniu do firmy, która udostępnia nam miejsce na jednym ze swoich serwerów. Dzięki temu możemy umieścić tam pliki naszej strony www a internauci mogą ją zobaczyć w internecie.

Typy hostingów

Firmy hostingowe oferują swoim klientom różne typy hostingów, poniżej postaram się krótko opisać najważniejsze z nich:

Hosting współdzielony – w tym przypadku dzielimy zasoby z innymi użytkownikami serwera. To rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ obciążenie stron innych użytkowników wpływa na stabilność i szybkość działania naszej strony internetowej jednak z uwagi na niską cenę ten typ usługi jest bardzo popularny wśród klientów. Ceny hostingów współdzielonych zaczynają się już od 50zł brutto rocznie w zależności od firmy i specyfikacji serwera.
Hosting VPS – to rozwiązanie to swego rodzaju hybryda pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. W tym przypadku usługodawca zapewnia gwarantowane parametry serwera oraz konfigurację całego systemu i środowiska pod hosting (PHP, bazy danych, DNS, serwer poczty itp.). Ceny takiej usługi zaczynają się od ok. 99zł brutto miesięcznie.
Serwer dedykowany – tego typu oferta to tak naprawdę wynajęcie fizycznej maszyny. Plusem tego rozwiązania jest niewątpliwie wydajność. Minusem jest to, że sami będziemy musieli zadbać o bezpieczeństwo i całą konfigurację serwera. Ceny serwerów dedykowanych są bardzo różne, w zależności od firmy i specyfikacji. Poniżej kilka przykładowych ofert:

https://www.hekko.pl/serwery_dedykowane.html
https://hitme.pl/serwery-dedykowane/
https://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/
https://homecloud.pl/uslugi/serwery-dedykowane/

Panel sterowania

Przy wyborze oferty hostingowej istotną sprawą jest łatwy i intuicyjny panel sterowania abyśmy nie musieli każdego polecenia „wpisywać ręcznie w konsoli”. Jest to graficzny interfejs dzięki któremu w łatwy sposób możemy zarządzać domenami, skrzynkami mailowymi, czy kopiami bezpieczeństwa. Firmy hostingowe oferują w tym przypadku kilka rozwiązań takich jak: Direct Admin, cPanel, Plesk czy ISPConfig.

Niezawodność serwera (uptime)

Uptime to procentowy czas nieprzerwanej pracy serwera, warto więc szukać ofert gdzie współczynnik ten będzie jak największy. Dla przykładu: 0,01% przestojów oznacza, że serwer może być niedostępny około osiem i pół godziny rocznie. Może to nie wiele, ale dla dużych serwisów korporacyjnych każda minuta się liczy, a przerwa w działaniu oznacza realne straty finansowe.

Bezpieczeństwo

Wybierając hosting warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak kopie bezpieczeństwa, certyfikat ssl, bloker adresów IP czy monitoring nietypowych aktywności na serwerze. Im więcej mechanizmów dbających o bezpieczeństwo danych na serwerze tym większa szansa na to, że w przyszłości uda Ci się uniknąć nieprzespanych nocy i konieczności „reanimacji” swojej strony internetowej.

Podsumowanie

Firm oferujących usługi hostingowe jest cała masa. Patrząc na opinie w internecie nie ma firmy idealnej, zawsze znajdzie się ktoś kto się do czegoś przyczepi. Jeśli miałbym brać pod uwagę stosunek cena / jakość to myślę, że mógłbym polecić hekko.pl natomiast jeśli spojrzymy na parametry hostingu współdzielonego to warto rozważyć ofertę home.pl BUSINESS CLOUD UNLIMITED, ale to tylko moja subiektywna opinia

5/5 - (2 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Hosting WWW
Hosting WWW
Hosting jako ważny element Internetu
Hosting jako ważny element Internetu
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona