Projektowanie stron internetowych – najważniejsze trendy na rok 2022
Marketing, Tworzenie stron WWW
0

Projektowanie stron internetowych – najważniejsze trendy na rok 2022

Jakie trendy w projektowaniu stron internetowych zdominują rok 2022? Z jakimi trendami i technikami powinieneś się zapoznać, aby Twoje strony internetowe były świeże i nowoczesne? Co roku pojawiają się nowe trendy, które kształtują elementy stron www takie jak nawigacja, treść, projekt graficzny itp. W dzisiejszym wpisie postaram się omówić kilka z nich.

Trendy w projektowaniu stron internetowych – ciemne motywy stron www i aplikacji internetowych

Proces popularyzacji tego trendu rozpoczął się w 2019 roku. Początkowo ciemne motywy były używane tylko w niektórych aplikacjach. Obecnie programiści i webdeveloperzy wdrażają taką opcję na wielu stronach internetowych. Główne marki, które oferują ciemne motywy to Apple, Facebook, Telegram, YouTube i wiele innych.

Stosowanie ciemnych motywów na stronach internetowych i w aplikacjach ma szereg zalet:

  • umożliwia pełne dostrzeżenie treści przy niskim poziomie oświetlenia;
  • zapewnia oszczędne zużycie energii i wydłuża żywotność ekranów, głównie OLED;
  • zmniejsza zmęczenie oczu, treść na stronie jest łatwiejsza do odczytania w nocy.

Typografia na stronie www – odważna i eksperymentalna

Duże, pogrubione czcionki wyglądają fantastycznie. Bawiąc się tym trendem w projektowaniu stron internetowych, zastanów się, jak zareagują nietypowe kroje pisma na różnych urządzeniach (wszystko wygląda inaczej na ekranie smarfona lub tableta) i jak zmaksymalizować wpływ typografii na odwiedzających twoją stronę www.

Jeśli chodzi o dzisiejszą typografię na stronach internetowych, tak naprawdę nie ma żadnych zasad, a projektanci stron www bawią się, eksperymentują i próbują po trochu wszystkiego.

Eksperymentując z typografią na stronie www możemy uzyskać wiele korzyści:

  • stworzenie niepowtarzalnego wyglądu;
  • podkreślenia ważnych informacji na stronie internetowej;
  • tworzenie estetycznego projektu strony www;
  • przyciągnięcie uwagi użytkownika do treści;

Trendy w projektowaniu stron – stosowanie animacji 3D na stronach internetowych

W niektórych przypadkach rzeczy łatwiej pokazać niż stworzyć obszerny i dokładny opis produktu w formacie tekstowym. W takim przypadku z powodzeniem można zastosować animację 3D. Dzięki zastosowaniu takich właśnie animacji użytkownik będzie mógł łatwiej obejrzeć i ocenić oferowany produkt. W 2022 roku efekty i animacje 3D staną się jeszcze bardziej popularne niż dotychczas.

Wcześniej ten trend miał charakter czysto edukacyjny. Jednak teraz jest coraz częściej wykorzystywany na stronach www i w sklepach internetowych. Jego aktywne wykorzystanie stało się możliwe dzięki nowym frameworkom, które znacznie przyspieszyły proces ładowania stron www.

Popularyzacja animacji i elementów 3D na stronach www stała się możliwa dzięki rozwojowi technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Planuje się, że w niedalekiej przyszłości strony internetowe będą mogły zostać uzupełnione o wirtualną rzeczywistość, aby zmaksymalizować komfort korzystania z witryny.

Jeszcze więcej gradientów na stronie www

Gradienty są trendem w projektowaniu stron internetowych, który pojawia się już od jakiegoś czasu. W 2021 roku większość gradientów w projektowaniu pojawiła się w tłach.

Projektowanie stron internetowych – najważniejsze trendy na rok 2022

Na rok 2022 gradienty przyjmą dwie nowe formy:

  • W przypadku wypełnień kolorem tekstu, aby zapewnić maksymalny efekt i podkreślenie
  • Jako wypełnienie ilustracji lub ikony innymi liniami, aby uzyskać teksturowany efekt głębi

Trendy w projektowaniu stron internetowych – minimalistyczne projekty stron www

Minimalizm w projekcie strony internetowej oznacza dużą ilość wolnej przestrzeni bez zbędnych elementów. Głównym celem minimalistycznego stylu w projektowaniu jest połączenie funkcjonalności, wygody i estetyki.  Ponieważ użytkownicy spędzają dużo czasu w sieci, ważne jest, aby szybko i łatwo znajdować potrzebne informacje. Różne elementy dekoracyjne stron www stają się tzw. „przeszkadzajkami”, które mogą być przyczyną zmniejszenia ruchu i ilości odwiedzających. Aby tego uniknąć, projektanci stron internetowych powinni w 2022 roku skupić się na minimalistycznych projektach stron internetowych.

Wynika to również z faktu, że korzystanie ze smartfonów czy tabletów nie daje możliwości wyświetlenia pełnej gamy rozwiązań projektowych. Prowadzi to do pojawienia się responsywnego podejścia w projektowaniu stron internetowych.

5/5 - (2 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
cms
Drupal czy WordPress – który CMS wybrać do stworzenia strony www?
Dlaczego każda firma powinna posiadać stronę internetową
Dlaczego każda firma powinna posiadać stronę internetową
Załóż własny sklep internetowy

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button