Przekierowanie 301 – co to jest, jak i kiedy je stosować?
SEO/SEM
0

Przekierowanie 301 – co to jest, jak i kiedy je stosować?

Przekierowanie to sposób na poinformowanie przeglądarki, użytkowników i wyszukiwarek internetowych o tym, że strona internetowa została na stałe przeniesiona do innej lokalizacji. Jeśli więc ktoś wprowadzi adres URL w przeglądarce lub kliknie link w wynikach wyszukiwania, przekierowanie 301 automatycznie skieruje go do nowej strony docelowej, bez konieczności wpisywania innego adresu URL. Przekierowania mogą być implementowane na różne sposoby i mogą być tymczasowe lub stałe.

Kiedy należy używać przekierowań 301?

Z punktu widzenia pozycjonowania przekierowanie 301 jest bardzo ważne. To przekierowanie przenosi moc linków i wszystkie istotne sygnały rankingowe do nowego docelowego adresu URL.

Przekierowanie 301 to przydatne rozwiązanie, aby zapobiec błędom 404 na stronie www. Przekierowań 301 powinieneś używać w następujących sytuacjach:

  • kiedy przenosisz domenę na stałe,
  • kiedy przenosisz dokument na stałe,
  • kiedy zmieniasz protokół strony www (z http na https),
  • kiedy na stałe zmieniasz strukturę adresów URL na swojej stronie internetowej,

Inne sytuacje, w których warto użyć przekierowania 301

  • Gdy chcesz przekierować adresy swojej strony www z wersji bez „www” do wersji z „www”, aby uniknąć powielania treści.
  • Kiedy korzystasz z marketingu afilacyjnego i linki do Twojej witryny są śledzone przez system afiliacyjny. Po kliknięciu linku użytkownik zostaje przekierowany – prawie niezauważony – na stronę śledzenia dostawcy afiliacyjnego, a następnie ponownie przekierowany do Twojej domeny.
  • Gdy korzystasz z geotargetowania i chcesz automatycznie kierować odwiedzających do odpowiedniej wersji językowej swojej strony www.

Jak skonfigurować przekierowanie 301?

Przekierowania 301 można zaimplementować za pomocą pliku .htaccess serwera Apache lub PHP.

Plik ten zawiera zestaw instrukcji, które serwer ma wykonać, gdy wystąpi żądanie http. Aby zaimplementować przekierowanie 301 na serwerze musi być uruchomiony moduł Apache „mod rewrite”.

Przekierowanie w pliku .htaccess może wyglądać w ten sposób:

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteRule staryadres.html nowyadres.html [R=301]

W takim przypadku staryadres.html powinien zostać przekierowany na nowyadres.html .

Częste błędy SEO związane z przekierowaniami –  łańcuchy przekierowań

Jeśli używasz przekierowań, zwłaszcza przekierowań 301, powinieneś unikać łańcuchów przekierowań. Takie łańcuchy występują, gdy adres URL jest przekierowywany do innego adresu URL, w którym przekierowanie jest już zaimplementowane. W skrajnych przypadkach przeglądarka lub bot nie może obsłużyć pierwotnego żądania i wyświetla ostrzeżenie o „zbyt wielu przekierowaniach”. Jednocześnie wielokrotne przekierowania zwiększają czas ładowania i obciążenie serwera.

Wnioski

Jeśli poprawnie korzystasz z przekierowań 301, możesz rozwiązać problemy z SEO i przekierować stare domeny na nowe bezpiecznie i bez większych niedogodności. Zastanów się jednak nad każdym przekierowaniem i upewnij się, że naprawdę ma sens. Używaj przekierowań 301 z rozwagą, upewniając się, że nie zwiększysz niepotrzebnie czasu odpowiedzi serwera.

5/5 - (3 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Strony www – optymalizacja współczynnika konwersji
Strony www – optymalizacja współczynnika konwersji
Przeniesienie strony www na nową domenę a pozycjonowanie
Przeniesienie strony www na nową domenę a pozycjonowanie
seo
Pozycjonowanie stron www – jak wygląda ten proces?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona