Strony WWW na WordPressie – jak zwiększyć szybkość ładowania?
SEO/SEM, Tworzenie stron WWW
1

Strony WWW na WordPressie – jak zwiększyć szybkość ładowania?

Szybkie ładowanie strony www poprawia komfort jej użytkowania, zwiększa liczbę odsłon i pomaga w pozycjonowaniu. W tym wpisie omówię kilka przydatnych wskazówek dotyczących optymalizacji prędkości ładowania strony www opartej na WordPressie.

Dobry hosting dla strony www

Usługa hostingowa WordPress odgrywa ważną rolę w wydajności strony www. Dobry dostawca hostingu współdzielonego , podejmuje dodatkowe środki, aby zoptymalizować stronę internetową pod kątem wydajności.

Jednak na hostingu współdzielonym udostępniasz zasoby serwera wielu innym klientom. Oznacza to, że jeśli inna witryna na tym samym serwerze generuje duży ruch, może to wpłynąć na wydajność całego serwera, co z kolei spowolni Twoją stronę internetową.

Z drugiej strony, korzystanie ze współdzielonej usługi hostingowej zapewnia najbardziej zoptymalizowane konfiguracje serwera. Firmy hostingowe na kontach współdzielonych oferują również automatyczne kopie zapasowe, automatyczne aktualizacje WordPress i bardziej zaawansowane konfiguracje zabezpieczeń w celu ochrony Twojej strony www.

Skuteczna wtyczka buforująca

Jedną z najpopularniejszych metod zwiększania szybkości witryny jest użycie wtyczki pamięci podręcznej. Zamiast za każdym razem przechodzić przez cały proces generowania strony, wtyczka buforująca tworzy kopię strony po pierwszym jej załadowaniu, a następnie udostępnia tę zbuforowaną wersję każdemu kolejnemu użytkownikowi. Oznacza to, że WordPress nie będzie musiał generować całego widoku strony od początku do końca dla każdej kolejnej osoby przeglądającej witrynę.

Obrazy zoptymalizowane pod kątem szybkości

Obrazy ożywiają Twoje treści i pomagają zwiększyć zaangażowanie. Jeśli jednak obrazy na stronie internetowej nie są zoptymalizowane, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. W rzeczywistości niezoptymalizowane obrazy są jednym z najczęstszych powodów problemów z szybkością, które widzimy na stronach www tworzonych przez początkujących.

Przed przesłaniem zdjęcia bezpośrednio z telefonu lub aparatu na stronę internetową najlepiej skorzystać oprogramowania do edycji zdjęć, aby zoptymalizować zdjęcia pod kątem internetu.

W swoich oryginalnych formatach zdjęcia te mogą mieć ogromne rozmiary plików. Wybierając odpowiedni format pliku i stosując kompresję możemy zmniejszyć jego rozmiar nawet 5-cio krotnie. Temat optymalizacji obrazów na stronach www poruszałem już we wpisie: Strony www – optymalizacja grafik i obrazów

Zoptymalizowany motyw strony www

Wybierając motyw dla swojej strony www, należy zwrócić szczególną uwagę na optymalizację szybkości. Niektóre piękne i efektownie wyglądające motywy są w rzeczywistości słabo zakodowane i mogą spowolnić działanie Twojej strony internetowej.

Zwykle lepiej jest wybrać prostszy motyw, niż wybrać motyw, który jest przeładowany złożonymi układami, krzykliwymi animacjami i innymi niepotrzebnymi funkcjami. Domyślne motywy WordPress mogą wystarczyć, jeśli chcesz prowadzić prostego bloga. Aby uzyskać więcej zaawansowanych funkcji, można użyć motywów opartych na Bootstrap i Foundation.

Optymalizacja bazy danych WordPress

Po pewnym czasie korzystania z WordPressa Twoja baza danych będzie zawierała wiele informacji, których prawdopodobnie już nie potrzebujesz. Aby zwiększyć wydajność, możesz zoptymalizować swoją bazę danych, aby pozbyć się wszystkich niepotrzebnych informacji.

Operację tą można łatwo wykonać korzystając z wtyczki WP-Optimize. Pozwala ona wyczyścić bazę danych WordPress, usuwając takie rzeczy, jak usunięte posty, poprawki, nieużywane tagi itp. Moduł ten zoptymalizuje również całą strukturę bazy danych.

Wersjonowanie postów na stronie WordPress

Bez wątpienia wersjonowanie postów to świetna funkcja WordPressa. Wersje postów zajmują jednak miejsce w bazie danych. Liczbę poprawek, które WordPress utrzymuje dla każdego posta można łatwo ograniczyć dodając poniższy fragment kodu do pliku wp-config.php

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Ten kod ograniczy liczbę zapisywanych poprawek do ostatnich 4 wersji każdego postu lub strony i automatycznie usunie starsze wersje.

Lazy Load dla obrazów na stronie www

Lazy loading to technika optymalizacji szybkości ładowania strony www, w której obrazy są ładowane, gdy użytkownik przewija stronę. Chodzi o to, aby nie ładować wszystkich elementów strony internetowej na raz, ponieważ obciąża to serwer, co powoduje wydłużenie czasu ładowania witryny internetowej. 

5/5 - (4 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Jak będą wyglądały strony www w 2017 roku?
Jak będą wyglądały strony www w 2017 roku?
Menu strony www - jak je dobrze zaprojektować
Menu strony www – jak je dobrze zaprojektować?
jak-powinien-wygladac-opis-produktu-w-sklepie-internetowym
Jak powinien wyglądać opis produktu w sklepie internetowym?
1 komentarz
  • Daniel
    Reply

    Ostatnio też miałem taką rozkminę. Zaufałem pewnej firmie hostingowej. Przenieśli mi WP, dodali swoją wtyczkę w której był Redis, kompresja obrazków, optymalizacja i moja strona wczytuje się błyskawicznie. Będę wdzięczny za pozostawienie reflinka https://hostido.pl/polecam/VMIOWIF1YS

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona