Tworzenie stron – WordPress VS statyczne strony HTML
Tworzenie stron WWW
1

Tworzenie stron – WordPress VS statyczne strony HTML

Jeśli nigdy wcześniej nie kodowałeś, tworzenie strony www od zera przy użyciu języka HTML może wydawać się naprawdę trudne. Na szczęście istnieje system CMS WordPress, który pozwala na łatwe zarządzanie zawartością na stronie internetowej bez znajomości języka HTML.

Jednak zarówno tworzenie stron www przy użyciu WordPressa, jak i czystego języka HTML ma swoje zalety i wady w zależności od potrzeb.

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który pozwala użytkownikom na łatwe tworzenie, zarządzanie i modyfikowanie treści na stronie internetowej za pomocą panelu administracyjnego. Panel administracyjny WordPressa został tak zaprojektowany, aby był jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Jego obsługa nie wymaga od użytkowników znajomości jakiegokolwiek języka programowania.

WordPress nie przechowuje treści takich jak  posty, strony, komentarze czy ustawienia w plikach statycznych. Do przechowywania tego typu zawartości używana jest baza danych MySQL. Stosując pewne uproszczenie można powiedzieć, że pliki WordPressa przesyłane na konto hostingowe mówią po prostu bazie danych, co ma wyświetlać się w przeglądarce internetowej.

Co to jest język HTML?

HTML – Hyper-Text Markup Language to język znaczników. HTML jest używany wraz z CSS i JavaScript do tworzenia stron internetowych. Za pomocą języka HTML możemy stworzyć podstawową strukturę witryny, która później zostanie udoskonalona przy pomocy CSS i JavaScript.

CSS – kaskadowe arkusze stylów kontrolują w jaki sposób elementy stworzone w języku HTML mają zostać wyświetlone przez przeglądarkę internetową.

Technicznie HTML i CSS nie są językami programowania – to struktura treści strony i informacje o stylu. JavaScript jest językiem programowania opartym na logice.

Tworzenie stron internetowych opartych o WordPress – jakie są plusy?

Korzystanie z WordPressa pozwala zwykłemu użytkownikowi prawie całkowicie wyeliminować potrzebę znajomości kodu podczas wykonywania codziennych działań związanych z zarządzaniem stroną internetową. Większość podstawowych operacji można wykonać za pomocą wbudowanego panelu administracyjnego.

Strony na WordPressie są wysoce konfigurowalne i skalowalne. Dzięki bardzo rozbudowanemu repozytorium wtyczek i motywów w stosunkowo prosty sposób możemy rozszerzyć funkcjonalność lub zmienić wygląd swojej strony internetowej. Istnieje również wiele sklepów internetowych takich jak Codecanyon czy ThemeForest które oferują wtyczki i motywy do WordPressa w przystępnej cenie. Szerzej na temat zalet samego WordPressa pisałem na blogu w artykule: Dlaczego warto używać WordPressa do tworzenia firmowych stron internetowych

Plusy tworzenia stron www w oparciu o język HTML

Witryny zbudowane w oparciu o język HTML zużywają dużo mniej zasobów w stosunku do stron zbudowanych na WordPressie. Taka witryna może działać na tańszym serwerze z mniejszą ilością zasobów, ponieważ w przeciwieństwie do WordPressa nie potrzebuje serwerów PHP ani MySQL.

Tworząc stronę www w oparciu o HTM, CSS i Javascript możemy kontrolować prawie wszystko w swojej witrynie. Dostęp i modyfikacja kodu jest łatwiejsza niż w przypadku WordPressa. W porównaniu ze stronami stworzonymi na WordPressie strony www oparte na HTMLu zapewnia przewagę pod względem szybkości ładowania.

Wnioski

Jeśli Twoja strona internetowa nie wymaga regularnych aktualizacji, systematycznego dodawania nowych treści  ani żadnych dodatkowych funkcjonalności stworzenie jej w oparciu o czysty HTML będzie lepszym wyborem, ponieważ przyspieszy to jej działanie. W przeciwnym wypadku lepszą opcją będzie skorzystanie z WordPressa.

5/5 - (11 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
tworzenie stron www trendy 2019
Tworzenie stron www – trendy w 2019 roku, które przyspieszą rozwój Twojego biznesu w Internecie
strony internetowe kielce
Projektowanie stron WWW w Kielcach
tworzenie stron www
Tworzenie Stron WWW “od kuchni”
1 komentarz
  • Artur
    Reply

    Najgorzej, jak strona jest w html i trzeba zmienić jedną rzecz na kilkudziesięciu podstronach ;D Albo zrobić cokolwiek innego, co WP robi z automatu, np. dodać sitemap, tagi og, itd. Osobiście od wielu lat robię już tylko na WP. Pozdrawiam, https://arturkosinski.pl

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona

Call Now Button