Wyszukiwanie głosowe a pozycjonowanie
SEO/SEM
0

Wyszukiwanie głosowe a pozycjonowanie

Szybka implementacja mechanizmu wyszukiwania głosowego stanowi wyzwanie zarówno dla firm zajmujących się tworzeniem stron www, jak również dla firm, które pozycjonują strony internetowe. Eksperci SEO muszą nauczyć się optymalizować witryny pod kątem warunków, w których konstruowanie zapytań do wyszukiwarki ulega zasadniczym zmianom.

Co to jest wyszukiwanie głosowe?

Kiedy pytasz Siri: “Kiedy jest Wielkanoc w tym roku?” korzystasz z wyszukiwania głosowego. Aplikacje zwane asystentami głosowymi (Siri, Asystent Google, Cortana itd.) wprowadzają zapytanie do wyszukiwarki internetowej zamiast ręcznego wpisywania zapytania w wyszukiwarce na telefonie lub komputerze.

Siri i Google dominują na rynku aplikacji wyszukiwania głosowego, biorąc pod uwagę bogactwo urządzeń, na których są dostępne. Oto lista najpopularniejszych asystentów głosowych i urządzeń, z którymi są one kompatybilne:

Apple Siri – Apple iPhone, iPad, iPod
Asystent Google – Google Home, telefon Pixel, urządzenia z Androidem 6.0+, aplikacje na iOS i Androida
Microsoft Cortana – Windows 10, Windows phone, Xbox One, iOS i Android.

Wyszukiwanie głosowe a pozycjonowanie

Jak wyszukiwanie głosowe wpłynie na pozycjonowanie

Wzrost popularności wyszukiwania głosowego nie oznacza wcale, że tradycyjna metoda korzystania w wyszukiwarek internetowych i ​​polecenia tekstowe znikną całkowicie, oznacza to, że marketing internetowy musi dostosować się do tego nowego trendu konsumenckiego. SEO, które znamy, zmieni się w następujący sposób:

Długość zapytań

Długość zapytań w przypadku mechanizmu wyszukiwania głosowego jest zupełnie inna niż w przypadku tradycyjnego wyszukiwania tekstowego. Wyszukiwania oparte na tekście mają zwykle długość od 2 do 3 słów, podczas gdy zapytania głosowe mogą czasami przekraczać 10 słów.

Wyszukiwania oparte na pytaniach

Poza tym, że zapytania głosowe są dłuższe, zadawane są zwykle formie pytania. Wyszukiwanie, które normalnie byłoby wpisane w wyszukiwarkę, wyglądałoby np. tak: “wyszukiwanie głosowe i
SEO”. W przypadku mechanizmu wyszukiwania głosowego może brzmieć mniej więcej tak: “w jaki sposób wyszukiwanie głosowe wpływa na SEO?”. W związku z tym ważne jest, aby spojrzeć na słowa kluczowe w formie pytań i przyjrzeć się frazom z tzw. “długiego ogona”. Używanie języka naturalnego w takich okolicznościach będzie ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ im więcej słów kluczowych będzie pasować do wyszukiwania konsumenta, tym wyższa będzie pozycja strony www.

Przyszłość SEO w odniesieniu do wyszukiwania głosowego

Moim zdaniem popularność wyszukiwania głosowego będzie rosnąć, a sama skuteczność mechanizmu będzie się poprawiać ze względu na szybki rozwój technologii i sztucznej inteligencji. Aktualne prognozy przewidują, że do 2020 r. 50 procent wszystkich wyszukiwań będzie odbywać się za pomocą głosu. Kluczowym aspektem jest to, że mechanizm wyszukiwanie głosowe nie powinno być postrzegane jako osobna inicjatywa, a jedynie rozszerzenie obecnych praktyk SEO. Wyszukiwanie głosowe zmieni sposób, w jaki ludzie będą korzystać z internetu, czy robić zakupy. Jeśli firmy chcą pozostać widoczne w Internecie, muszą odpowiednio zmienić swoje strategie marketingowe.

Zdjęcie: [1], [2]

5/5 - (6 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Jak wykorzystać firmowy profil na Facebooku w celach marketingowych
Jak wykorzystać firmowy profil na Facebooku w celach marketingowych
Czym jest Long Tail Seo?
Czym jest Long Tail Seo?
Pozycjonowanie stron www – podstawy optymalizacji w 2016
Pozycjonowanie stron www – podstawy optymalizacji w 2016

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona