Czym są strony internetowe AMP
Tworzenie stron WWW
0

Czym są strony internetowe AMP?

W ciągu ostatnich kilku lat, liczba użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych stale rosła. W 2016 roku, odsetek użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych wynosił około 40%, ale już w 2020 roku, było to już ponad 50%. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę SEO i zwiększenie ruchu organicznego jest tworzenie stron internetowych, które są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi AMP.

Co to jest AMP?

AMP to projekt wspierany przez Google,  którego celem jest przyspieszenie dostarczania treści za pomocą uproszczonego kodu znanego jako AMP HTML. Mówiąc prościej, AMP to sposób tworzenia stron internetowych z zawartością statyczną (stron, które nie zmieniają się w zależności od zachowania użytkownika), który umożliwia ładowanie stron (i wstępne renderowanie w wyszukiwarce Google)  znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego języka HTML.

AMP został wdrożony w odpowiedzi na projekty takie jak  Facebook Instant Articles. Projekt AMP wykorzystuje platformę typu  open source , co oznacza, że ​​może być używany przez wiele innych firm do udostępniania treści utworzonych przy użyciu AMP HTML , w tym platform takich jak Twitter czy Pinterest.

Ponadto, Google udostępnia specjalne oznaczenie dla stron www zgodnych z AMP, co pozwala na szybkie zidentyfikowanie tych witryn w wynikach wyszukiwania. To oznaczenie jest wyświetlane w wynikach wyszukiwania i oznacza, że strona internetowa jest zoptymalizowana pod kątem prędkości i jest przyjazna dla użytkownika.

Strony internetowe AMP wczytują całą zawartość w tym samym czasie

AMP sprawia, że ​​wszystkie komponenty strony internetowej ładują się w tym samym czasie. Różni się to od zasady działania zwykłej strony www, gdzie wczytywanie zasobów następuje jeden po drugim. Strony AMP nie zezwalają na żaden niestandardowy kod JavaScript, który mógłby przerwać proces ładowania.

AMP używa ramek iFrame , które nie blokują renderowania strony głównej i zezwalają tylko na asynchroniczny JavaScript.

Układ stron internetowych AMP jest z góry znany przeglądarkom

Na standardowej stronie www przeglądarka internetowa, taka jak Google Chrome czy Firefox, nie rozpoznaje wszystkich składników strony internetowej, dopóki nie zostanie ona w pełni załadowana. W AMP wszystkie zewnętrzne obrazy lub ramki witryny muszą mieć podany rozmiar w kodzie HTML. Dzieje się tak, aby przeglądarka wiedziała, ile będzie się ładować, zanim rozpocznie się pobieranie.

Dzięki temu AMP może załadować całą zawartość strony bez konieczności czekania na pobranie innych elementów lub zasobów. Nazywa się to „układem statycznym” i jest kluczowym elementem AMP.

Jakie są ograniczenia stron internetowych AMP?

AMP ma na celu poprawę zarówno szybkości, jak i czytelności treści na stronie internetowej, co oznacza, że ​​używany kod strony www jest znacznie uproszczony. W związku z tym istnieją pewne wizualne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę jeśli chcielibyśmy wykorzystać to narzędzie:

  1. AMP HTML to specjalna wersja języka HTML, która ogranicza możliwości i zawiera tylko te elementy, które są kompatybilne z AMP. W związku z tym, niektóre skrypty, moduły i elementy interaktywne mogą nie działać na stronie internetowej zbudowanej w oparciu o AMP.
  2. AMP korzysta z własnej biblioteki JavaScript. Żaden zewnętrzny JavaScript nie zostanie wczytany na stronie internetowej AMP
  3. AMP ma ograniczenia dotyczące reklam, które mogą być wyświetlane na stronach internetowych. Reklamy muszą być skonfigurowane zgodnie z wytycznymi AMP, aby mogły być wyświetlane w witrynach opartych o AMP.

Jakie są zalety korzystania z AMP?

  • Szybsze ładowanie treści – AMP pozwala na szybsze ładowanie treści na urządzeniach mobilnych, co pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkownika i zwiększa zaangażowanie.
  • Lepsze pozycjonowanie – Google i inne wyszukiwarki biorą pod uwagę prędkość ładowania treści przy ocenie jakości strony internetowej. Strony zgodne z AMP mogą mieć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
  • Większy ruch na stronie internetowej – szybsze ładowanie treści i lepsze pozycjonowanie mogą prowadzić do większego ruchu na stronie internetowej.

 

5/5 - (1 vote)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie i projektowanie stron internetowych Radoszyce
Tworzenie i projektowanie stron internetowych Radoszyce
Tworzenie stron – WordPress VS statyczne strony HTML
Tworzenie stron – WordPress VS statyczne strony HTML
Tworzenie stron internetowych – dobre praktyki na stronach błędu 404
Tworzenie stron internetowych – dobre praktyki na stronach błędu 404

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona