Sklepy internetowe: PrestaShop – zalety i wady
E-commerce
0

Sklepy internetowe: PrestaShop – zalety i wady

Czy warto budować sklepy internetowe na oprogramowaniu Prestashop?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z e­biznesem i handlem w internecie na 100% potrzebny Ci będzie sklep internetowy. Na samym początku tej drogi warto przyjrzeć się dokładniej dostępnym na rynku rozwiązaniom, ponieważ funkcjonalności platformy sklepowej oraz ładny i estetyczny wygląd to czynniki, które już na samym początku mogą zaważyć na Twoim sukcesie w internecie. Dziś postaram się dokładniej przyjrzeć PrestaShop – skryptowi, który jest jednym z bardziej popularnych jeśli chodzi o branżę ecommerce. Być może już wiele razy zastanawiałeś się czy warto zbudować sklep internetowy w oparciu o skrypt Prestashop.

PrestaShop to oprogramowanie typu open­source. W chwili obecnej w internecie funkcjonuje ponad 125.000 sklepów internetowych wdrożonych w oparciu o ten właśnie skrypt. Społeczność „presty” to ponad 350.000 członków. Pierwsze wersje skryptu pojawiły się w 2007 roku. Oprogramowanie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Instalacja

Instalacja PrestaShop jest naprawdę bardzo prosta. Wystarczy pobrać najnowszą wersję skryptu z oficjalnej strony: www.prestashop.com i po rozpakowaniu wgrać na serwer. Prestashop do prawidłowego funkcjonowania wymaga PHP5 (lub nowszy) i MySQL5 (lub nowszy). Sam skrypt szybko i sprawnie przeprowadzi nas przez cały proces instalacji na serwerze.

 Plusy sklepów internetowych opartych o skrypt Prestashop 

Zalety sklepu internetowego opartego o skrypt Prestashop

Interfejs Prestashop

Interfejs PrestaShop jest bardzo prosty i intuicyjny. Z obsługą sklepu poradzi sobie każda osoba mająca choćby podstawowe pojęcie o obsłudze komputera. Żargon techniczny został tutaj ograniczony do niezbędnego minimum, a programiści w większości położyli nacisk prostotę i przejrzystość. Poza tym interfejs sklepu można w dowolny sposób modyfikować tak aby poszczególne funkcje były widoczne tylko dla niektórych grup użytkowników.

Języki i waluty

Jedną z kluczowych zalet sklepu internetowego PrestaShop jest wbudowany mechanizm wielojęzyczności. Skrypt został przetłumaczony na ponad 41 języków. To zdecydowanie wpływa na powiększenie grona użytkowników PrestaShop i sprawia, że skrypt staje się coraz bardziej popularny. Kolejną ważną zaletą jest obsługa wielu walut. Dzięki temu każdy właściciel sklepu daje swoim klientom możliwość zapłaty za produkt w ich krajowej walucie.

SEO i marketing

PrestaShop dostarcza użytkownikowi sklepu wiele przydatnych narzędzi, które pozwalają zoptymalizować sklep w taki sposób, aby był jak najlepiej widoczny w wyszukiwarkach internetowych. Automatycznie generowana mapa google w formacie xml, automatycznie generowane pliki robots.txt i .htaccess, oraz wbudowany mechanizm uzupełniania tagów produktów, to tylko niektóre z narzędzi, które pozwolą polepszyć pozycję w wyszukiwarce.

Poza tym skrypt oferuje sporo przydatnych narzędzi marketingowych, które pozwolą przyciągnąć klientów do sklepu. Wymienić tutaj należy np. mechanizm „poleć produkt znajomemu”, programy partnerskie i lojalnościowe, kupony i bony rabatowe. Korzystając z płatnych modułów możemy jeszcze bardziej rozbudować funkcjonalności sklepu np. o mechanizm automatycznego generowania oferty dla klienta w formacie pdf.

 Minusy sklepów internetowych opartych o skrypt Prestashop 

Jakie wady ma sklep internetowy oparty o skrypt Prestashop?

Drogie moduły dodatkowe

Większość modułów wymaganych do funkcjonowania sklepu jest wbudowana i darmowa. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy rozbudować swój sklep o dodatkowe niestandardowe funkcjonalności. Wtedy chcąc kupić moduł na oficjalnej stronie PrestaShop musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu euro.

Słaba skalowalność

PrestaShop jest odpowiednim rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przy bardzo dużej ilości produktów i atrybutów mogą się pojawić problemy z wydajnością skryptu.


Wnioski

Jak widać PrestaShop to godne uwagi rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wdrożyć średniej wielkości sklep internetowy. Oczywiście nie jest ono idealne i jak każde inne oprogramowanie ma swoje wady. Mimo to ilość pożytecznych funkcji przemawia za tym, że warto ten skrypt wypróbować.

1.2/5 - (174 votes)
Kamil Niewczas
Webdesigner, webdeveloper, pasjonat IT i nowoczesnych technologii. Moja przygoda z komputerami zaczęła w 1994 roku kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Interesuję się wszystkim co jest związane z tworzeniem stron www i szeroko pojętym marketingiem internetowym. Mogę zaoferować praktyczną wiedzę i usługi z zakresu tworzenia stron internetowych ludziom, którzy chcą zaistnieć w sieci, bądź odświeżyć obecną witrynę, ale nie wiedzą jak się za to zabrać. Mieszkam w Kielcach (województwo świętokrzyskie) jednak obszar mojej działalności jest właściwie nieograniczony. Jako SIPLEX Studio z powodzeniem obsługujemy klientów z całego kraju.
Podobne posty
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?
Tworzenie sklepów internetowych – jakie elementy mają wpływ na cenę?
Tworzenie sklepów internetowych – jakie są etapy założenia sklepu
Tworzenie sklepów internetowych – jakie są etapy założenia sklepu?
Tworzenie sklepu internetowego – na jakie elementy zwrócić uwagę?
Tworzenie sklepu internetowego – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Zostaw komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja strona